Bayık ve Karayılan Paketlendi mi?

Bayık ve Karayılan Paketlendi mi?

Cemil Çiçek, PKK'nın Lider Kadrosunda Yer Alan Cemil Bayık ve Murat Karayılan'ın Türkiye'ye Teslim Edilmeye Hazırlandığı Yolundaki Haberler Konusunda Yorum Yaptı.

Bayık ve Karayılan Paketlendi mi?

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, PKK lider kadrosunda Cemil Bayık ve Murat Karayılan'ın Türkiye'ye teslim edilmeye hazırlandığı yolundaki iddialar için, "Bizim tarafımızdan teyit edilmesi gereken bilgi değil" dedi.

Çiçek, Habertük Televizyonu'nda katıldığı Basın Kulübünde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Çiçek, tezkereyi Meclis'e gönderirken bir açıklama yaptıklarını ve "Bizim derdimiz, PKK terör örgütü ve o suça iştirak edenlerdir" dediklerini söyledi. Tezkerenin kullanılması için ön şartlar yerine geldiğini anlatan Çiçek, tezkereyi dolapta tutmak için almadıklarını ve tezkereyi kullanmayacakları yolunda herhangi açıklama yapmadıklarını söyledi.

Uluslararası hukuka göre suç işleyenlerin iade edilmesi gerektiğini ifade eden Çiçek, Irak'ın dışında ve içinde olan PKK üyelerini ilgili ülkelerden istediklerini söyledi. Çiçek, PKK'nın lider kadrosunda yer alan Cemil Bayık ve Murat Karayılan'ın teslim edildiğine dair haberlerin hatırlatılması üzerine Çiçek, şunları söyledi:

"Bizden kaynaklanan bir haber değil. Bizim tarafımızdan teyit edilmesi de gereken bir haber değil. Şu doğrudur. Bu ve benzeri kişileri dünyanın neresinde varsa biz bunları istedik, istiyoruz. İade edilirlerse sürpriz olmaz, eğer hukukun gereği yapılırsa burada sürpriz olacak ne var. Biz bunları istiyoruz başka suç işlemiş olanları da istiyoruz. Yani oradaki herkesi istiyoruz aslında. Çünkü terör örgütüne üye olmak da suçtur. Eğer bunlar teslim edilmiş olursa hukukun gereği yapılmış olur. Bu bir süreçtir. Türkiye bu noktadaki talebini, kararlılığını en üst düzeyde ortaya koymaya çalışıyor." (ANKA)

(ÇAĞ/ZG)