Çiftçi Borçları Ertelenecek - Haberler
Haberi Paylaş

Çiftçi Borçları Ertelenecek

Çiftçi Borçları Ertelenecek
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yerel

CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, geçtiğimiz mayıs ayında Adana’da etkili olan şiddetli yağış ve dolu sonrasında ekili arazileri zarar gören üreticilerin sorunlarını Meclis’e taşıdı.

CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, geçtiğimiz mayıs ayında Adana'da etkili olan şiddetli yağış ve dolu sonrasında ekili arazileri zarar gören üreticilerin sorunlarını Meclis'e taşıdı. Konuyu Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'e aktaran Tümer'in Meclis'e sunduğu soru önergesine yanıt geldi. Bakanlık, çiftçinin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borcunun erteleneceği sinyalini verdi.

Adana'da 18-19 Mayıs 2016 tarihleri arasında etkili olan sağanak yağmur ve şiddetli dolu, ekili tarım arazilerinde zarara neden oldu. Karataş ilçesine bağlı; Çimeli, Oymaklı, Sirkenli, Kesik, Kızıltahta, Terliksiz, Topraklı, Kırhasan, İsahacılı, Kiremitli ile Yüreğir ilçesine bağlı; Danişment, Bekmezköy, Sazak, Akdam, Zağarlı, Kızıltahta, Yalnızca, Elifoğlu, Kiliseköy, Beyköy, Eğriağaç ve Yalnızca köylerinde milyonlarca liralık maddi hasara neden oldu.

Özellikle karpuz, kavun, mısır, pamuk, domates ve buğday ekili alanların yanı sıra narenciye bahçelerindeki hasar nedeniyle üretici de kara kara düşünmeye başlamıştı. Sorunu Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) taşıyan CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'e yazılı olarak yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi yöneltti.

'Doğa afet' kabul edilmeli

Tümer, söz konusu önergesinde, çiftçinin zararının 'doğal afet' kapsamında değerlendirilmesi yönünde bir çalışma olup olmadığını sorup, üreticinin Ziraat Bankası ve tarım kredi kooperatiflerine olan borçlarının ertelenmesi konusunda ne yapıldığını sordu. Özellikle mısır ve buğday tarlalarında yüzde 40'lara varan ağır hasarlar oluştuğuna dikkat çeken Tümer, "Hasat dönemindeki buğdayda hem kalite hem de fiyat düşüklüğü yaşanacaktır. Bakanlığınız bu durumu öngörmüş müdür ve bunun için herhangi bir planı var mı?" sorusunu yöneltti.

Önergeye Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan yanıt geldi. Bakan Faruk Çelik imzasını taşıyan açıklamada, "Bakanlığımızca 1 Ocak 2016 tarihinden sonra meydana gelen tabii afetlerden zarara uğrayan üreticilerin, Ziraat Bankası ve tarım kredi kooperatiflerine olan zirai kredi borçlarının ertelenmesi için Hazine Müsteşarlığı'na bildirimde bulunulmuştur. Ayrıca Bakanlığımızca Rusya ile yaşanan kriz yakından takip edilirken, üretici ve ihracatçının mağduriyet yaşamaması için ilgili kurum ve kuruluşlar nezdinde çalışma yürütülüyor" denildi. - ADANA

İhlas Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

Zülfikar İnönü Tümer, Ziraat Bankası, Faruk Çelik, Ekonomi, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title