Nemli Hava Cep Telefonunun Pil Ömrünü Azaltıyor - Haberler
Haberi Paylaş

Nemli Hava Cep Telefonunun Pil Ömrünü Azaltıyor

AA - Ekonomi
 - Güncelleme:

Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şükrü Özen, nemli havanın cep telefonunun pil ömrünü azalttığını söyledi.

Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şükrü Özen, sıcak havalarda cep telefonu kullanımına dikkat etmek gerektiğini belirterek, "Nemin fazla olduğu yerlerde terin oluşması ve sıvı teması, telefonun belirli noktalarında ısıyı artırıyor. Bu da telefonun pil ömrünü azaltıyor ve olası bir patlamaya neden olabiliyor." dedi.

"SICAK AYLARDA DİKKAT"

Özen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, cep telefonlarının artık mini bilgisayar özelliği taşıdığını ve kullanım sürelerinin arttığını söyledi. Sıcak yaz aylarında cep telefonu kullanım sürelerine dikkat etmek gerektiğini vurgulayan Özen, özellikle sıcak ortamlarda cep telefonlarının uzun süre kullanılmaması uyarısında bulundu. İnsanların çoğunlukla cep telefonlarını ellerinde ya da ceplerinde taşıdıklarına işaret eden Özen, şöyle konuştu:

"TER CEP TELEFONU İÇİN KÖTÜ"

"Antalya gibi nemin fazla olduğu yerlerde terin oluşması ve sıvı teması, telefonun belirli noktalarında ısıyı artırıyor. Bu da telefonun pil ömrünü azaltıyor ve olası bir patlamaya neden olabiliyor. Telefon bir oyun aleti olarak kullanılmamalı. Kısacası cep telefonlarını ne kadar az kullanırsak o kadar iyi."

"HAMİLE KADINLARA VE ÇOCUKLARA DİKKAT"

Özen, cep telefonların sürekli elektromanyetik dalga yaydığının, bu dalgaların da insan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olduğunun altını çizdi. Özellikle yaz aylarında çocuklar ve hamile kadınların telefon kullanım sürelerini kısa tutması gerektiğini belirten Özen, cep telefonların şarjlarının kimyasal bir yapıya sahip olduğunu vurguladı. Telefonların sıcak ortamlarda zarar gördüğünü ifade eden Özen, "Ortamın ısısının fazla olması, cep telefonunun ısınması ve buna bağlı olarak da yüksek ısıdan kaynaklı patlamalar meydana gelebilir." dedi.

"SICAKTA CEP KULLANIMINA DİKKAT"

Sıcak havalarda cep telefonu kullanımı için tavsiyede bulunan Özen, şöyle konuştu: "Nemin ve sıcaklığın fazla olduğu yerlerde cep telefonları kullanımında biraz duyarlı olunmalı. Özellikle sıcak iklime sahip şehirlerde, yoğun ısı olan araç içlerinde telefon kullanımına dikkat etmek gerekir.

"PATLAMA BİLE OLABİLİR"

Aşırı ısı, standart olmayan bataryalarda patlamalara neden olabiliyor. Bu patlamalar doku yanıkları, yaralanmalarla da sonuçlanabiliyor. Cep telefonları direkt güneşe maruz kalabilecek camın önüne veya masalara bırakılmamalı ve telefon kullanım süresi kısa tutulmalı."

AA / Ekonomi

Akdeniz Üniversitesi Şükrü Özen Teknoloji Ekonomi Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (8)

Erhan demirci:

Ben tel teknikserim cep telefonlariniz eger cok sicakda 36 veya 41 derecede disari sicaklik... cepinizdeki sicaklik Teriniz 47 derecede tel kapatir korkmayin Problem olmazdi bu Adam geri kalmis!!!

Seni doçent yapanın:

...

ACILCEPTELEFONUTAMIRI:

AKILLI TELEFON KULLANAN HERKES BATARYADAN ŞİKAYETÇİDİR. ACILCEPTELEFONUTAMIRI. BATARYA ÖMRÜNÜ UZATMAK İÇİN ARAŞTIRMALAR YAPMAKTADIR.

Tüm 8 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title