Haberi Paylaş
BBC

Gandhi'nin küllerini çalıp fotoğrafının üzerine hain yazdılar

Dünya Haberleri

Hindistan'ın lideri Gandhi'nin külleri, doğumunun 150. yıl dönümü olan gün anıt mezarından çalındı. Hindistan polisi olay hakkında soruşturma başlatırken, hırsızların Gandhi'nin fotoğrafları üzerine yeşil boya ile "hain" diye yazdığını açıkladı.

Hindistan'ın bağımsızlık lideri Mahatma Gandhi'nin doğumunun 150. yılı kutlandı. 1948'de suikast sonucu öldürüldüğünde Gandhi'nin cesedi Hindu geleneklerine göre yakılmış ancak külleri bu inanca uygun olarak Ganj Nehri'ne savrulmamış, Küller ülkenin farklı bölgelerindeki anıt mezarlara dağıtılmıştı. Gandhi'nin külleri kutlama günü anıt mezarından çalındı. Olay hakkında soruşturma başlatıldı. Hindistan polisi hırsızların Gandhi'nin fotoğrafları üzerine yeşil boya ile "hain" diye yazdığını açıkladı.

1948'de radikal bir Hindu tarafından suikast sonucu öldürülen Gandhi'nin külleri o tarihten bu yana anıt mezarda tutuluyordu. Küllerin bulunduğu Bapu Bhawan anıtı yöneticisi Mangaldeep Tiwari, hırsızlığın "utanç verici" olduğunu söyledi.

Mangaldeep Tiwari, "Gandhi'nin doğum günü olduğu için sabah erken kapıyı açtım. Akşam 11 gibi döndüğümde Gandhi'nin küllerinin olmadığını ve afişin üstüne yazı yazıldığını gördüm" dedi.

Mahatma Gandhi, İngiliz sömürgeciliğine karşı Hindistan'da barışçıl bir direniş hareketine önderlik etmişti. Hindistanlıların çoğu onu hala "ulusun babası" olarak görüyor. Ancak tutucu Hindular, Gandhi'yi "Müslüman yanlısı" bulup ihanetle suçluyor. Hindistan'ın 1947'de bağımsızlığını ilan ettikten sonra, Müslümanların çoğunlukta olduğu ülkenin kuzeybatısındaki eyaletlerin ayrılarak Pakistan'ı kurmasından da onu sorumlu tutuyorlar.

BBC

Bağımsızlık Hindistan Gandhi Hindu Dünya Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title