Haberi Paylaş

Niğde Üniversitesi Uluslararası Kısa Film Festivali Sona Erdi

Niğde Üniversitesi Uluslararası Kısa Film Festivali Sona Erdi

Niğde Üniversitesi Niğde Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu’nun 11-15 Mayıs tarihleri arasında düzenlediği “Uluslararası Kısa Film Festivali” sona erdi.

Niğde Üniversitesi Niğde Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu'nun 11-15 Mayıs tarihleri arasında düzenlediği "Uluslararası Kısa Film Festivali" sona erdi.

Kültür Bakanlığı desteğiyle bu yıl ikincisi gerçekleştirilen festival kapsamında "Türk Dünyası Öğrencileri Kısa Film Yarışması" da yapıldı. Konferanslar, atölye çalışmaları, kısa film çalışmaları, belgeseller ve Türk dünyasından seçkin film gösterimlerinin gerçekleştirildiği festival, Türk Dünyası Öğrencileri Kısa Film Yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin takdim edilmesiyle son buldu.

Festival kapsamında Selçuk Üniversitesi Kısaca Film Atölyesi'nden Prof. Dr. Aytekin Can, Yrd. Doç. Dr. Faruk Uğurlu, Öğr. Gör. Ruhi Gül, Dr. Ramiz Gökbudak ve Öğr. Gör. Kadir Yalçın tarafından öğrencilerle kısa film, ses, ışık ve fotoğraf üzerine atölye çalışmaları yapıldı. Ayrıca belgesel yönetmeni Turgay Kural tarafından belgesel film,Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Kılıç tarafından da kurgu konulu atölye çalışmaları gerçekleştirildi.

Selçuk Üniversitesi Kısaca Film Atölyesi'nden Prof. Dr. Aytekin Can'ın yönettiği Oxfordlu Ziyaretçi Gertrude Bell belgesel film galasının yapıldığı festivalde, 100.Yılında Türk Sineması isimli bir de panel düzenlendi. Doç. Dr. Gürhan Topçu'nun yönettiği panelde Yrd. Doç. Dr. Hakan Erkılıç, sinema eleştirmeni İhsan Kabil ve yönetmen Ayhan Özen tarafından geçmişten günümüze Türk sineması ve sorunları ele alındı.

"Türk Dünyası Öğrencileri Kısa Film Yarışması"

Festival kapsamında gerçekleştirilen bir diğer etkinlik ise "Türk Dünyası Öğrencileri Kısa Film Yarışması" oldu.

Yarışmaya gönderilen filmler ön seçici kurul tarafından yapılan değerlendirmenin ardından seçici kurul değerlendirmesine sunuldu. Anadolu Üniversitesi'nden Prof. Dr. Zahur Mükerrem, Selçuk Üniversitesi'nden Prof. Dr. Aytekin Can, Mersin Üniversitesi'nden Doç. Dr. Gürhan Topçu, Kırıkkale Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Kılıç, Sinema Eleştirmeni\Yazar İhsan Kabil, Yönetmen Ayhan Özen ve Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi Üyeleri Stambulbek Mambetaliyev'in bulunduğu seçici kurul dereceye giren filmleri belirledi.

Değerlendirme sonucunda Marmara Üniversitesinden Seyit Mehmet Yıldız'ın yönettiği "Allı Yeşilli" isimli film birinciliği, Mersin Üniversitesinden Oğuz Bulut'un "Bağ" isimli filmi ikinciliği, Selçuk Üniversitesinden M.Kemal Açıkyol'un "Heybe" isimli filmi ise üçüncülüğü elde etti.

Kırgızistan Manas Üniversitesinden Karash Janyshov'un "Yedi", İstanbul Şehir Üniversitesi'nden Ramazan Cihat Özen'in "Kurban", İstanbul Üniversitesi'nden Ferhat Eren'in "Gammaz Yürek" ve Niğde Üniversitesi'nden Ahmet Korkmaz'ın "Ben İnsanım" isimli filmleri de mansiyon ödülüne layık görüldüler.

Derbent Kültür Salonunda gerçekleştirilen ödül töreni Niğde Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Bayrak, Niğde Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mehmet Demiralp, öğretim elemanları ve öğrencilerin katılımıyla yapıldı. Niğde Teknik Bilimler MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mehmet Demiralp, burada yaptığı konuşmada, yarışmaya Türkiye ve Türk Dünyasının muhtelif üniversitelerinden 58 filmin katıldığını, gelecek yıllarda çok daha fazla katılım beklediklerini söyledi.

Niğde Üniversitesi Uluslararası Kısa Film Festivali, ödül alan yönetmenlere ödüllerinin verilmesi ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi. - NİĞDE

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Selçuk Üniversitesi Niğde Üniversitesi Emek Sineması Aytekin Can Yerel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title