Akü'de 'Hisarlı Ahmet' Konferansı ve Belgesel Gösterimi

Akü'de 'Hisarlı Ahmet' Konferansı ve Belgesel Gösterimi

Akü'de 'Hisarlı Ahmet' Konferansı ve Belgesel Gösterimi
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yerel

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Devlet Konservatuvarı Müzik Bölümü tarafından, ‘Hisarlı Ahmet’ hakkında konferans ve belgesel gösterimi gerçekleştirildi.

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Devlet Konservatuvarı Müzik Bölümü tarafından, 'Hisarlı Ahmet' hakkında konferans ve belgesel gösterimi gerçekleştirildi.

Ahmet Necdet Sezer (ANS) Kampüsü Devlet Konservatuvarı Sahneli Derslikte gerçekleştirilen ve AKÜ Devlet Konservatuvarı Müdürü Doç. Dr. Uğur Türkmen tarafından verilen konferansa, AKÜ Devlet Konservatuvarı öğretim elemanları ve öğrencileri katıldı. Geçekleştirilen konferansta Hisarlı Ahmet ile ilgili bilgiler veren Türkmen, "Hisarlı Ahmet,Kütahyalıdır. 1908 yılında doğmuş, 1984'de vefat etmiş. Birçok Kütahya türküsü, Hisarlı Ahmet'ten derlenmiştir. Hisarlı'nın farkı kendisine özgü bir söyleme ve çalma üslubu bulunmasındandır. En büyük farkı ustalarından öğrendiklerini geleneğini ve anonim yapısını bozmadan gelecek kuşaklara aktarabilmesidir. Yaşadığı dönemde duayen kabul edilmiştir. Herkes onun çalıp söylemesine bakmıştır. Öğretme ve öğrenmeye açık birisidir. Yolda gördüğü gençleri dahi yanına çağırıp heveslendiren Hisarlı'yı herkes gezilerde yanlarında görmek isterdi. Kendisinin deyimiyle ustası yoktur. Ama döneminin en büyük üstatları ile oturup kalktığı için de bu onun için çok büyük bir şans olmuştur. İşinde çok ciddidir. Ona göre türküler doğru okunmalı, türkü gecelerinde istekte bulunulmalı, saz başlayınca söz bitmeli, gelenek ve görenekler de mutlaka yerine getirilmelidir. Kendisi ekonomik olarak sıkıntı çekmiş, ancak Kütahya kültürüne her zaman sahip çıkmıştır" dedi.

Konferans, soruların cevaplanması ile sona erdi. Konferansın ardından AKÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Görevlisi Hakan Yılmaz tarafından hazırlanan 'Hisarlı Ahmet' belgeselinin gösterimi yapıldı. - AFYONKARAHİSAR

Akü'de 'Hisarlı Ahmet' Konferansı ve Belgesel Gösterimi
Akü'de 'Hisarlı Ahmet' Konferansı ve Belgesel Gösterimi

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title