Bakan Şimşek'in Brüksel Temasları

Bakan Şimşek'in Brüksel Temasları

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve İktisadi Kalkınma Vakfı'nın (İkv) Brüksel'de Ortaklaşa Düzenlediği 3. 'Window To Turkey' Paneline Konuşmacı Olarak Katıldı.

Bakan Şimşek'in Brüksel Temasları

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve İktisadi Kalkınma Vakfı'nın (İKV) Brüksel'de ortaklaşa düzenlediği 3. 'Window to Turkey' paneline konuşmacı olarak katıldı.

Devlet Bakanı Şimşek, TOBB ve İKV'nin düzenlediği konferansta, Türkiye'deki son ekonomik durumla ilgili bilgilendirmede bulunduktan sonra, katılımcıların sorularını yanıtladı. IMF ile gözden geçirmeler konusunda mutabakata varıldığını ve niyet mektubunu yakında göndereceklerini ifade eden Şimşek, onaylamanın muhtemelen Mayıs'ın 10'undan önce olacağını kaydetti. Şahin, IMF'ye olan borçlarla ilgili olarak, "Mevcut borçların belirli bir takvimi var. O takvime sadık kalacağız. Bu borçları daha erken ödemenin bir anlamı yok. IMF'den alınacak paranın maliyeti yaklaşık yüzde 3.7. Biz kotamızın çok üzerinde olduğumuz için, bu 5.8'e kadar çıkabiliyor. Piyasaya göre çok daha ucuz bir imkan. Dolayısıyla IMF'ye olan borcumuzu takvimine uygun olarak önümüzdeki birkaç yıl içerisinde tamamen ödemiş olacağız" dedi.

(SA-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA