Burak Bektaş, Ölümünün 3'ncü Yıldönümünde Anıldı

Burak Bektaş, Ölümünün 3'ncü Yıldönümünde Anıldı

Üç Sene önce Berlin'de bir cinayete kurban giden Burak Bektaş anıldı.

Burak Bektaş, Ölümünün 3'ncü Yıldönümünde Anıldı

Üç Sene önce Berlin'de bir cinayete kurban giden Burak Bektaş anıldı.

Berlin'de 2012 senesinde arkadaşlaıyla sohbet ederken sokak ortasında öldürülen Burak, ölümünün yıldönümünde cinayete kurban gittiği yerde anıldı.

Burak evlerinin yakınındaki otobüs durağında arkadaşlarıyla konuşurken, yanlarına yaklaşan ve kimliği henüz belirlenememiş olan bir kişi tarafından arkadaşlarıyla birlikte kurşunlanmıştı. Olayda 22 yaşında olan genç Burak yaşamını yitirirken diğer iki arkadaşı ise ağır yaralanmıştı.

Burak'ı unutmayan ailesi, arkadaşları, komşuları ve sivil inisiyatif gösteren Berlin'liler, onu 3 yıl önce öldürüldüğü yerde andılar. Önce Burak ve Burak gibi faili meçhul kalmış garip cinayetlere kurban giden insanlar için bir dakikalık saygı duruşu gerçekleştirildi. Sonra yapılan konuşmalarda, olayın aydınlatılarak Burak'ın katilininin bir önce bulunması için çağrı yapıldı. Sevenleri, cinayete kurban gittiği yerdeki ağacın etrafına çiçekler bıraktılar.

BAŞKA BURAK'LAR ÖLMESİN DİYE CİNAYET AYDINLATILMALI

Açıklama yapan, baba Ahmet Bektaş, Burak'ın unutmadığını ve acısını hala içinde hissettiğini söyledi. Yeni cinayetler işlenmemesi için oğlunun cinayetinin aydınlatılması gerektiğini belirten Bektaş, 'Biliyorum Burak geri gelmeyecek ama başka Buraklar ölmesin diye cinayet aydınlatılmalı. Belki katili şu an aramızda, belki bizi izliyor, bir an önce yakalanıp cezasını çekmesini istiyorum. Bizim sadece isteğimiz buö şeklinde konuştu. Yetkililerin olayın soruşturması ve gidişatı hakkında kendilerine hiçbir bilgi vermemesinden yakınan acılı baba, 'Avukatımız da yeterince bilgilendirilmiyor. Mevcut üç şüpheli ise insan hakları gerekçesiyle yeterince sorgulanmıyor. İnsan hakları ve demokrasi sedece onlar için geçerli, benim için geçerli değilö dedi.

CİNAYETTE IRKÇI MOTİF OLABİLECEĞİ DE ARAŞTIRILMALI

Berlin Brandenburg Türkiye Toplumu (TBB) yöneticilerinden Ayşe Demir'de, olayın lokal olarak araştırılmasını eleştirdi. Demir 'Aldığımız bilgilere göre Burak cinayeti, sadece öldürüldüğü Neukölln semtinde ve çevresinde araştırılıyor. Bunu eleştiriyoruz, çünkü NSU cinayetlerinden sonra arkasında bir ırkçı motif olabileceği de araştırılmalı. Cinayetin lokal olarak değil, bütün Berlin ve hatta federal düzeyde bütün Almanya dikkate alınarak araştırılması gerekiyor. NSU cinayetlerinden sonra aydınlatılamamış bazı cinayetlerin ırkçı saldırı sonucu işlenmiş olduğu ortaya çıktı. Ama hala Almaya'da faili ve nedeni aydınlatılamamış bir sürü faili meçhul cinayet vakası varö ifadelerini kullandı.

Burak Bektaş'ın anma törenine 1992 senesinde Mölln kentinde kundaklama sonucu çıkan yangında annesini, kızını ve yeğenini kaybeden Faruk Arslan'da katıldı. Arslan, Bektaş ailesinin acısını paylaşmak ve yalnız olmadıklarını göstermek için törene katıldığını söyledi.