Altın Çita 3. Uluslararası Taşkent Film Forumu - Haberler
Haberi Paylaş

Altın Çita 3. Uluslararası Taşkent Film Forumu

AA - Haberler | Güncel
Altın Çita 3. Uluslararası Taşkent Film Forumu

Yönetmen Pelin Esmer'in "Gözetleme Kulesi" filmi festivalin “en iyi filmi” seçildi

Türk yönetmen Pelin Esmer'in "Gözetleme Kulesi" filmi, Altın Çita 3. Uluslararası Taşkent Film Forumu'nda "en iyi film" seçildi.

Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov'un kızı Gülnara Kerimova'nın başkanı olduğu Özbekistan Kültür ve Sanat Vakfı tarafından başkent Taşkent'te organize edilen Altın Çita 3. Uluslararası Taşkent Film Forumu'na, uzun metrajlı film kategorisinde Türk yönetmen Pelin Esmer'in "Gözetleme Kulesi" filmi yer aldı. "Gözetleme Kulesi" formun "en iyi filmi" seçildi.

"Gözetleme Kulesi"nin yapımcıları ödülünü, festivalin baş organizatörü Gülnara Kerimova'nın elinden aldı.

Altın Çita Uluslararası Taşkent Film Forumu çerçevesinde, en iyi çizgi filmi, en iyi kısa metrajlı film, en iyi film, en iyi kadın oyuncu, en iyi erkek oyuncu ve en iyi yönetmen gibi dallarda ödüller sahiplerini buldu. Kısa metrajlı film kategorisinde Türk yönetmen Burak Koçak'ın "Buğu" filmi de gösterime sunuldu.

Bir hafta süren festivaliin jürisinde yer alan Çinli yönetmen Zhang Yuan, Amerikalı yönetmen Braden King, Tomio Kuriyama, Alman sinema sanatçı Franzisko Petri ve festivalin konuğu ünlü Fransız sinema sanatçısı Frederic Diefenthal ile bazı sinema sanatçıları tarafından çeşitli eğitim seminerleri düzenlendi.

"21. Yüzyıl Medeniyetleri: Kültürlerin Diyaloğu" temasıyla düzenlenen Altın Çita 3. Uluslararası Taşkent Film Forumu çerçevesinde "Global dünyada ulusal sinema" konulu uluslararası konferans da düzenlendi.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Altın Çita 3. Uluslararası Taşkent Film Forumu'na, dünyanın 50'den fazla ülkesinden 500'e yakın animasyon, kısa ve uzun metrajlı film katıldı. - Taşkent

AA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım