Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar Mardin'de!

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar Mardin'de!

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, bölücü terör örgütüne yönelik operasyonların devam ettiği Mardin'e şehit düşen 3 asker için düzenlenen törene katıldı.

Sokağa çıkma yasağın 49. gününe girdiği Nusaybin'in 6 mahallesinde, PKK üyeleri tarafından kurulan barikat ve kazılan hendekleri temizlemenin yanı sıra bombaları imha etme operasyonları düzenleyen güvenlik güçlerine, sabah saatlerinde, Çağ Caddesi'nde, roketli ve tuzaklanmış el yapımı patlayıcıyla saldırı düzenlendi.

Saldırıda, Uzm.J.IV.Kad.Çvş. Hakan Duyğal, J.Uzm.Çvş. Sinan Ooruç ve J.Uzm.Çvş. Serdar Yıldırım şehit düştü.

ORDUNUN 1 NUMARASI MARDİN'DE

Acı haberin ardından Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, bölücü terör örgütüne yönelik operasyonların devam ettiği Mardin'e geldi.

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak ve İkinci Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti ile kente gelen Orgeneral Akar, Nusaybin'de bölücü terör örgütüne yönelik operasyonda şehit olan uzman çavuşlar Hakan Duyğal, Sinan Oruç ve Serdar Yıldırım için Selen Kışlası'nda düzenlenen askeri törene katıldı.


Tören alanındaki Şehit Uzman Çavuş Serdar Yıldırım'ın Mardin'de vatani görevini yapan kardeşi Sercan Yıldırım'ın yanına gelen Orgeneral Akar, taziye dileklerini iletti.

Komutanların alandaki yerlerini almalarının ardından şehitler için düzenlenen askeri tören başladı. Ambulanslardan alınan şehit uzman çavuşların naaşları askerler tarafından omuzlarda taşınarak katafalklara konuldu. Saygı duruşunda bulunulmasının ardından şehitlerin öz geçmişleri okundu.


"SÖZ KONUSU VATAN OLUNCA..."

Türk Silahlı Kuvvetleri adına konuşan Yarbay Kubilay Karadeniz, söz konusu vatan olunca hiçbir fedakarlıktan kaçınılmadığını ve binlerce şehit verildiğini belirtti.

Şehitleri birlik ve bütünlük, yurt sevgisi, özgürlük ve bağımsızlığın birer simgesi olarak nitelendiren Karadeniz, şunları kaydetti:

"Ülkemizdeki huzur ve güven ortamını bozmak ve halk üzerinde korku yaratmak isteyen, barikatlar kurarak personelimize kahpe ve sinsice saldıran, masum vatandaşlarımızı bile bombalamaktan çekinmeyen bölücü terör örgütü bu eylemleriyle kirli yüzünü tekrar göstermiştir.

Hukuku, insan temel hak ve özgürlüklerini dilinden düşürmeyen ancak devletimizin sunduğu tüm imkanlardan faydalanarak insanlığa, hukuka, demokrasiye ve özgürlüğe tamamen aykırı en alçak cinayetleri işleyenler ve bu cinayetlere alkış tutanlar şunu asla unutmasınlar, Türkiye Cumhuriyeti devleti kanunları önünde yaptıkları bu caniliklerin hesabını mutlaka vereceklerdir."


MEMLEKETLERİNE UĞURLANDILAR

Konuşmadan sonra okunan duanın ardından şehitlerin naaşları askerler tarafından katafalklardan alındı. Omuzlarda dualar eşliğinden ambulanslara taşınan şehitlerin cenazeleri daha sonra Selen Kışlası'ndan memleketlerine uğurlandı.


Törenin ardından Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Çolak, 2. Ordu Komutanı Orgeneral Huduti, 70. Mekanize Piyade Tugayı'na geçti. Komutanlar burada Nusaybin'deki terör operasyonuna ilişkin yapılan değerlendirme toplantısına katıldı.