Haberler

Kadıköy Belediyesi'ndeki rüşvet operasyonunda pes dedirten detaylar! Çatı tadilatına 10 bin, beton dökmeye 1500 lira istemişler

Güncelleme:

İstanbul merkezli 5 ilde rüşvet suçuna karıştıkları iddiasıyla aralarında Kadıköy Belediyesinde görevli zabıta ve mühendislerin de bulunduğu 194 kişi gözaltına alınmıştı. Şahısların 2 evreli bir rüşvet sistemi kurdukları ve inşaat ruhsat onayı için 30 bin, çatı tadilatına 10 bin, izinsiz beton dökmeye 1500, hafriyat işi için 1000, vinç kurmaya ise 500 lira rüşvet istedikleri öğrenildi.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Soruşturma Bürosunca yürütülen soruşturma kapsamında, "örgütlü olarak rüşvet almak, vermek, aracılık etmek ve resmi belgede sahtecilik" suçlarına karıştıkları iddiasıyla 17 Mayıs'ta gözaltına alınan 194 kişinin emniyetteki işlemleri devam ediyor.

RÜŞVET ÇARKI İÇİN 2 EVRELİ SİSTEM KURMUŞLAR

AA muhabiri, söz konusu rüşvet çarkının sürekli döndürülebilmesi için kurulan 2 evreli sisteme ulaştı. Şebeke, "taktiksel aşama" denilen birinci evrede, işletme sahipleriyle tanışma, sahte ihbarda bulunma, denetim yapma ve maddi menfaat talep etme konularını gerçekleştiriyor. İkinci aşamada ise "operasyonel evre"ye geçilerek bilgi sızdırma, sahte delil ve belge üretme işlemleri yapılıyor.

ÖRGÜTLÜ VE UZUN SÜRELİ BİR SİSTEM

Şüphelilerin "resmi hiyerarşinin dışında komuta sistemine sahip olmaları" ve "suç eylemlerinde örgüt üyelerinin birbirleriyle stratejik seviyede irtibatlı ve dayanışma halinde oluşu" rüşvet çarkının örgütlü ve uzun süreli bir sistem olduğunu ortaya koyuyor.

HAFRİYAT İÇİN 1000, ÇATI TADİLATINA 10 BİN ALMIŞLAR

Bir çok şüphelinin itirafçı olmayı kabul ettiği soruşturma kapsamında, zabıta, mühendis ve diğer belediye personellerinin, göz yumdukları yada cezai işlem yapmadıkları bazı konularda sabit fiyat tarifesi uyguladıkları belirlendi.

Yapılan tespitlere göre inşaat ruhsat onayı için 30 bin, çatı tadilatına 10 bin, izinsiz beton dökmeye 1500, hafriyat işi için 1000 ve vinç kurmaya ise 500 lira sabit rüşvet isteniliyor. Öte yapılan haberlerden operasyonu öğrenen ve emniyete gelerek şikayette bulunan bir kişi, malum yapının kendisinden de rüşvet istediğini, vermediği için de baskılara maruz kaldığını söylediği öğrenildi.

Kadıköy ve Maltepe'de fırını olan bir kişinin Maltepe'deki fırınının mühürlendiği, bunun üzerine Kadıköy'de rüşvet verdiği görevlileri arayarak durumu anlattığı bunun üzerine Kadıköy Belediyesindeki görevli şüphelilerin, Maltepe Belediyesindeki tanıdıklarını arayarak fırını açtırdıkları da belirlendi.

NE OLMUŞTU?

Soruşturma kapsamında Kadıköy Belediyesinde görevli 48 zabıta memuru ve 6 gıda denetim mühendisinin de aralarında bulunduğu 224 şüpheli hakkında gözaltı kararı verilmişti. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, İstanbul, İzmir, Adana, Kocaeli ve Şırnak'ta düzenlediği eş zamanlı operasyonda zanlılardan 194'ünü yakalamıştı. Adreslerdeki çok sayıda dijital malzeme ve evraka el konulmuştu. Firari 30 zanlının yakalanması için çalışmalar sürüyor.

Kaynak: AA / 3. Sayfa

İstanbul Kadıköy Zabıta 3. Sayfa Güncel Haberler

Bomba iddia: Asgari ücrete temmuz ayında yüzde 15'lik ara zam geliyor

Bomba iddia: Asgari ücrete temmuz ayında yüzde 15'lik ara zam geliyor

AK Parti'de değişim başladı! Cumhurbaşkanı Erdoğan, 31 Mart'ın faturasını 7 il başkanına kesti

AK Parti'de değişim başladı! Cumhurbaşkanı Erdoğan, 31 Mart'ın faturasını 7 il başkanına kesti

Sahaya girip Ronaldo ile fotoğraf çektirmişti! UEFA'dan minik Berat'a görülmemiş ceza

Sahaya girip Ronaldo ile fotoğraf çektirmişti! UEFA'dan minik Berat'a görülmemiş ceza

72 kilo veren Esin Gündoğdu, dans videosuyla hayran bıraktı

72 kilo veren Esin Gündoğdu, dans videosuyla hayran bıraktı

500

Yorumlar (7)

bekir yapici:

aslinda ülkede götüren götürene mevkiye göre kimi ufak kimi büyük götürüyor neticede ufak götürenler arada sirada göstermelik yakalanir ama cark dönmeye devam eder büyük götürenleri nedense kimse görmez dokunmaz malesef bizdeki durum bu.

49
5
yanıtYanıtla
Halit:

kim rüşvet yiyorsa allah bin belasını versin adiler

41
2
yanıtYanıtla
Trgtyldz:

Bu yıllardır belediyelerde olan bir olay. Biz yakatmamıza rağmen yıllarca mahkemelerde süründük. Savcılık operasyonu ile olmasına rağmen Şikayet eden olmamıza rağmen mağdur olan biz olduk.

14
1
yanıtYanıtla
ender türk :

emin olun bu rakamlar devede kulak ve küçüklerin aldığı , ayrıca bu sistem sadece bu belediyedemi var sanıyosunuz , diğer belediyelerdede inanılmaz işler dönüyor , görevlilere işlerini yapmaları için yol verseler bakın neler çıkarırlar neler.

11
1
yanıtYanıtla
golebicemarti golebicemarti:

Bir tanıdığım Eyüpsultan/Yeşilpınar'da bina/ev yaptırmak istedi, belediyedekilerin resmen kendisinden dairenin birisini kendilerine vermelerini ima ettiklerini söyledi. Tanıdığım kendisi o partili ve toz kondurmuyor. Saygılarımla.

9
3
yanıtYanıtla
golebicemarti golebicemarti:

1994 seçimlerinden sonra Çeliktepe'de bir tanıdığım eski evlerinin üzerine birkaç kat çıktı, nasıl yaptırdığını sorduğumda kat başına 2000TL. yatırdığını, önceki belediyenin kendilerine çivi bile çaktırmadığını söyledi. Saygılarımla.

6
4
yanıtYanıtla
Arman Usa:

Lutfen maltepe belediyesinede el atin

2
0
yanıtYanıtla
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title