DSP'li İçli Adaylık Başvurusunu Yaptı

DSP'li İçli Adaylık Başvurusunu Yaptı

DSP Eskişehir Milletvekili Tayfun İçli, 11. Cumhurbaşkanı Seçiminde Aday Olduğuna İlişkin Dilekçeyi TBMM Başkanlığına Sundu.

DSP'li İçli Adaylık Başvurusunu Yaptı

DSP Eskişehir Milletvekili Tayfun İçli, 11. cumhurbaşkanı seçiminde aday olduğuna ilişkin dilekçeyi TBMM Başkanlığına sundu.

İçli, cumhurbaşkanlığına aday olduğuna ilişkin dilekçeyi, DSP Genel Sekreteri Masum Türker ve 12 DSP'li milletvekiliyle birlikte saat 22.10'da TBMM'ye gelerek, Kanunlar ve Kararlar Müdürlüğündeki yetkiliye teslim etti.

Cumhurbaşkanı adaylığı için belirlenen süre saat 24.00'te sona erecek.

DSP Eskişehir Milletvekili İçli'nin adaylığının ardından 11. Cumhurbaşkanı seçiminde yarışacak aday sayısı 3'e yükseldi.

AK Parti Kayseri Milletvekili Abdullah Gül, 14 Ağustos Salı günü TBMM Başkanı Köksal Toptan'a adaylığına ilişkin dilekçeyi sunmuştu. Gül, ayrıca AK Parti'li 232 milletvekili tarafından 7 ayrı dilekçeyle aday gösterilmişti.

MHP'li 9 milletvekili ise Kayseri Milletvekili Sabahattin Çakmakoğlu'nu 17 Ağustos Cuma günü Cumhurbaşkanlığı için aday göstermişti.

TBMM Genel Kurulu, Cumhurbaşkanı seçiminin 1. turunu yapmak için yarın saat 15.00'de toplanacak. İlk turdan sonuç alınamaması durumunda 2. tur 24 Ağustos Cuma günü gerçekleştirilecek. Bu turda da cumhurbaşkanı seçilemezse 3. tur 28 Ağustos Salı, 3. turdan da sonuç alınamaması durumunda ise cumhurbaşkanı seçiminin son turu 1 Eylül Cumartesi günü yapılacak.

Cumhurbaşkanı seçilebilmek için ilk iki turda en az 367 oy almak gerekiyor. 3. turda ise TBMM üye tam sayısının salt çoğunluğunun (276) oyunu almak cumhurbaşkanı seçilmek için yeterli olacak. Bu turda da hiçbir adayın bu sayıya ulaşamaması halinde, en çok oyu alan iki aday 4. turda yarışacak.

Son turda da adaylardan birinin 276 oy alamaması durumunda, TBMM derhal seçime gidecek.