Ankara: Bakan Çoşkun ile Bakan Eker'in Açıklamaları

Ankara: Bakan Çoşkun ile Bakan Eker'in Açıklamaları

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Zeytin ve Zeytinyağı Üretiminde Herhangi Bir Sıkıntı Olmadığını Söyledi. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker İse, Çiftçiye Son 2-3 Yılda 101 Milyon YTL Kaynak Aktarıldığını Bildirdi.

Ankara: Bakan Çoşkun ile Bakan Eker'in Açıklamaları

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, zeytin ve zeytinyağı üretiminde herhangi bir sıkıntı olmadığını söyledi. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ise, çiftçiye son 2-3 yılda 101 milyon YTL kaynak aktarıldığını bildirdi.

TBMM Genel Kurulu, bugün saat 15.00'de TBMM Başkanvekili Sadık Yakut başkanlığında toplanarak çalışmalarına başladı. Başkanvekili Yakut, 3 milletvekiline gündem dışı söz verdi. CHP Balıkesir Milletvekili Sedat Pekel, zeytin ve zeytinyağı üreticilerinin yaşadığı sıkıntılarla ilgili konuşmasında, plansız destekleme yapılmaması gerektiğini belirterek, bunun ürünün özelliğinin kaybolmasına, kalitenin düşmesine, arazilerin boş bırakılması sonucu ekonomik kayba yol açacağını kaydetti. Pekel, zeytin üreticisinin 15 Ykr, zeytinyağı üreticisininse 2 YTL destek beklediğini ifade etti.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, konuşmaya verdiği cevabında zeytin ve zeytinyağı üretiminde herhangi bir sıkıntı olmadığını bildirdi. Tarım birliklerinin özerk olduğunu, devletin tarım ürünlerini belirlemesinin yasal olarak mümkün olmadığını ifade eden Coşkun, bunun doğru da olmadığını savundu. Zeytin toplamada teknolojik eksiklikler nedeniyle zayiat oluştuğunu, makinayla toplamanın yaygınlaşmaması nedeniyle küçük zeytinlerin toplandığını anlatan Bakan Coşkun, bunun sonucu olarak zeytinde büyük fark ortaya çıktığını kaydetti. Bu yıl zeytinde 'var yılı' olduğuna işaret eden Coşkun, ayrıca zeytin kalitesinde de gelişme olduğunu vurguladı. Sanayi ve Ticaret Bakanı Coşkun, "Zeytinde sorun, eski malı stoklayan tüccarın elindeki küçük zeytinleri yeni mal gibi satmak istemesinden kaynaklanıyor" dedi.

Zeytinyağı üretiminin bu yıl fazla olduğunu ancak bazı kesimlerin ham zeytinyağının ihraç edilmesini istediğini anlatan Coşkun, bu durumda alıcı ülkelerin kendi markalarıyla ürün satışına gideceğini, bunun da Türkiye açısından kayba yol açacağına dikkat çekti.

AK Parti Adana Milletvekili Zeynep Tekin Börü, gündem dışı konuşmasında son sel felaketlerine değinerek, AK Parti'nin iktidara geldiği günden beri çıkardığı yasa ve uygulamadaki tarzıyla, politik kaygılar yerine sağlıklı kentleşme için adım attığını belirten Börü, bu politikadan taviz verilmeyeceğini ifade etti. Börü, ormanların tahrip edilmemesi, sel ve erozyon planlarının yapılması, imar planlarının yapılması ve buna uygun hareket edilmesi, dere yataklarının imara açılmaması, kaçak yapılaşmanın önlenmesi, yanlış arazi kullanımının önüne geçilmesi halinde felaketlerin önlenebileceğini söyledi.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, milletvekillerinin sorularına genel kurulda cevap verirken AK Parti hükümetinin 2-3 yıl içinde çiftçiler için 101 milyon YTL kaynak kullandığını ifade etti. Eker, "Daha önce işletilmemiş olan kanun kapsamında hükümet olarak 101 milyon YTL ödeme yaptık. Kalıcı bir şekilde dünyadaki gelişmiş ülkelerde olduğu gibi modern risk grubu olan tarım sigortası başlattık" diye konuştu.

Uygulamanın 2006'da yürürlüğe girdiğini ifade eden Eker, "Bugüne kadar 10 bin 500'ün üzerinde poliçe alındı. Dar gelirli, küçük ölçekli çiftçilerin yasa imkanlarından yararlanmasını sağlamak için poliçelerin yarısını hibe olarak karşılıyoruz. Kayısı bahçesi sahibi, sera sahibi sigorta poliçe bedeli 500 YTL ise, bunun 250 YTL'sini kayda, şarta bağlamadan kendisine veriyoruz. Bu kadar büyük kaynak aktadık. Bu devrim niteliğinde bir kanundur" şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA