DGS ek tercihleri başladı! 2019 DGS ek yerleştirme tercih kılavuzu - Haberler
Haberi Paylaş

DGS ek tercihleri başladı! 2019 DGS ek yerleştirme tercih kılavuzu

Haberler.com - Haberler | Gündem
DGS ek tercihleri başladı! 2019 DGS ek yerleştirme tercih kılavuzu

DGS ek tercihleri ne zaman başlıyor merak ediliyordu. Lisans programına geçişi sağlayan Dikey Geçiş Sınavı ek yerleştirme tercihleri bugünden itibaren alınmaya başladı. Peki, DGS ek yerleştirme tercihleri nasıl yapılır? DGS tercih kılavuzu yayımlandı mı?

Meslek yüksekokulu ve Açık Öğretim mezunları öğrenciler, lisans programına geçmek için DGS ek tercih dönemini bekliyorlardı. ÖSYM'den bu öğrencilere müjdeli haber geldi. ilk yerleştirme sonuçlarına göre 30 bin boş kontenjanın kaldığı DGS ek tercihleri ÖSYM AİS üzerinden yapılacak. DGS ek yerleştirme kılavuzu, boş kontenjanlar, tüm tablolar haberimizde.

2019-DGS Ek Yerleştirme tercihleri, 1-7 Ekim 2019 tarihleri arasında alınacaktır. Adaylar tercihlerini, ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak TC kimlik numaraları ve şifreleri ile elektronik ortamda yapacaklardır.

2019-DGS Ek Yerleştirme ile ilgili tablolara ve genel bilgilere aşağıdaki bağlantıdan erişebilecektir. Tercih yapacak adayların bu bilgileri dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

DGS EK TERCİH KILAVUZU VE TABLOLAR

2019-DGS merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, 2019- DGS'ye girmiş ve 2019-DGS merkezî yerleştirme ile hiçbir programa yerleştirilmemiş olmak gerekir. Bunun dışında aşağıdaki kurallar geçerli olacaktır:

a) Tablo-1'de yer alan yükseköğretim lisans programlarını; ilgili puanı hesaplanmış, ön lisans mezuniyet alanı Tablo-2'ye uygun tüm adaylar tercih edebilecektir.

b) Kontenjanlara yerleştirme yapılırken taban puan şartı aranmayacaktır.

c) Ek yerleştirmede adaylar en fazla 30 tercih yapabileceklerdir.

Haberler.com - Gündem

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title