Cumhurbaşkanı Gül, İKÖ Zirvesi İçin Senegal'e Gitti

Cumhurbaşkanı Gül, İKÖ Zirvesi İçin Senegal'e Gitti

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İslam Konferansı Örgütü'nün (İKÖ) Dakar'da Düzenlenecek Olan 11. Zirvesi'ne Katılmak Üzere Senegal'e Gitti.

Cumhurbaşkanı Gül, İKÖ Zirvesi İçin Senegal'e Gitti

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İslam Konferansı Örgütü'nün (İKÖ) Dakar'da düzenlenecek olan 11. Zirvesi'ne katılmak üzere Senegal'e gitti.

Cumhurbaşkanı Gül, Dakar'a hareketinden önce Esenboğa Havaalanı'nda bir basın toplantısı düzenledi. Genel sekreterliğini Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu'nun yürütmekte olduğu İKÖ ile ilişkilerin mükemmel düzeyde olduğunu belirten Gül, konferansın uluslararası toplumun çok taraflı sorunlara çözüm aramakta olduğunu ve ortak çabaların giderek önem kazandığı bir dönemde gerçekleştiğini kaydetti. Gül, zirve sırasında başta Filistin'deki durum, Irak, Kıbrıs, Batı Trakya Müslüman Türk azınlığı, Jammu ve Keşmir, Afganistan, terörizm, İslamofobi gibi siyasi meselelerin yanı sıra İslam ülkelerinin ekonomik kalkınmaları ile örgütün yeniden canlandırılması ve reformu gibi çeşitli güncel konuların ele anılacağını vurguladı. Türkiye'nin bu konulardaki görüşlerini zirvede yansıtacağını ifade eden Gül, temaslarında İKÖ üyesi ülke liderlerinden bir kez daha Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine adaylığı ile İzmir'in EXPO 2015 adaylığını desteklemelerini isteyeceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül, toplantının ardından eşi Hayrünnisa Gül ile özel Ana uçağına bindi. Gül, TBMM Başkanı Köksal Toptan, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, Ankara Merkez Komutanı Tuğgeneral Naci Özdemir tarafından uğurlandı. Gül'ü taşıyan Ana uçağı, saat 11.30'da Esenboğa Havalimanı'ndan ayrıldı.

(TAN-MÜG-CC-Y)