Haberler

Eski MİT'çi Mehmet Eymür hayatını kaybetti

Güncelleme:

Eski MİT Kontraterör Dairesi Başkanı Mehmet Eymür solunum yetmezliği sebebiyle tedavi gördüğü Çam Sakura Hastanesi'nde bu sabah hayatını kaybetti. Solunum yetmezliği nedeni ile yoğun bakıma alınan Mehmet Eymür entübe edilmişti.

Bir süredir solunum yetmezliği nedeniyle hastanede tedavi gören Eski Milli İstihbarat Teşkilatı Kontrterör Dairesi Başkanı Mehmet Eymür, 81 yaşında hayatını kaybetti. Eymür'ün, geçtiğimiz günlerde entübe edildiği ve bilincinin kapalı olduğu bildirilmişti.

MEHMET EYMÜR KİMDİR?

Mehmet Eymür, 1943 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Milli İstihbarat Teşkilatı'nın öncül kurumu olan Milli Güvenlik Teşkilatı'nın kritik isimlerinden Mazhar Eymür'ün oğludur. Mehmet Eymür istihbarat alanındaki kariyeri boyunca çeşitli görevlerde bulundu.

BİRÇOK OPERASYONA KATILDI

9 Mart 1971'deki darbe teşebbüsünden sonra MİT'te Hiram Abas ile birlikte çalışan Eymür, Ziverbey'de 1. Ordu Komutanı Orgeneral Faik Türün'ün emrinde görev aldı. Bu dönemde, 30 Mart 1972'de Kızıldere'de ve 19 Şubat 1972'de İstanbul'da gerçekleşen operasyonlara katıldı.

ASALA'YA KARŞI MÜCADELE ETTİ

Kenan Evren'in talimatıyla ASALA'ya karşı görevlendirilen Eymür, yurtdışında önemli görevlerde bulundu. Türkiye'ye döndükten sonra Mardin MİT Bölge Müdürlüğü'nde görev aldı. Daha sonra, 31 Ocak 1995'te kurulan Terörle Mücadele Şubesi'ne geçiş yaparak bu birimde görev yaptı. Mehmet Eymür, uzun yıllar boyunca ülke güvenliği ve terörle mücadele alanlarında önemli sorumluluklar üstlendi.

"İŞKENCE" ÇIKIŞI TARTIŞMA YARATMIŞTI

Mehmet Eymür, Kasım 2021'de Halk TV yayınında gazetecilerin sorularını yanıtlarken işkence uyguladığını kabul etmişti. Devletin kullandığı metotların "meşru" olduğunu belirten Eymür, "İşkence bütün dünya tarihinde var açın bakın, işkenceden işkenceye fark var" ifadesini kullanmıştı. Eymür, elektrikli işkence uygulayıp uygulamadığı sorusuna ise "Samimi söyleyeyim mi, yaptım mı yapmadım mı onu bilmiyorum. Gençken ataktım, zaman zaman yanlışlar yapmış olabilirim. Hiçbir zaman elektrik kullanmadım. Klasik falaka" yanıtını vermişti.

Kaynak: Haberler.com / Erkut Calikoglu - 3.Sayfa

Mehmet Eymür Gündem 3.Sayfa Haberler

İspanya, başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devletini resmen tanıdı

İspanya, başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devletini resmen tanıdı

Başımıza taş yağacak! Tavuğa tecavüz etti, o anları başka bir vatandaş kayda aldı

Başımıza taş yağacak! Tavuğa tecavüz etti, o anları başka bir vatandaş kayda aldı

Gümrük ekiplerinden Mersin'de tarihi yakalama! 1 milyar TL'lik kaçakçılık önlendi

Gümrük ekiplerinden Mersin'de tarihi yakalama! 1 milyar TL'lik kaçakçılık önlendi

Bakmadan Geçme

İspanya, Filistin'i resmen tanıdı mı? İspanya Başbakanı Pedro Sanchez açıklama yaptı mı, ne dedi? İsrail'i destekleyen markalar hangileri? Türkiye'de satılan İsrail markaları tam liste İSKİ BARAJ DOLULUK ORANI 28 Mayıs | Baraj doluluk oranı yüzde kaç? İstanbul baraj doluluk oranı! 29 Mayıs Çarşamba günü toplu taşıma ücretsiz mi? 29 Mayıs'ta okullar tatil mi? Süleymaniye Camii Mimar Sinan'ın hangi eseri? Süleymaniye Camii ne zaman yapıldı, özellikleri neler? Süleymaniye Camii hakkında bilgiler… Mersin tavuğa tecavüz olayı ne, ne oldu? Tavuğa tecavüz eden kim, tutuklandı mı? ALMANYA-TÜRKİYE Milletler Ligi maçı ne zaman? Filenin Sultanlarının 2. Hafta maçları başladı mı? #127952 3 günde öldüren EBOLA VİRÜSÜ ne, nasıl bulaşır? Çinli bilim insanları geliştirdi! #129440 Zekât kimlere farzdır? Geçerli olmasının şartları nelerdir? Tavuğa tecavüz etti! Olay nerede oldu? Şahıs tutuklandı mı? TYT AYT 2024 DENEME SINAVI SONUÇLARI! #9997 YKS deneme sınavı sonuçları açıklandı mı, nereden öğrenilir? İşte sorgulama ekranı! Merdiven boşluğunda ipe asılı halde ölü bulundu! Olay ne, nerede oldu? FETÖ firarisi AKIN İPEK'İN YALISI satışa çıktı mı, ne kadar? Koza-İpek Holding'e ait BEYAZ KÖŞK ne kadara satılıyor, kaç TL? Vekâlet yoluyla hac yapılabilir mi? Şartları nelerdir? CRİSTİANO RONALDO GOL REKORU KIRDI! #129349 Ronaldo Suudi Ligi'nde kaç gol ile rekor kırdı? Cristiano Ronaldo kaç gol attı? #9917
Çinli bilim insanları sahte Ebola virüsü geliştirdi! Bulaştığı kişileri 3 günde öldürüyor

Çinli bilim insanları sahte Ebola virüsü geliştirdi! Bulaştığı kişileri 3 günde öldürüyor

500

Yorumlar (1)

Teoman H.:

Allah rahmet eylesin bu Vatana hizmet eden Vatan evlatlarının ayağına taş değmesin inşaallah.

58
18
yanıtYanıtla
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title