Baykal: 'Türkiye Umutlarını Anayasa Mahkemesi'ne Bağlamışdır'

Baykal: 'Türkiye Umutlarını Anayasa Mahkemesi'ne Bağlamışdır'

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başörtüsü Konusundaki Anayasa Değişikliğiyle İlgili Olarak, 'Sadece Biz Değil Türkiye, Türkiye'nin Hukuk Birikimi, Yargıçları, Hukuk Karşısındaki Bütün Otoriteleri Bu Gelişme Karşısında Bütün Umutlarını Anayasa Mahkemesi'ne Bağlamışlardır' Dedi.

Baykal: 'Türkiye Umutlarını Anayasa Mahkemesi'ne Bağlamışdır'

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, başörtüsü konusundaki anayasa değişikliğiyle ilgili olarak, ''Sadece biz değil Türkiye, Türkiye'nin hukuk birikimi, yargıçları, hukuk karşısındaki bütün otoriteleri bu gelişme karşısında bütün umutlarını Anayasa Mahkemesi'ne bağlamışlardır'' dedi.

Mehmet Ali Birand'ın başörtüsü düzenlemesiyle ilgili sorularını yanıtlayan Baykal, 85 yıllık cumhuriyette ilk kez 71 yıllık laiklik ilkesiyle ilgili bir anayasa düzenlemesi denendiğini belirterek, "Bu bir son değildir, bir yeni sürecin kapısından girmeye başlamışızdır" diye konuştu.

Baykal, Anayasa'ya gelmeden, bugüne kadar çeşitli yöntemlerle Türkiye'de laik toplum düzeninin, devlet anlayışının ciddi ölçüde tahrip edildiğini, ama ilk kez bunun Anayasa çerçevesinde bir düzenlemeye tabi olduğunu kaydetti.

Baykal, 11 Şubat Pazartesi günü ''çatışmalı bir ortama'' uyanılacağını sanmadığını dile getirerek, "Türkiye'de bu düzenlemeyi birden bire toplumun çeşitli kesimlerinin birbirine karşı harekete geçeceği bir düzenleme olarak anlamak doğru değildir. Ama hiç kuşku yok, Türkiye'de gerilim yükselecektir.Daha teokratik bir toplum olmaya doğru hep beraber sürükleniyoruz. Yani 85 yıllık Cumhuriyet'ten bir anlamda çok önemli resmi, anayasal bir rövanş alınmaktadır. Tarih bunu bir önemli kırılma noktası olarak kaydedecektir" dedi.

Süreç karşısında başvuracakları tek demokratik mekanizmanın yargı olduğunu belirten Baykal, Anayasa değişikliğinin Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından 10 gün içinde Anayasa Mahkemesi'ne başvurularını yapacaklarını bildirdi.