Haber : Dünyanın ortasındaki çekirdeği inceleyen bilim insanı kötü haberi verdi: İncelme var - Haberler

Haberi Paylaş

Dünyanın ortasındaki çekirdeği inceleyen bilim insanı kötü haberi verdi: İncelme var

 - Güncelleme:
Dünyanın ortasındaki çekirdeği inceleyen bilim insanı kötü haberi verdi: İncelme var

ABD'deki Virginia Tech College'dan yerbilimci Ying Zhou, Dünya'nın ortasındaki dış çekirdeği inceledikten sonra adeta felaket haberini verdi. 20 yıl arayla meydana gelen iki depremden sonraki sismik verileri inceleyen Zhou, sismik dalgaların çekirdekten daha hızlı geçtiğini keşfetti. Bu da çekirdeğin dolgusundaki azalmaya işaret ediyor.

Amerika Birleşik Devletleri'nde çalışmalarını sürdüren yerbilimci Ying Zhou tarafından gerçekleştirilen çalışma sonrası elde edilen veriler, adeta felaket haberi olarak yorumlandı. Dünyanın ortasındaki çekirdeği inceleyen Zhou, çekirdeğin dolgusunun azaldığını tespit etti.

Independent Türkçe'den Çağla Üren'in haberine göre Zhou'nun bu keşfi yapmasında 20 yıl arayla meydana gelen iki depremden elde edilen sismik gözlemler etkili oldu. Bilim insanı, ilk etapta iki depremden elde edilen ölçümleri inceleyerek aralarında önemli farklılıklar tespit etti. Bu farklılıklar, gezegenin dış çekirdeğindeki konveksiyonda, yani metal akışında önemli değişimler olduğu anlamına geliyordu.

Mayıs 1997'de Güney Pasifik Okyanusu'ndaki Kermadec Adaları bölgesini büyük bir deprem sarsmıştı. 20 yıldan biraz daha uzun bir süre sonra, Eylül 2018'de aynı bölgede bir deprem daha meydana gelmişti. Aradan geçen 20 yıla rağmen, deprem aynı noktayı vurduğu için aynı hızda sismik dalgalar göndermesi gerekiyordu. Ancak Zhou, beklenenin olmadığını fark etti.

Gerçek zamanlı sismik titreşimleri kaydeden 4 istasyondan gelen veriler, 2018'deki deprem sırasında SKS dalgaları diye bilinen sismik dalgaların yaklaşık bir saniye daha hızlı hareket ettiğini ortaya koydu. Bu da çekirdeğin dolgusunun azaldığı anlamına geliyor.

Haberler.com - Dünya

Bilim İnsanı Dünya Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (5)

Ömer Çelik:

Dünya nüfüsünün hızla artmasından ortaya çıkan sıkışmadır.

Başka Murat:

Farketmez. Dünya zaten yaşlandı. Sonu geldi. Elon da Mars'a gider paçayı kurtarırım diye düşünüyor. 100 yıl içinde tüm güneş sistemi içine çökecek. Suandan itibaren ışık hızıyla dahi gitse kurtaramaz.

taner ipek:

Bitse de gitsek gari

Tüm 5 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title