Gazprom ve Türk Şirketler Arasındaki Anlaşmazlık Giderildi'

Gazprom ve Türk Şirketler Arasındaki Anlaşmazlık Giderildi'

Rus devlet enerji şirketi Gazprom ile özel Türk şirketleri arasında doğalgaz fiyatı nedeniyle yaşanan anlaşmazlığın giderildiği belirtildi.

Gazprom ve Türk Şirketler Arasındaki Anlaşmazlık Giderildi'

Rus devlet enerji şirketi Gazprom ile özel Türk şirketleri arasında doğalgaz fiyatı nedeniyle yaşanan anlaşmazlığın giderildiği belirtildi. Rus Haber Ajansı Sputnik'e konuşan bir kaynak, fiyatlar üzerindeki anlaşmazlığın bir süre önce giderildiğini ve bunun yakın zamanda duyurulacağını söyledi.

Kaynak, tarafların doğalgaz fiyatları konusunda nasıl bir yol izleyeceğine dair bilgi vermezken, Kommersant gazetesi ise görüşmelerde Gazprom'un 'zafer kazandığını' yazdı.

Enerco Enerji, Bosphorus gaz, Avrasya gaz, Shell, Batı Hattı ve Kibar Enerji olmak üzere altı özel Türk şirketine doğalgaz sağlayan Gazprom, Nisan 2015'te bu şirketlere yüzde 10.25 indirim sağlamayı kabul etmişti. Ancak Enerco Enerji yetkilileri mart ayında Gazprom'un bu indirimi iptal ettiğini açıklamış, Türk basınına yer alan haberlerde ise Türk şirketlerinin, indirimi iptal etmesi nedeniyle Gazprom'a karşı dava açmayı değerlendirdiği belirtilmişti.


Son Dakika Haberleri