Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığından İstifa Eden Recep Altepe Kimdir

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığından İstifa Eden Recep Altepe Kimdir

İstifası istenen başkanlardan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe istifa etti. Peki kimdir bu belediye başkanlığı görevinden istifa eden Recep Altepe...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın istifasını istediği ve ayrılmamalrı halinde sonucun ağır olacağını vurguladığı Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe istifa etti.

Son günlerde ismi gündemdeki yerini koruyan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, istifa ettiğini açıkladı.

Peki kimdir bu Recep Altepe...

İstifa ettiğini açıklayan Recep Altepe'nin yaşamını sizler için toparladık.

RECEP ALTEPE KİMDİR?

1959'da Bursa´da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Bursa'da tamamladı. Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü´nü bitiren Recep Altepe, 1983 yılında kendi işini kurarak kalorifer, buhar kazanı imalatı, ısıtma-soğutma tesisatı ve proje işleri yaptı.

Siyasete 1989 yılında Refah Partisi İl Yöneticisi olarak giren Recep Altepe, 1994´te aynı partinin İl Başkan Yardımcılığı ve Yerel Yönetimler Başkanlığı görevine geldi. Fazilet Partisi döneminde bir yıl süreyle Genel Merkez Müfettişliği görevini sürdürdü.

1994 yılı yerel seçimlerinde Bursa Büyükşehir ve Yıldırım Belediyesi Meclis Üyelikleri ile BUSKİ Genel Kurul Üyeliği´ne seçildi. Altepe, 1999 yılındaki seçimlerde tekrar seçilereküst üste iki dönem bu görevleri yürütme imkanı buldu. Bu görevler sırasında yurt içi veyurt dışı gezilere, çalışmalara katıldı. Ayrıca Yıldırım ve Büyükşehir Belediye Meclisleri´nin; Bütçe ve Mali İşler, İmar ve Ulaşım Komisyonları´nda görev yaptı.

ÜST ÜSTE İKİ DÖNEM SEÇİLEN İLK BAŞKAN OLDU

Recep Altepe, 2004 yılı yerel seçimlerinde AK Parti'den Osmangazi Belediye Başkanlığına seçildi. 29 Mart 2009 yılı yerel seçimlerinde halkın büyük teveccühü ile AK Parti´den Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı´na seçildi. 30 Mart 2014 seçimlerinde yeniden Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Recep Altepe Büyükşehir Belediyesi tarihinde üst üste iki dönem seçilen ilk başkan oldu.

Türkiye Sağlıklı Kentler Birligi ve Marmara ve Boğazları Belediyeler Birliği´nin de başkanı olan Altepe, evli ve üç çocuk babasıdır.

Aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın askerlik arkadaşı olan Recep Altepe'nin adı son günlerde görevinden istifası beklenen belediye başkanları arasında geçiyordu.