Haber : Bodrumlu Ümmühan Teyze, Çeyizi İçin Dokumaya Başladığı Halılarla Dünyaya Nam Saldı - Haberler

Haberi Paylaş

Bodrumlu Ümmühan Teyze, Çeyizi İçin Dokumaya Başladığı Halılarla Dünyaya Nam Saldı

 - Güncelleme:

Muğla'da çeyizi için dokumaya başladığı halılarla dünyanın dört bir yanına nam salan Ümmühan Başol, Hollywood yıldızlarından krallara kadar birçok tanınmış isme halılarını sattı.

Muğla'nın Bodrum ilçesi Etrim Köyü'nde 57 yıldır halı dokumacılığı yapan Ümmühan Başol'un halıları dünyaya tanıtılıyor. Başol'un çeyizi için dokumaya başladığı halılar krallara, prenslere ve Hollywood yıldızlarına satılıyor.

DÜNYANIN DÖRT BİR YANINA NAM SALDI

Anadolu Selçuklu Devleti zamanından günümüze kadar gelen halı dokuma sanatını annesinden öğrenen 64 yaşındaki Ümmühan Başol, 6 yaşından beri halı dokuyor. 57 yıldır halı dokuyan Başol, çeyizine dokuduğu halılarla dünyaya ün saldı.

MICHALE DOUGLAS GÖRMEYE GELDİ

1981 yılında Mehmet Başol ile evlenen Ümmühan Başol, eşi ile beraber dokuduğu halıları satmaya başladı. Başol, dokuduğu halılar dünyanın dört bir yanında ün salmaya başlayınca iki göz odası olan evinin bir odasında yaptığı halıları sergilemeye başladı. Halılar o kadar ünlü oldu ki Bodrum'a tatile gelen Oscar Ödüllü sinema oyuncusu Michael Douglas, 1988 yılında halıları görmeye geldi.

BAZI HALILARA PAHA BİÇİLEMİYOR

Halılara hayran kalan Douglas, 25 yıl sonra İtalya'da bir dergiye verdiği röportajda Etrim köyünü, Ümmühan Başol ve eşi Mehmet Başol'u unutamadığını anlattı. Krallar, prensler ve dünya yıldızları Bodrum ziyaretlerinde Etrim Köyü'nü de ziyaret ederek, dokuma halılarla ilgilenmeye başladı. Bitkilerden elde edilen kökboyası ile yapılan ve bin lira ile 500 bin lira arasında satılan halıların bazılarına ise paha biçilemiyor.


SIRTINDA TORUNUYLA HALI DOKUYOR

Etrim Köyü'nde 2 bin 500 yıldır anneden kızına geçen halı dokumacılığını devam ettiren Ümmühan Başol, bir yandan torunlarına bakarken, bir yandan ise halı dokuyor. 2 çocuk annesi, 5 torun sahibi olan Başol, kızı Belgin ve torunlarına da halı dokumayı öğretiyor.

6 YAŞINDA HALI DOKUMAYA BAŞLADI

Halı dokumaya halen devam eden Ümmühan Başol, 6 yaşında halı dokumayı öğrenmeye başladığını anlatarak, "6 yaşında annemin yanında başladım halı dokumaya. 6 yaşından beri dokurum halı. İlk halıları çeyizim için yaptım. Evlendikten sonra halı dokuma işini ticarete dönüştürdük. Dünyanın her tarafından gelip halı alıyorlar benden, ben de çok mutlu oluyorum. Ben halı dokumayı kızıma öğrettim. Kızım da inşallah çocuklarına ve torunlarına öğretir. Bu işi kuşaklarca yürütmeye devam ederiz inşallah. Dünyanın her yerinden buraya halı almaya geliyorlar. Bende çok mutlu oluyorum dokuduğum halıları alıyorlar diye" ifadelerini kullandı.


"TÜRK HALISINI DÜNYAYA TANITTIK"

Eşinin ilk dokuduğu halıya ve eşine halen aşık olduğunu söyleyen Mehmet Başol ise, "Eşim çok küçük yaşlarda halı dokumaya başladı. Hanımımın bu kadar güzel dokuduğu halıları, çeyizlik olarak kendisine yaptığı halıları görmeye gelen krallar, prensesler ve ünlülerin bu halıları bu kadar çok beğeneceğini düşünmemişti. Onun sayesinde tüm dünyaya Türk halısını, Milas ve Bodrum halılarını hanımımın dokuduğu halılarla birlikte tanıtmış olduk" dedi.

''KUŞAKLAR BOYU DEVAM ETMESİNİ İSTİYORUM''

Annesinden halı dokumasını öğrendiğini ifade eden Belgin Başol ise, "Ben de annem gibi 6 yaşında başladım halı dokumasını öğrenmeye. Annem öğretti bana halı dokumasını. Anneme ise anneannem öğretmiş halı dokumacılığını. Benim de 3 kızım var, onlara da halı dokumasını ben öğretiyorum. Onlar da alacaklar bu halıları çeyizlerine koyacaklar. Benim en büyük kızım 6 yaşında, halıya düğüm atılmasını öğrettim. Halı dokumasını da yavaş yavaş öğrenecek. Halı dokumasını öğrenmesini istiyorum ve kuşaklar boyu devam etmesini istiyorum. Bizim köydeki birçok genç kız bu halı dokumasını bilmiyor. Öğrensinler ve bu yıllar boyunca sürsün. Bu bize kalan en güzel miras" şeklinde konuştu.


DOKUDUĞU HALILARA AŞIK

Çeyizine dokuduğu ilk halıyı gösteren Ümmühan Başol ve eşi Mehmet Başol, halının isminin "Çıngıllı Cafer" olduğunu söyleyerek, bu halıyı ömür boyu satmayacaklarını ve her şeyin bu halı ile başladığını anlattılar. Mehmet Başol, eşine aşık olduğu kadar dokuduğu halılara da aşık olduğunu söyledi.

Bodrum'un ve Türkiye'nin en ünlü halıcılarından biri olmayı başaran Başol ailesi, oğulları Engin Başol sayesinde dünyanın dört bir tarafına Türk halısı satıyor.

İhlas Haber Ajansı / Ekonomi

Mehmet Başol Hollywood Bodrum Muğla Ekonomi Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title