Haberler

Siirt: Siirt Ziraat Mühendisleri Odası Yaz Etkinlikleri Başladı

Yerel Haberler

Siirt Ziraat Mühendisleri Odası'nın yaz etkinlikleri başladı. "AB Sürecinde Türkiye Tarımı" konulu söyleşiyle başlayan etkinlik, değişik aktivitelerle devam edecek.

Siirt Ziraat Mühendisleri Odası'nın yaz etkinlikleri başladı. "AB Sürecinde Türkiye Tarımı" konulu söyleşiyle başlayan etkinlik, değişik aktivitelerle devam edecek.

Siirt il merkezine 10 kilometre uzaklıktaki Tarım İl Müdürlüğü'ne ait Kezer Fidanlığı'nda gerçekleştirilen "AB Sürecinde Türkiye Tarımı" konulu söyleşiye, ziraat mühendislerinin yanı sıra Vali Hüseyin Avni Mutlu da katıldı. Vali Mutlu, konuşmasında tarımın önemine değinerek, bu yıldan başlamak üzere köylerin altyapılarının tamamlanmasına yönelik hızlı bir çalışma içerisine girdiklerini söyledi. Ziraat Mühendisleri Odası İl Temsilcisi Ergün Demirhan, söyleşide yaptığı açıklamada, gerekli radikal tedbirlerin alınmaması halinde Avrupa Birliği üyeliğinin Türk tarımının çökmesine neden olacağını iddia etti. Demirhan, "Türkiye gerekli radikal tedbirleri almadığı takdirde, ülkemizin en önemli gündem maddesi olan AB üyeliği, ülkemiz tarımı için bir çöküş getirecektir. AB sürecinde zannedildiği gibi tarıma para ve destek yağmayacaktır. AB artık eskisi gibi para yağdırmamaktadır. AB, 40 yılda Avrupa tarımının sorunlarının çözümü için 50 milyar Euro harcamışken, 2004 yılı Mayıs ayında AB üyesi olan 10 ülkeye 520 milyon Euro harcamıştır. Buna karşılık Türkiye ise, tarıma 3.3 milyar YTL bütçeyi tarıma ayırabilmektedir. Yani AB düzeyinin 1.6'sı kadar bir bütçeyi tarıma ayırabilmektedir" dedi.

Söyleşide diğer ziraat mühendisleri de konuyla ilgili görüşlerini açıkladı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Haberler

title