"Bakraç Yoğurdu" Kaybolmasın Diye

'Bakraç Yoğurdu' Kaybolmasın Diye
Anadolu Ajansı - Haberler | Yerel

Denizli Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği, geleneksel "bakraç yoğurdu" lezzetinin yok olmasını engellemek için kuracağı Süt Ürünleri Üretim Tesisleri'nin temelini attı.

Denizli Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği, geleneksel "bakraç yoğurdu" lezzetinin yok olmasını engellemek için kuracağı Süt Ürünleri Üretim Tesisleri'nin temelini attı.

Denizli'de 3 bin 150 üyesi bulunan birlik, Serinhisar ilçesinde 12 bin 500 metrekare kuracağı Et ve Süt Ürünleri Üretim Tesisleriyle çobanların "Bakraç Yoğurdu" geleneğini ve lezzetini yaşatacak.

Birlik Başkanı Hasan Öner, tesislerin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, özellikle yöresel "Bakraç Yoğurdu"nun canlandırılması, üyelerin ürünlerinin daha iyi değerlendirilmesi için bu tesisi yapmaya karar verdiklerini söyledi.

Binlerce süt üreticisini ilgilendiren tesis bünyesinde, entegre et tesisiyle soğuk hava depoları, mandıra ve satış merkezinin de yer alacağını kaydeden Öner, şöyle konuştu:

"Bölgemizde bu meslekten ekmek yiyen binlerce süt üreticisi ve hayvan yetiştiricisi mevcut. Bu projeyle vatandaşımızın tüm isteklerini karşılayabilecek bir potansiyele erişeceğiz. Tesisimiz hem ilçe halkına, hem de bölgemize katkı sağlayacak. Mandıra ve satış merkezinin yanında entegre et tesisleriyle soğuk hava depolarının yer alacağı geniş kapsamlı projemiz ile üyelerimizin çocuklarına ve ailelerine istihdam sağlayacak bir yerimiz olacak. "

Denizli Tarım il Müdürü Yusuf Gülsever de tesisin Denizli ve Serinhisar'a çok önemli katkı sağlayacağına inandığı ifade etti.

Son yıllarda bitkisel ve hayvancılık sektöründe güzel gelişmeler olduğunu belirten Gülsever, "Dünyada bu sektör geride kalırken, Türkiye ve özellikle Denizli'miz büyük bir aşama kaydetmiştir. Daha düne kadar çok az seviyelerde olan süt üretimimiz, yüzde binlere varan bir artış kaydetmiştir" dedi.

Serinhisar Belediye Başkanı Hüseyin Gemi de, birliğin çok geniş kapsamlı bir projeye imza attığını ifade ederek, belediye olarak istenilen her türlü katkıyı vermeye hazır olduklarını söyledi.

Tesisin temel atma törenine, AK Parti İl Başkanı Avni Örki, AK Parti Denizli Milletvekili Adayı Bilal Uçar, MHP Denizli Milletvekili Adayı Mehmet Ali Uzakgider ile birlik üyeleri de katıldı.

Tesisin, 2013 yılında tamamlanmasının ve 3 milyon liraya mal olmasının planlandığı bildirildi.

- DENİZLİ

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title