Yüksekdağ: Canlı Bombaların Hedefinde Ben Vardım (2) - Haberler
Haberi Paylaş

Yüksekdağ: Canlı Bombaların Hedefinde Ben Vardım (2)

Yüksekdağ: Canlı Bombaların Hedefinde Ben Vardım (2)
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Yüksekdağ, NUSAYBİN'E GEÇTİ Mardin'den sonra HDP Milletvekilleri Mithat Sancar, Enise Güneyli, Gülser Yıldırım, Erol Dora ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ile birlikte Nusaybin İlçesi'ne gelen HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Nusaybin Belediyesi önünde, HDP ve DBP'liler tarafından karşılandı.

Yüksekdağ, NUSAYBİN'E GEÇTİ

Mardin'den sonra HDP Milletvekilleri Mithat Sancar, Enise Güneyli, Gülser Yıldırım, Erol Dora ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ile birlikte Nusaybin İlçesi'ne gelen HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Nusaybin Belediyesi önünde, HDP ve DBP'liler tarafından karşılandı. Belediyeye yaptığı ziyaretten sonra yaya olarak Mitanni Kültür Merkezi'ne giden Yüksekdağ ve beraberindekiler, yolda vatandaşları selamladı.

"AKP, ERDOĞAN'A BAŞKANLIĞIN YOLUNU AÇARSA BÜYÜK BİR SAVAŞ OLACAK"

Mitanni Kültür Merkezi'nde düzenlenen halk toplantısında konuşan Yüksekdağ, "Büyük barış hareketimiz kazanacak. Her yerde, her bölgede, Kürdistan'da, Türkiye'de, Mezopotamya'da, Ortadoğu'da barışı geliştirmek ve demokrasiyi inşaa etme hareketimiz kazanacak. Bizim eğer mücadelemiz ve zaferimiz de büyük olursa, onlar çırpına çırpına gidecekler. Ait oldukları karanlığa gidecekler. Eğer AKP tek başına iktidar olur ve Tayıp Erdoğan'a Başkanlık yolunu açarsa, aslında o zaman çok daha büyük bir savaşın başlatılacağını çok daha iyi biliyoruz" dedi.

"BEYAZ TOROSLARDAN ÇIKARILIP, LÜKS ARABALARA BİNDİRİLDİLER"

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, Beyaz Toroslar sözünü de değerlendiren Yüksekdağ, "Beyaz Torosları çıkarmakla tehdit edenler, JİTEM'İ, kontrgerillayı üstümüze salmakla tehdit edenler, şunu çok iyi bilsinler; Nusaybin halkı bu son bir ay içerisinde, sizin her türlü ahlaksız silahınızı gördü. Her türlü kontra saldırınızı, yıkıcı, öldürücü silahınızı gördü. IŞİD çeteleriyle beraber Nusaybin sokaklarında gençlerimizi katletsin diye Beyaz Toroslar'dan çıkarıp, lüks arabalara bindirdikleri çetelerle, kontralarla beraber gidecekler, topu birden gidecek, hepsi birden gidecek" diye konuştu.

"HER YERDE ÖZ YÖNETİM İRADESİNİ ÖNE ÇIKARACAĞIZ"

Nusaybin'de ilan edilen 'Öz yönetim' konusunda da açıklamalarda bulunan Yüksekdağ, şunları söyledi:

"Siz değerli, cesur, yürekli, şerefli Nusaybin halkıyla gurur duyuyoruz. Kendinizi de, kentinizi de yönetecek kadar güçlü, iradeli ve akıllı olduğunuzu gösterdiniz. Sömürüyle yönetmeye çalışanlara karşı, 'biz kentimizi barışla, demokrasiyle ve öz yönetim siyasetimizle yöneteceğiz' dediniz, iyi ki dediniz. Sağ olun var olun. Gelecekte Nusaybin halkı kendisini yönetmek, yaşam alanlarında insanlığı büyütmek isteyen siz değerli halkımız, gururla, onurla, iftiharla anılacaksınız. Çünkü Demokratik Türkiye'ye giden yol sizin ilan ettiğiniz, ifade ettiniz öz yönetim felsefenizden geçen bütün Türkiye'de, İstanbul'da, Çanakkale'de, Manisa'da, İzmir'de, Anakara, bütün Türkiye halklarına sizler ilham oldunuz, ışık oldunuz. Bu ışığı karartmalarına izin vermeyeceğiz. Sizin haklı ve meşru öz yönetim talebinizi karartmalarına, üstünü örtmelerine izin vermeyeceğiz. Her yerde halkımızın, Türkiye halklarının kendi yaşam alanlarını kendisinin yönetme iradesini öne çıkaracağız ve bunu güvenceye alacağız. Nusaybin Halkı, bu şehirde kendi yaşam alanlarını idare etmek için öz yönetim talebini ortaya koydu diye yüzlerce insanıyla tutuklanıyor, gözaltına alınıyor. Bu şehrin seçilmişleri, belediye eş başkanı tutuklanıyor. Bu şehrin seçilmiş eş belediye başkanı Sara Kaya, bugün hapishanede ama bu zulmü uygulayan siyasi iktidar ve onun kabinesinde atanmışlar var."

Yüksekdağ, konuşmasından sonra kanaat önderleriyle yapacağı toplantıya katılmak üzere Mardin'e gitti.

Yüksekdağ: Canlı Bombaların Hedefinde Ben Vardım (2)

Yüksekdağ: Canlı Bombaların Hedefinde Ben Vardım (2)

Yüksekdağ: Canlı Bombaların Hedefinde Ben Vardım (2)

Yüksekdağ: Canlı Bombaların Hedefinde Ben Vardım (2)

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

Gülser Yıldırım, Enise Güneyli, Mithat Sancar, Mardin, Politika, Güncel, Haber

title