Atılım Üniversitesi'nde 'Sait Maden, Şık Derviş Belgesi Gösterildi

Atılım Üniversitesi'nde 'Sait Maden, Şık Derviş Belgesi Gösterildi

Atılım Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Grafik Tasarımı Bölümü tarafından düzenlenen etkinlikte, şair, çevirmen, yayıncı ve tasarımcı Sait Maden'in hayatını anlatan 'Şık Derviş' belgeseli gösterimi yapıldı.

Atılım Üniversitesi'nde 'Sait Maden, Şık Derviş Belgesi Gösterildi
06.03.2019 09:13 | Son Güncelleme: 06.03.2019 09:13

Atılım Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Grafik Tasarımı Bölümü tarafından düzenlenen etkinlikte, şair, çevirmen, yayıncı ve tasarımcı Sait Maden'in hayatını anlatan 'Şık Derviş' belgeseli gösterimi yapıldı.

Gösterimin ardından belgeselin yönetmenliğini üstlenen Miraç Güldoğan öğrencilerle bir araya geldi. Yönetmen Güldoğan,Cumhuriyet sonrası dönemde Türk grafik sanatının mimarlarından birisi, aynı zamanda şair ve çevirmen olan bu önemli kişiliğin; ülkemiz grafik tasarım, edebiyat ve şiir dallarındaki gelişimlere yaptığı katkıların her zaman hatırlanması için böyle bir belgesel çektiklerini belirtti.

Miraç Güldoğan, Şık Derviş adını seçmesinin hikayesini şöyle anlattı:

"Şık Derviş, çünkü Cemal Süreya'nın Sait Maden'e taktığı bir lakap. Aynı zamanda 'elegant' kelimesinin Türkçe karşılığı olan 'şık' ile batı, 'derviş' kelimesi ile de doğu düşünülerek bu ikisinin sentezlenmesi bizim için önemliydi."

Belgesel gösteriminin öğrencilerin Sait Maden'i yakından tanımalarını sağlaması ve Çağdaş Türk Grafik Tasarım Tarihine dair detaylı bilgi edinmeleri açısından önemli olduğunu söyleyen Güldoğan, "Zaten bugüne kadar Türk grafik tasarım tarihine dair yapılmış başka bir belgesel de bulunmuyor. Film şu ana kadar, İzmir Kısa Film Festivali, Salt Galata/ISTYPE Mono Etkinliği, Eskişehir Anadolu Üniversitesi ve Atılım Üniversitesi'nde gösterildi" diye konuştu.

60 dakikalık biyografi türündeki "Sait Maden, Şık Derviş" adlı belgeselde, Sait Maden'in yas¸amı ve c¸evresine mercek tutularak, izleyenlere is¸ini tutkuyla yapan bir üreticinin, sadece kendi potansiyelini kullanarak, iz bırakan is¸lere imza atabilecegˆi ve fark yaratabilecegˆi anlatılıyor.

Belgesel daha sonra 2019 yılı boyunca Türkiye'nin farklı illerinde gösterilecek. - İstanbul

Kaynak: DHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Şu an buradasınız: Atılım Üniversitesi'nde 'Sait Maden, Şık Derviş Belgesi Gösterildi - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 7.8.2020 05:02:05. #1.15#
title