Japonya Prensesi Mako, Sevdiği Adam İçin Unvanından Vazgeçecek
BBC

Japonya Prensesi Mako, Sevdiği Adam İçin Unvanından Vazgeçecek

Japonya Prensesi Mako, Kei Komuro isimli gençle evlenebilmek için prenseslik sıfatından feragat edecek. Japonya yasalarına göre soylularla evlenmeyen prensesler unvanlarını kaybediyor.

Japonya İmparatoru Akihito'nun torunu 25 yaşındaki Mako, okul arkadaşıyla evlenebilmek prenseslik unvanından feragat edecek. Prenses Mako'nun beş yıl önce tanıştığı ve hukuk bürosunda çalışan Kei Komuro isimli gençle yakında nişanlanacağı ve gelecek yıl da evleneceği öğrenildi.

TAHTA ÇIKAMAYACAK

Japonya'da soylularla evlenmeyen prensesler unvanlarını kaybediyor. Bir müzede çalışan Prenses, yasaların sadece erkeklere izin vermesi nedeniyle tahta çıkamayacaktı.

İMPARATOR TAHTTAN FERAGAT EDECEK

Mako'nun 25 yaşındaki Komuro'yla beş yıl önce tanıştığı söyleniyor. Bakanlar Kurulu'nun Cuma günü, 83 yaşındaki Akihito'nun tahtı bırakmasına izin veren bir yasayı onaylaması bekleniyor. "Yaşlandığı için görevini layıkıyla yerine getiremeyeceğinden" endişe ettiğini söyleyen Akihito, imparatorluk unvanını bırakırsa, son 200 yıl içinde tahttan feragat eden ilk imparator olacak.

TAHTI OĞLUNA DEVREDECEK

Yeni yasada, kadınların da tahta çıkmasına izin verilmesi ya da prenseslerin evlendikten sonra unvanlarını koruması gibi tartışmalı konularda bir düzenleme yer almıyor. 1989'da tahta çıkan Akihito'dan sonra yerine 57 yaşındaki oğlu Veliaht Prens Naruhito'nun geçmesi bekleniyor.

BBC