Ateş, öksürük ve nefes darlığı çekenlere Kovid-19 testi yapan Bakanlık, kriterlerini değiştirdi

Ateş, öksürük ve nefes darlığı çekenlere Kovid-19 testi yapan Bakanlık, kriterlerini değiştirdi

Yeni tip koronavirüs vaka tanımında ateş, öksürük ve nefes darlığı çekenlere Kovid-19 testi yapan Sağlık Bakanlığı, test kriterlerini değiştirdi. Artık, tat ve koku kaybı, boğaz ağrısı, baş ağrısı, kas ağrısı veya ishal belirtilerinden birini yaşayan kimselere de test yapılacak.

08.06.2020 07:42 | Son Güncelleme: 08.06.2020 10:28

Sağlık Bakanlığı, Kovid-19 vaka tanımında özellikle ateş, öksürük ve solunum sıkıntısı belirtisi olan kişilere test uyguluyordu. Bakanlık dünyada görülen farklı semptomlar nedeniyle "test kriterlerini" değiştirdi.

Milliyet'ten Aykut Yılmaz'ın haberine göre, bundan böyle ateş, öksürük, nefes darlığının yanı sıra boğaz ağrısı, baş ağrısı, kas ağrıları, tat ve koku alma kaybı veya ishal belirtilerinden biri varsa da vatandaşa test uygulanacak.

KRİTERLERE TAT VE KOKU KAYBI EKLENDİ

Sağlık Bakanlığı, Kovid-19 rehberinde güncellemeye giderek, olası vaka tanımını değiştirdi. Yeni olası vaka tanımına tat ve koku alma kaybı da eklendi. Bakanlığın Kovid-19 rehberindeki güncel olası vaka tanımı şöyle:

"Ateş, öksürük, nefes darlığı, boğaz ağrısı, baş ağrısı, kas ağrıları, tat ve koku alma kaybı veya ishal belirti ve bulgularından en az biri ve klinik tablonun başka bir neden/hastalık ile açıklanamaması ve semptomların başlamasından önceki 14 gün içerisinde kendisi veya yakın temaslısının hastalık açısından yüksek riskli bölgede bulunma ya da semptomların başlamasından önceki 14 gün içerisinde doğrulanmış Kovid-19 vakası ile yakın temas varsa Kovid-19 testi yapılacaktır."

Ateş, öksürük ve nefes darlığı çekenlere Kovid-19 testi yapan Bakanlık, kriterlerini değiştirdi
Haber Yorumları (17)
TALHA: ülkemizin nüfusu yoğun ve hemen her yıl olan küçük il-ilçe bazında yerel enfeksiyon salgınlarına alışkın tecrübeli doktorlarımız ve sağlık personelimiz sayesinde bu büyük salgını da sağlıcakla atlatacağız inşallah
ŞAKA GİBİ ZEKİ: Koku kaybını yeni anlamışlar diyen şahıs, zaten biliniyordu ancak daha belirgin semptomları olanlara test yapılıyordu çünkü pandeminin ilk başında yoğunluğu ve yükü düşünürek ileride ne olacağını bilmeden, her koku alamıyorum diyene test yapılsaydı bu durum aşırı yığılmalara neden olacaktı. . . o yüzden şaka gibisiniz az ciddi ve mantıkla düşünün, bol keseden sallamayın. .
MESUT TEMİZKAN: beyaz eşya teknisyenlerinede yapısa iyi olur müşterilerin temizlik için kullanılan beyaz eşyalara ürünlere sık müdahale edildiğinden
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Şu an buradasınız: Ateş, öksürük ve nefes darlığı çekenlere Kovid-19 testi yapan Bakanlık, kriterlerini değiştirdi - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 17.6.2020 09:47:34. #1.15#
title