Btso'dan Burs Müjdesi

Btso'dan Burs Müjdesi

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (Btso) Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez, Yeni Düzenlemelerle Oda Olarak Yeniden Burs Verme İmkanı Bulduklarını Belirterek, 4 Yılda 500 Öğrenciye Yardım Eli Uzatacaklarını Söyledi. Ekonomik Gelişmeler Hakkında da Önemli Açıklamalarda Bulunan Sönmez, Banka Hesaplarına Haciz Konan Mükelleflerden 1 Ay İçinde İdari Mahkemelerine Yürütmeyi Durdurma Talebiyle Dava Aç...

Btso'dan Burs Müjdesi

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez, yeni düzenlemelerle oda olarak yeniden burs verme imkanı bulduklarını belirterek, 4 yılda 500 öğrenciye yardım eli uzatacaklarını söyledi. Ekonomik gelişmeler hakkında da önemli açıklamalarda bulunan Sönmez, banka hesaplarına haciz konan mükelleflerden 1 ay içinde idari mahkemelerine yürütmeyi durdurma talebiyle dava açmalarını istedi.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Meclisi, ekim ayı olağan toplantısını gerçekleştirdi. Görüşülen gündem maddeleri sırasında ele alınan karşılıksız burs yönergesi oy birliğiyle onaylanırken Başkan Sönmez, yeni yasal düzenlemelerle odanın öğrencilere burs verme imkanını yeniden kazandığını ve yönetim kurulu olarak hemen harekete geçtiklerini söyledi. Her yıl yardıma muhtaç 125 öğrencinin BTSO burslarından faydalanması için çalışmalara başladıklarını bildiren Sönmez, 4 yılda 500 öğrenci barajını aşmayı planladıklarını belirtti. Meclis üyelerinden gelen “sayıyı artıralım” talebini de olumlu karşılayan Sönmez, “Yardımın endazesi olmaz, elimizden geldiği kadar gençlerimize destek çıkmaya çabalıyoruz. Şuna da emin olun, Bursa’daki ihtiyaç sahibi öğrencileri toplasak ve BTSO’nun bütçesini tamamen onlara ayırsak bile yine ihtiyaçlarını karşılayamayız. Önceki yıllarda odamızın verdiği bursların çığırından bile çıktını hatırlıyoruz. Bu yıl 125 öğrenci için öngördüğümüz yardım ise 1 trilyona yakın. Keşke bizler kadar diğer kurum ve kuruluşlar da bu konuda hassas olabilse ve bu eğitim yükünü birlikte omuzlasak" dedi.

Görüşmelerin sonunda şehit ailelerinin çocuklarına burs verilmesinde öncelik tanınması kararlaştırıldı.

SÖNMEZ'DEN ÇARPICI AÇIKLAMALAR

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez, son dönemde yaşanan ekonomik gelişmeler hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Türkiye genelinde vergi borcu sebebiyle hesaplarına koyulan hacizden dolayı 130 bin mükellefin mağdur olduğunu ifade eden Sönmez, zor durumda kalan bu kişilerin 30 gün içinde idare mahkemesine yürütmeyi durdurma talebiyle dava açması gerektiğini kaydetti. Bu işlemin şu an için çözüm olabileceğini açıklayan Sönmez, “Aslında bu sıkıntılı süreç için kanun çıkartılması ve hacizin sonra yürürlüğe girmesi daha uygun olurdu ama ne yazık ki bu olmadı. Şimdi kişiler, bankada parası olduğunu düşünerek çek veriyor ancak, hacizden dolayı çekler karşılıksız çıkıyor. Bilindiği gibi karşılıksız çekin hapis cezasına kadar yaptırımı var. Bize göre bu uygulama ticareti kilitleme noktasına getirir" diye konuştu.

Başkan Sönmez, vergi borcu olanlara af getirilmesini değil, Maliye’nin de bankaların yaptığı gibi mükelleflerle masaya oturup anlaşmasını istediklerini dile getirdi. Aksi halde bu uygulamanın ticaretteki dengeleri bozacağını ve kayıt içindeki ekonomiyi de kayıt dışına iteceğine temas eden Sönmez, konunun takipçisi olacaklarını vurguladı.

Yükselen petrol fiyatları ve bütçe ile ilgili açıklamalarda da bulunan Sönmez, terör saldırılarına da değinerek, Türkiye'nin önemli bir sınavdan geçtiğini sözlerine ekledi.

Toplantıda Bursa Gümrük Müşavirleri Derneği Başkanı Ahmet Özenalp'ta ihracatçıların ATR dolaşım belgesi alımı ile ilgili yaşanan sıkıntılarıyla ilgili meclis üyelerine bilgi verdi.

(EY)

30.10.2007 22:15 TSİ

Kaynak: İHA