Haberi Paylaş

Rusya'dan küstah Bayraktar TB2 tehdidi: Ukrayna'da fabrika kurulursa vururuz

Dünya Haberleri

Baykar Teknoloji'nin Ukrayna'da Bayraktar TB2 SİHA'larının üretimine başlama ihtimali, Rusya'nın tepkisini çekti. Küstah bir tehditte bulunan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Baykar'ın Ukrayna'da üretilmesi durumunda fabrikayı vuracaklarını söyledi.

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş devam ederken, iki ülkenin envanterini güçlendirmek adına yaptıkları çalışmalar da sürüyor. Başta Rusya olmak üzere dünyadaki önemli güçler, SİHA üretiminde Türkiye ile birlikte çalışmak istediğini dile getirdi. Ukrayna da bu ülkelerden biri. Ancak Ukrayna'da olası bir SİHA üretimi, Rusya'nın şimdiden tepkisini çekti.

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, RBK-Ukrayna Haber Ajansına verdiği röportajda Türk şirketi Baykar Teknoloji'nin Bayraktar TB2 SİHA'ları üretecek bir fabrikanın inşası için Ukrayna'da bir arsa satın aldığını bildirerek, "Fabrikanın projesini de geliştirdiler ve onu sonuna kadar hayata geçirmeyi planlıyorlar" ifadeleri kullandı. Büyükelçinin söz konusu açıklaması ve Baykar Teknoloji'nin Ukrayna'da fabrika kurma olasılığı Moskova yönetimini kızdırdı.

Konu ile ilgili tehditkar açıklamada bulunanKremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, "Bayraktarları üretecek fabrikanın Ukrayna'da inşa edilmesi durumunda, bu tesis derhal demilitarizasyona (yok edilme) tabi tutulacaktır" dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 Şubat2022'de Ukrayna'nın başkenti Kıyiv'e düzenlediği ziyaret sırasında; Bayraktar TB2 SİHA'larının üretimi için Ukrayna'da bir fabrikanın inşa edilmesini öngören anlaşma imzalanmıştı.RBK-Ukrayna Haber Ajansına konuşan Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, Ukrayna Bakanlar Kurulunun bir hafta önce ilgili anlaşmayı onayladığını ve oylamaya çıkarılması için parlamentoya sunulduğunu aktardı.

Dünya Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (37)

Kazım Evran:

UKRAYNA ve SİHA projesine destek veren devletlerin yerine Müslüman ve Türk devletleriyle bu işe girmek daha sağlıklı ve kazançlı olur SİHA ve bayraktar patentini ve projelerini güvence altına almak önemli düşmanlarımız bunu üretmeye başlarsa bizim bir fonksiyonel gücümüz kalmaz

Kazım Evran:

Vurmakarı iha ve sihaların hayrına olur çünkü böyle bir fabrikaya destek verenlerin çoğu Türk düşmanı amaçları projeyi kopyalamak Türkiyenin yükselişine engel olmak. Bu nedenle bu konuda rusyadan yanayım Türk ekonomisine gelecek zararı engellemek adına o fabrika ukraynada kurulmamalı

osman dagtas:

Dünya endişe ve korku ile Türk Savunma Sanayi takip ediyor.Turkün turkten baska dostu yoktur.ne işin var ukraynada siha fabrikasınin.

Tüm 37 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title