Haberler

İngiltere'nin Türkiye'yi Ruanda planına dahil etmek istemesine Dışişleri'nden tepki: Türkiye, herhangi bir ülkenin sığınmacı kampı olmayacak

Son Güncelleme:
Abone Ol

İngiltere Dışişleri Bakanı Lis Truss'ın ülkedeki göçmenleri Ruanda'nın yanı sıra Türkiye'ye de gönderme planı yaptığı iddia edildi. İngiltere'nin yanı sıra Türkiye'de de tepki çeken bu hamlenin ardından Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, "Sayın Truss'a atfen basında yer alan bu iddiaların asılsız olmasını ümit ediyoruz" dedi. Öte yandan Bilgiç'in açıklamasında, "Türkiye herhangi bir ülkenin sığınmacı kampı veya sınır muhafızı olmayacaktır" ifadeleri kullanıldı.

İngiltere'de Başbakan Boris Johnson'ın yerine gelmek için yarışan adaylar arasında Dışişleri Bakanı olan ve Muhafazakar Parti liderliği için adaylığını koyan Lis Truss da öne çıkıyor. Truss'ın başbakan olması halinde yasadışı göçmenleri Ruanda'nın yanı sıra Türkiye'ye de gönderme planı yaptığı iddia edildi.

SIĞINMACILARI GÖNDERMEK İÇİN TÜRKİYE İLE MÜZAKERE YAPMAK İSTİYOR

The Times'ta yayınlanan haberde, Truss'ın milletvekilleri ile yaptığı özel görüşmelerde, göçmen krizi ile mücadele etmek için Ruanda ile yapılan anlaşmanın benzerlerini yapmak istediğini söylediği belirtildi. Bakan Truss'ın bu noktada Türkiye ile de müzakere başlatmak istediği kaydedildi.

İngiltere'nin Türkiye'yi Ruanda planına dahil etmek istemesine Dışişleri'nden tepki: Türkiye, herhangi bir ülkenin sığınmacı kampı olmayacakLis Truss

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN İDDİALARA YANIT

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Liz Truss'un İngiliz basınında Türkiye'ye ilişkin yer alan iddialarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

"İDDİALARIN ASILSIZ OLMASINI ÜMİT EDİYORUZ"

Bilgiç, "Birleşik Krallık basınında, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Liz Truss'ın Başbakan olması halinde Ruanda'yla yapılan sığınma alanındaki işbirliği anlaşmasının bir benzerinin ülkemizle de yapılmasını talep edeceği yönünde haberler yer almıştır. Sayın Truss'a atfen basında yer alan bu iddiaların asılsız olmasını ümit ediyoruz" dedi.

İngiltere'nin Türkiye'yi Ruanda planına dahil etmek istemesine Dışişleri'nden tepki: Türkiye, herhangi bir ülkenin sığınmacı kampı olmayacakTanju Bilgiç

"TÜRKİYE HERHANGİ BİR ÜLKENİN SIĞINMACI KAMPI DEĞİLDİR"

Bilgiç, açıklamalarının devamında şu ifadelere yer verdi: "8 yıldır dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülkemizin üçüncü ülkelerin talebi üzerine daha fazla yük alması, bunun da ötesinde iltica hakkı konusundaki uluslararası düzenlemelerle bağdaşmayan bir yaklaşımın içinde yer alması söz konusu değildir. Türkiye herhangi bir ülkenin sığınmacı kampı veya sınır muhafızı olmayacak, üçüncü ülkelerin uluslararası yükümlülüklerini hiçbir şekilde devralmayacaktır.

"TÜM ÜLKELERİ SORUMLULUK ÜSTLENMEYE DAVET EDİYORUZ"

Kaldı ki, bu tutumumuzu, geçtiğimiz yıl Afgan sığınmacılar konusunda çıkan benzer haberlerin ardından da kamuoyuyla paylaşmıştık. Bu çerçevede, tüm ülkeleri, göç konusunda uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmeye ve eşit sorumluluk üstlenmeye davet ediyoruz"

İngiltere'nin Türkiye'yi Ruanda planına dahil etmek istemesine Dışişleri'nden tepki: Türkiye, herhangi bir ülkenin sığınmacı kampı olmayacak

RUANDA PLANI NEDİR?

İngiltere'nin ülkeye yasa dışı yollarla giren düzensiz göçmenleri Ruanda'ya gönderme planı ülkede büyük tepkiye yol açmıştı. Hükümet, sığınma talebi başvuruları işleme alınırken göçmenlerin Ruanda'ya gönderilmesinin insan kaçakçılığını ve Manş Denizi üzerinden yasa dışı göçmen akışını önleyeceğini savunmuştu.

Öte yandan İngiltere hükümetinin göçmenleri sınır dışı etme hamlesi, geçen ay AİHM tarafından son anda engellenmişti. Sığınmacıları İngiltere'den Ruanda'ya taşıyacak ilk uçak, geçen ay kalkıştan hemen önce AİHM'in itirazıyla boşaltılmış, İngiliz hükümeti hayal kırıklığı yaşarken planı protesto eden kesimler kararı memnuniyetle karşılamıştı.

İngiltere'nin Türkiye'yi Ruanda planına dahil etmek istemesine Dışişleri'nden tepki: Türkiye, herhangi bir ülkenin sığınmacı kampı olmayacak

Haberler.com / Emre İliksiz - Dünya

Mevlüt Çavuşoğlu Birleşik Krallık Türkiye Dünya Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Hakim Ziyech ve Hadise sevgili mi? İyi Parti-Zafer Partisi ittifak yapacak mı? 2024 yerel seçimlerde Zafer Partisi-İyi Parti ittifakı olacak mı? Devlet Bahçeli hasta mı, neden grup toplantısına katılmadı? Akaryakıt Fiyatları (GÜNCEL): 5-6 Aralık Benzine ve Motorine İndirim veya Zam var mı? Güncel akaryakıt fiyatları! ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? 5-6 Aralık Antalya su kesintisi listesi! MasterChef 1. eleme adayları kim oldu? 5 Aralık eleme potasında kimler var? 5 Aralık Masterchef dokunulmazlığı hangi takım kazandı? Masterchef 2023 Mavi takım mı Kırmızı takım mı kazandı? Masterchef bugün kazananı kim? KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? 5-6 Aralık Konya su kesintisi listesi! MasterChef canlı izle! 5 Aralık Salı MasterChef 2023 170.yeni bölüm canlı izle! TV8 MasterChef canlı izle! BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? 5-6 Aralık Bursa su kesintisi listesi! İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? 5-6 Aralık İzmir su kesintisi listesi! Aile canlı izle! Show TV Aile 23. bölüm canlı yayın izleme linki var mı? Aile dizisi nereden izlenir? Aile yeni bölümde neler olacak? ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? 5-6 Aralık Ankara su kesintisi listesi! İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? 5-6 Aralık İstanbul su kesintisi listesi! Üç Kız Kardeş CANLI İZLE! 5 Aralık Üç Kız Kardeş 66 . bölüm CANLI İZLE!
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Yorumlar (24)

Ömer Çelik:

Dünyanın, Avrupanın hali ortada.Gün gelir İngilizler sığınacak bir liman arar. Belkide Ruandaya akın akın giderler. Ya Ruanda onları kabul etmezse.

Yanıtla42
Kurt bey:

Kadın haklı şuan Türkiye mülteci kampi

Yanıtla021
Ömer Çelik:

Gün gelir İngilizler Ruandaya akın ederlerse şaşmamak gerek. Ruanda daha güvenli. Liz Truss da o kafilelerden birinde olur.

Yanıtla21
Zeki Anti:

Erdoğan seviyor göçmenleri onları da alır merak etmeyin.

Yanıtla02
Türk Aslanı:

Şimdi sert tepki gösterirsiniz aradan bir kaç hafta geçer ordakileride buraya alırsınız

Yanıtla07
Dizar Tokkaş:

Avrupanın hatta dünyanın sığınmacı merkezi çoktan olduk

Yanıtla03
mustafa özkan:

Birleşik krallığın bu şekilde konuşabilmesi bu cesareti verenlerden gelir. senin sınırların yol geçen hanı gibi olur da afganı surisi pakisi istediği gibi girip çıkarsa, bunu görenler de ''göndeririz Türkiye'ye'' der, bu kadar basit.

Yanıtla03
ERKAN ÜNAL:

Eyyy İngiltere deriz,ve mültecileri alırız

Yanıtla03
Ahmet Özçelik:

Ya durun hemen acele etmeyin belki pound üzerinden anlaşırsınız

Yanıtla03
ABdulkerim Yazıcı:

Biz birilerinin istemesiyle mülteci kampı olacak değiliz.Biz mülteci kampı olmayı yeterince istiyoruz zaten.

Yanıtla03
Tüm 24 yorumu okumak için tıklayın
title