Gaziantep'te Başkasına Ait Yeşil Kartla Doğum Yapan Bediye Demir Hapse Atıldı

Gaziantep'te Başkasına Ait Yeşil Kartla Doğum Yapan Bediye Demir Hapse Atıldı

Gaziantep'te Başkasına Ait Yeşil Kartla Doğum Yapan 42 Yaşındaki Bedriye Demir, 3 Yıl 1 Ay Hapis Cezasına Çarptırıldı. Demir, Oğlunun Düğün Kınasının Yapıldığı Gün Alınıp, Cezaevine Konuldu.

Gaziantep'te Başkasına Ait Yeşil Kartla Doğum Yapan Bediye Demir Hapse Atıldı

Onat Kutlar Mahallesi'nde oturan ve 10'uncu çocuğuna hamile olan Bedriye Demir, geçen yıl temmuz ayında doğum sancıları üzerine büyük kızı tarafından Gaziantep Doğum Hastanesi'ne götürüldü. Demir'in kızının hastaneye giderken bir süre önce evlerine gelen akrabalarına ait yeşil kartı yanlışlıkla aldığı anlaşıldı. Aile bu durumu görevlilere bildirmedi. Demir'in dünyaya getirdiği erkek çocuğa Berat adı verildi.

Doğumdan bir hafta sonra, yanlış kart kullanıldığının fark edilmemesi düşüncesiyle aynı kartla aynı hastaneye giden Demir'in, bu kez, başkasına ait kartı kullandığı görevli tarafından fark edildi. Tutulan tutanakla savcılığa suç duyurusunda bulunulan Demir hakkında 'dolandırıcılık' suçundan dava açıldı.

Gaziantep 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Demir, kendine ait, vizesi bulunan yeşil kartı mahkemeye ibraz ederek, "Benim yeşil kartım vardı. Ama, kızım yanlışlıkla akrabamızın kartını almış. Bu kartla işlem yapıldığını sonradan fark ettik" dedi. Mahkeme heyeti, suçun 2 kez işlendiğini dikkate alıp, 20 yıllık evli 10 çocuk annesi Demir'i 3 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırdı, sabıkasız olması nedeniyle 3 yıl 1 ay hapis cezasına indirdi.

DÜĞÜNEVİNDEN CEZAEVİNE

Temyiz başvurusu reddedilince hakkındaki ceza kesinleşen Demir, 3 ay önce büyük oğlu Mustafa'nın düğün kınasının yapıldığı gün gelen polisler tarafından alınıp, Gaziantep Cezaevi'ne konuldu. Eşinin tutuklanması ile çocuklarıyla tek başına kalan inşaat işçisi 45 yaşındaki Müslüm Demir, "Bir yanlışlığın kurbanı olduk. Eşim bu kadar cezayı hak etmedi. O tutuklanınca doğurduğu oğlumuz Berat'ın da sağlığı bozuldu. Eşim bilerek dolandırıcılık yapmadı. Yanlışlık oldu. Doğum yaptığında kendisinin yeşil kartı zaten mevcuttu. 2009'un sonuna kadar da vizesi vardı. Eşimi hastaneye götüren kızım da okur-yazar değil. Bilse başkasının kartını götürmezdi. Eşim cezaevine girince ben de işe gidemez oldum. Ailece perişan olduk. Yanlışlık ve cehalet bizi yaktı" dedi.

Ahmet KAYA - Mehmet BULUT - GAZİANTEP/ DHA