Çocuk Katiline Linç Girişimi

Çocuk Katiline Linç Girişimi

İzmir'in Bayraklı ilçesinde 7 yaşındaki Ece Uslu'yu yastıkla boğarak öldürmek suçundan tutuklu yargılanan bakıcının kocası Salih A., ilk duruşmada linç edilmek istendi.

15.11.2012 16:53 | Son Güncelleme: 15.11.2012 16:47
Çocuk Katiline Linç Girişimi

İzmir'in Bayraklı ilçesinde geçen Mart ayında yaşanan cinayet olayında ilkokul öğrencisi 7 yaşındaki Ece Uslu'yu yastıkla boğarak öldürmek suçundan tutuklu yargılanan bakıcının kocası Salih A., ilk duruşmada linç edilmek istendi.

Ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılanan çocuk katili zanlı savunmasında, "Ben psikolojik tedavi görüyordum. Çocuğu nasıl öldürdüğümü hatırlamıyorum" diyerek kendisini savundu.

Duruşma sonuna doğru acılı baba Emin Uslu ile duruşmada bulunan yakınları, jandarmalar arasında duran sanığa saldırıp linç etmek isteyince duruşma salonu bir anda kargaşa alanına döndü. Çevik Kuvvet polisi ile Adliye'de görev yapan polisler, acılı baba ile yakınlarını güçlükle zapdederken acılı baba Emin Uslu, olay sonrası baygınlık geçirdi. Duruşmaya çocuk katilinin tutuksuz yargılanan eşi Zeliha A. da katıldı.

Bornova Özkanlar semtinde Mart ayında yaşanan olay saat 07.00 sıralarında Doğan Güneş Sitesi'nde bulunan bir apartmanda meydana geldi. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde çalışan Yasemin Uslu, olay günü saat 07.00 sıralarında Açıköğretim Fakültesi sınavına gitmek için evden ayrıldı. Uyuyan kızı Ece Uslu'yu ise bakıcılık yapan emekli öğretmen Zeliha A.'ya bıraktı. Baba Emin Uslu ise işe gitmek üzere evden ayrıldı.

Uslu çifti evden ayrıldıktan sonra Zeliha A., yan apartmandaki evlerinde bulunan eşi Salih A.'yı çağırdı. Uyuyan kızı eşi Salih A.'ya bırakan Zeliha A. dışarı çıktı. Eve döndüğünde yatakta yatan Ece Uslu'nun durumundan şüphelenen Zeliha A., çığlık atarak komşularından yardım istedi. Bu sırada komşularının yardımıyla özel bir tıp merkezine götürülen Ece Uslu, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Bu sırada komşularının durumu haber vermesi üzerine tıp merkezine gelen Uslu çifti ise sinir krizleri geçirdi. Ölümünün ardından Adli Tıp Kurumu morguna kaldırılan Ece Uslu, yapılan otopsisinde boğularak öldürüldüğü belirlendi.

İzmir 1.Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan ilk duruşmaya kasten adam öldürmek suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen Salih A., tutuksuz yargılanan eşi Zeliha A. ile acılı baba Emin Uslu, anne Yasemin Uslu ile çok sayıda yakını katıldı. Polis ve Çevik Kuvvet polisinin geniş güvenlik önlemi aldığı duruşmada kendisini savunan sanık Salih A., "Ben öğretmenlikten emekli olduktan sonra psikolojik tedavi görüyorum. Uzun zamandır ilaç tedavisi görüyorum. Ece'yi bende eşimde çok seviyoruz. Ama böyle bir olayı nasıl yaptığımı hatırlamıyorum" dedi. Diğer sanıklar da üzerlerine atılı suçu kabul etmediler. Duruşma bitimine doğru 5 polisin çevresinde güvenlik önlemi aldığı acılı baba Emin Uslu, jandarmalar arasında duran sanığa saldırmak istedi. Bunu gören eşi ile diğer yakınları da linç girişimine katılmak istedi. Duruşma salonu bir anda karıştı. Sanık Salih A. ile diğer tutuksuz sanıklar duruşmadan polis ve jandarma tarafından çıkarıldı. Takviye gelen Çevik Kuvvet polisleri, Ece'nin yakınlarını güçlükle yatıştırdı. 10 polis tarafından güçlükle zapt edilen baba Emin Uslu, sinir krizi geçirip bayıldı. Duruşma yaşanan linç girişimi nedeniyle ileri bir tarihe ertelendi.

Ölümüyle ailesi ve yakınlarını yasa boğan minik Ece'nin ölümünden sonra bakıcı ile eşi gözaltına alınarak sorgulandı. Yapılan sorgulamada psikolojik tedavi gördüğünü söyleyen emekli öğretmen Salih A., Ece'yi uyurken yastıkla boğarak öldürdüğünü itiraf etti. Sanığın eşi Zeliha A., karı koca emekli öğretmen olduklarını, Uslu ailesiyle komşu oldukları ve kredi kartı borçları nedeniyle de çocuk bakıcılığı yaptığını söyledi. - İZMİR

Kaynak: İHA

Abone Ol:
Google'da Takip Et
Paylaş:
Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!
title