Fransız Yerel Seçimlerine Türk Damgası

Fransız Yerel Seçimlerine Türk Damgası

19.03.2008 11:36 | Son Güncelleme: 19.03.2008 11:36
Fransız Yerel Seçimlerine Türk Damgası

Fransa'da İkinci Turu 16 Mart 2008 Pazar Günü Yapılan Yerel Seçimlere Katılan Türk Kökenli Adayların, Beklenilenin Üzerinde Oy Alarak Seçilmesi Fransa'da Yaşayan 400 Bin Türk'ün Gururu Oldu.

Fransa'da ikinci turu 16 Mart 2008 Pazar günü yapılan yerel seçimlere katılan Türk kökenli adayların, beklenilenin üzerinde oy alarak seçilmesi Fransa'da yaşayan 400 bin Türk'ün gururu oldu.

İki turlu yapılan seçimlerin ilk turunda girdikleri çeşitli siyasi parti ve oluşumlardan 176 Türk adaydan 32'si seçilirken, ikinci tur seçimlerde bir o kadar aday daha seçilerek belediye meclislerinde görev almaya hak kazandı.

Paris'in yakın banliyösü Clichy-Sous-Bois'da, 6 yıl önce Sosyalist Parti'den aday olup seçilen Cumhur Güneşlik, son yerel seçimlerde yine aynı partiden aday olarak belediye meclisine ikinci kez seçilmeyi başardı.

Cumhur Güneşlik, Fransa'daki yerel seçimlerde Sosyalist Parti'nin, iktidardaki Sarkozy'nin Partisi UMP'ye karşı ezici bir çoğunlukla merkez sağın kalesi durumundaki bazı belediyeleri alması ve başkent Paris'in banliyölerinde elde ettiği sonuçla, Sarkozy'e gözdağı veren Fransız halkının tutumunu ve yerel seçimde Türklerin elde ettiği başarıyı ve seçim sonuçlarını değerlendirerek, "Bildiğiniz gibi ben ikinci kez aday oldum ve ikinci defa Clichy-Sous-Bois Belediye Meclisi'ne seçilmeyi başardım. Benim 6 yıl evvel açtığım yoldan, bu son yerel seçimlerde yalnız Clichy-Sous-Bois 'da 4 Türk aday seçime katıldık ve ilk turda seçimi 4 adayda kazandı. Sosyalist Parti'nin, başarısına gelince, belediye seçimlerinde beklenenden fazla oy alarak bir çok yerde Sosyalist parti adayları kazandı, bazı yerlerde diğer sol parti ve Yeşillerle ittifak yaparak başarı elde edildi. Bu yerel seçimler Sarkozy'nin ilk imtihanıydı ve onun için hiç de iyi geçmedi. Sarkozy Cumhurbaşkanı gibi davranacağı yerde özel hayatını ön plana çıkardı ve sert söylemlerle bilhassa banliyöleri gerdi. Bunun sonucunda ise, kaybeden iktidardaki partisi UMP oldu. Türk seçmenlerin, Sarkozy'nin partisine oy verip vermediği konusunda kesin bir şey söyleyemeyeceğim, Sosyalistler ileride olduğuna göre demek ki Sarkozy'nin Türkiye karşıtı söylemleri ve politikasından dolayı Türk kökenli seçmenin oy kullanırken bunu düşündüğünü sanıyorum. Eski Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, bir konuşmasında Fransa'da 400 bin Ermeni yaşıyor dediğini dün gibi hatırlıyorum.

400 bin Türk'ü neden görmezlikten geldiğini merak edenler olmuştu, 400 bin Ermeni'yi görmesinin tek nedeni onların oy kullanmalarıydı. Bugün 400 bin Türk'ten 70 bin çifte vatandaşımız oy kullanabiliyor, bir çok belediye Türkler'in varlığını keşfetti diyebilirim. Söz sahibi olacağımız kesin. Sosyalist Parti'nin Sözde Ermeni soykırımını inkar yasası ile ilgili Ulusal Meclis'e getirdiği bir gerçek" dedi.

Güneşlik, "Türk adayların belediyelere girmesi ve Türkler'in oy kullanmaları Sosyalistlerin politikasını değiştirir mi?" sorusuna ise "Bilmem, sanmıyorum. Mesela benim görev yaptığım belediyede böyle bir durum oldu ve benim orada olmamın, Ermeniler'in lehine karar alınmasına engel teşkil ettiğini gördüm. Gelecek süre içerisinde belediyelerde görev alacak Türk kökenli seçilmişlerin bulunduğu belediye meclisleri göz önünde bulundurarak, Türkiye ve Türkler aleyhine yapılması planlanan bir çok projenin geri tepeceği kesin diyebilirim. Ben bunu tecrübelerime dayanarak söylüyorum" dedi.

(TS-NO-NO-D)

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Fransız Yerel Seçimlerine Türk Damgası - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 1.11.2020 02:22:39. #1.15#
title