Haberler

Yenimahalle, Genç Bak-İş Ulusal Zirvesinde

Abone Ol

Pi Gençlik Derneği ile Avrupa Komisyonu ve Türkiye Ulusal Ajansı tarafından gerçekleşen “Genç Bak-İş” Projesi 81 ilden katılan temsilcilerle İzmir’de gerçekleştirildi.

Pi Gençlik Derneği ile Avrupa Komisyonu ve Türkiye Ulusal Ajansı tarafından gerçekleşen "Genç Bak-İş" Projesi 81 ilden katılan temsilcilerle İzmir'de gerçekleştirildi.

Proje kapsamında Türkiye'de gençlerin mesleki eğitime bakış açısını gözlemlemek amacıyla 81 ilde toplamda 3 bin 584'de anket çalışması yapıldı. Yapılan anketler İzmir Ulusal zirvede kamuoyu ile paylaşıldı.

"Mesleki eğitime olumsuz bir bakış açısı var"

Zirvede, Yenimahalle Belediyesi adına konuşan Merve Şimşek, katılımcılara mesleki eğitim hakkında sunum yaptı. Konuşmasında Avrupa ve Türkiye'de mesleki eğitime bakış açısı ile tarihsel süreci hakkında bilgi veren Şimşek, anket sürecinden de bahsetti. Şimşek, "Ankara'da ekip olarak 264 anket yaptık ve bunun sonucunda, Türkiye genelinde mesleki eğitime olumsuz bir bakış açısı olduğunu ve mesleki eğitimi genelde başarısız öğrencilerin tercih ettiğini gördük. Aynı zamanda bizim anket sonucumuza göre iş bulmanın daha zor olduğu işler mavi yakalı işlerdir. Devlet politikalarının yönlendirmede zayıf olduğu ve mesleki eğitimi seçenlerin genelde de erkekler olduğu gözlemlenmiştir" şeklinde konuştu.

YENİMEK 94 branşta eğitim veriyor

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar'ın mesleki eğitime verdiği önemin de altını çizen Şimşek, "Başkanımız meslek edindirmeye çok önem veriyor. Bu yüzden belediyemize ait Yenimahalle Belediyesi'nin Meslek Edindirme ve Hobi Kursların 'da (YENİMEK) 14 kurs merkeziyle toplamda 94 branşta ve 200 usta öğretici ile eğitim veriyoruz. Kurs sonunda eğitimi başarıyla tamamlayan kursiyerlerimiz sertifika alıyor. Bu eğitimle işe giriyorlar, iş kuruyorlar" diye konuştu.

Zirveye katılan Bornova Belediye Başkanı Olgun Atilla da kendi bölgesinde yapılan mesleki eğitim çalışmalarını gençlere anlatırken, İMEKSAN Yönetim Kurulu Başkanı Güven Tosun da sanayide ara eleman ve mesleki eğitimin önemini paylaştı.

Dokuz Eylül Üniversitesi'nden Prof. Dr. Yaşar Uysal ise Türkiye'deki mesleki eğitime makro düzeyde nasıl bakıldığı konusunda bilgi verdi. - ANKARA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Türkiye Avrupa İzmir Pi Yerel Haberler

Bakmadan Geçme

ABD GAZZE KARARI SON DAKİKA! ABD'nin Gazze açıklaması nedir? Gazze ateşkes olacak mı? GEBZE FABRİKA YANGINI SON DAKİKA | Gebze yangın son durum ne, söndürüldü mü? İskoçlar Çetesi çökertildi mi? Kafes-17 operasyonuyla çökertilen İskoçlar Çetesi lideri, elebaşı kim? Kardeşlerim YENİ BÖLÜM (108. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Kardeşlerim yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Adım Farah YENİ BÖLÜM (24. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Adım Farah yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Gönül Dağı YENİ BÖLÜM (117. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Gönül Dağı yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Güldür Güldür Show YENİ BÖLÜM (354. Bölüm) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Güldür Güldür Show yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? BUGÜN (9 ARALIK CUMARTESİ) HANGİ DİZİLER VAR? Bu akşam TV'de hangi programlar, diziler oynuyor? 9 ARALIK ATV, KANAL D, FOX, STAR, SHOW, TRT 1, TV8 Erden Timur istifa etti mi? Murat Bozok kimdir? MasterChef Şef Murat Bozok kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 9 Aralık AFAD ve Kandilli deprem listesi! 9 Aralık Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 9 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 9 Aralık 2023 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! 9 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 9 Aralık 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 9 Aralık Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! Kullanılmayan eşyalar ev ekonomisine katkı sağlayacak! Selçuklu 2. El Pazarı açıldı
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title