Efem Çukuru Altın Madeni'nde Mahkeme Kararı

Tüprag Metal Madencilik A.ş'nin Efem Çukuru Altın Madeni Projesi ile İlgili Aldığı Çed Olumlu Belgesinin İptali İstemiyle İzmir 4. İdare Mahkemesi'nde Daha Önce Açılan 3 Davanın Reddine Karar Verildiği Bildirildi.

Efem Çukuru Altın Madeni'nde Mahkeme Kararı

Tüprag Metal Madencilik A.Ş'nin Efem Çukuru Altın Madeni projesi ile ilgili aldığı ÇED olumlu belgesinin iptali istemiyle İzmir 4. İdare Mahkemesi'nde daha önce açılan 3 davanın reddine karar verildiği bildirildi.

Şirket Müdürü Mehmet Yılmaz imzası ile Tüprag Metal Madencilik A.Ş'den yapılan yazılı açıklamada firmanın 1992 yılında İzmir İli, Menderes İlçesi Efemçukuru Köyü civarında maden arama ruhsatlı sahalarda maden arama çalışmalarına başladığı ve 1992-2003 yılları arasında yaklaşık 35 ton metal altın içeren ve Türkiye'nin sayılı büyük altın yataklarından biri olan "Efemçukuru Altın Madeni"ni tespit ettiği hatırlatıldı.

Açıklamada Tüprag'ın "Efemçukuru Altın Madeni" projesi için, daha sonra yaklaşık 2 yıl süren bir saha çalışması ile "Çevresel Etki Değerlendirme Raporu" hazırlaması ve Eylül 2005 tarihinde Çevre Bakanlığı'ndan "ÇED Olumlu Belgesi" alınmasının ardından maden için yaklaşık 140 Milyon dolar tutarında yatırım kararı aldığı anlatıldı.

Açıklamaya göre bu tarihten sonra "ÇED Olumlu Belgesinin" iptali istemi ile İzmir 4. İdare Mahkemesi'nde; 2006 ve 2007 yıllarında bazı meslek odaları, avukat Arif Ali Cangı ve İZSU tarafından üç ayrı dava açıldı.

Söz konusu üç davada, İzmir 4. İdare Mahkemesi'nin 2 Nisan 2008 tarihinde "iptal isteminin reddine" oybirliği ile karar verdiği belirtilen Tüprag açıklamasında böylece "Efemçukuru Altın Madeni Projesi"nin yargı incelemesinden de başarı ile geçtiği kaydedildi.

(ERÖ-ERÖ-BA-E)