Danıştay kararından sonra Ayasofya'daki ilk namaz için öne çıkan tarih 2 Temmuz veya 15 Temmuz

Danıştay kararından sonra Ayasofya'daki ilk namaz için öne çıkan tarih 2 Temmuz veya 15 Temmuz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ayasofya Müzesi'nin ibadete açılması için başlattığı hukuki çalışmalarda sona yaklaştı. Erdoğan kurmaylarıyla yaptığı toplantıda "Ayasofya Camii için 2 Temmuz'da alınacak Danıştay kararının ardından inşallah namazımızı kılarız" dedi. Toplantıda ise ilk namazın 15 Temmuz'da kılınması yönünde tavsiyede bulunuldu.

17.06.2020 07:25 | Son Güncelleme: 17.06.2020 10:08

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında dün Beştepe'de toplandı. Toplantıda kurul üyeleri Bülent Arınç, Cemil Çiçek, İsmail Kahraman, Köksal Toptan, Mehmet Ali Şahin ve Yıldırım Akbulut ile İletişim Başkanı Fahrettin Altun yer aldı.

Hürriyet'ten Gizem Karakış'ın haberine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önceki gün düzenlenen AK Parti MYK toplantısında, "Ayasofya Camii için 2 Temmuz'da alınacak Danıştay kararının ardından inşallah namazımızı kılarız" değerlendirmesi yaptı.

"İLK NAMAZ 15 TEMMUZ'DA OLSUN" ÖNERİSİ

YİK toplantısında ise Ayasofya'daki ilk namazın 15 Temmuz'da kılınması yönünde öneride bulunuldu.

NE OLMUŞTU?

İstanbul'un fethinin yıl dönümünde Ayasofya Müzesi'nde Fetih Suresi okunması sonrası Yunanistan'ın küstah açıklamalarda bulunmasıyla Türkiye ile Yunanistan arasında egemenlik tartışmaları gün yüzüne geldi. Yunan heyetinin tüm had bilmez açıklamalarına karşın Türkiye, Ayasofya'nın tapusunun burada olduğunu, mülkiyet hakkını saklı tuttuğunu duyurdu.

2 TEMMUZ'DA KARAR ALINACAK

Akabinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ayasofya'nın camiye dönüştürülmesi için gerekli düzenlemeleri yapıp Danıştay'a taşınmak üzere kurmaylarına talimat verdi.

Konu Danıştay'a taşındı. 2 Temmuz'da Ayasofya'nın akıbetine ilişkin karar alınacak.

Danıştay kararından sonra Ayasofya'daki ilk namaz için öne çıkan tarih 2 Temmuz veya 15 Temmuz
Şu an buradasınız: Danıştay kararından sonra Ayasofya'daki ilk namaz için öne çıkan tarih 2 Temmuz veya 15 Temmuz - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 22.6.2020 10:55:02. #1.15#
title