Haberler

Kayseri'de Sedef Kakma Sanatçısı Sedat Erdem'in İstiridye Kabuğundan Yaptığı Eserler Büyük İlgi Görüyor

Güncelleme:

Mimar Sinan'ın mimarlığa başladığı sedef kakma sanatını uzun yıllar icra eden Kültür ve Turizm Bakanlığı Sedef Kakma Sanatçısı Sedat Erdem, istiridyeden yaptığı eserlerle büyük ilgi topluyor. Erdem, bu sanatı gelecek nesillere aktarmak istediğini belirtti.

Kayseri'de yaşayan sedef kakma sanatçısı Sedat Erdem'in istiridye kabuğundan yaptığı eserler büyük ilgi görüyor.

Mimar Sinan'ın mimarlığa başladığı sedef kakma sanatını uzun yıllar icra eden Kültür ve Turizm Bakanlığı Sedef Kakma Sanatçısı Sedat Erdem, bu sanatın hammaddesi olan istiridyeyi de sanata dönüştürdü. Büyük bir sabırla istiridyeyi keserek üzerine çeşitli motifler işleyen Erdem'in eserleri, yoğun ilgi görüyor. Çalışmaları hakkında bilgiler veren Erdem, "Kültür ve Turizm Bakanlığı Sedef Kakma Sanatçısı Sedat Erdem, "Uzun yıllar kendi sektörümde çalışırken kendim klasik İslam sanatlarıyla ilgili araştırmalar yaptım. Daha sonra yaptığım bu sanat bir hobiye dönüştü. Sedef kakma sanatıyla ilgili araştırmalar yaptım ve çeşitli hocaların eşliğinde çalışmalarda bulundum. Daha sonra bu hobi ben de bir sanata döndü. 35-40 yıldır da bu sanatı icra ediyorum. Uzun yıllar çalıştıktan sonra Kültür Bakanlığı sedef kakma sanatçısı oldum. Daha sonra sedef kakma sanatında kullandığımız ham madde olan istiridye benim ilgimi çekti. Hiç adı belli olmayan istiridye kesme sanatıyla uğraşmaya başladım. Kabuklarla çeşitli eserler çıkarttım" ifadelerini kullandı.

Bu sanatı gelecek nesillere bırakmak istediğini söyleyen Erdem, "Yalnız başıma uğraşıyorum. Ben isterim ki, bu sanatı gelecek nesillerimize kültürel bir miras olarak bırakalım. Bu çok zor ve zahmetli bir sanat olduğu için çocuklarımız çok ilgi gösteremiyorlar. Sabır işi olduğu için sabredemiyorlar. Umarım talebelerimi yetiştiririm ve bizden sonra kıymetli eserleri ülkemize ve devletimize hediye ederler. Çok zor ama zor diye bir şey yok. İnsan yeter ki aşkla isteyerek yapsın. Zor olan hiçbir şey yok. Yalnız sabır, sebat, sonunda da selamet geliyor. Bu sanatı yapmak için çeşitli sanatları da bilmeniz gerekiyor. Ahşap sanatını bilmeniz gerekiyor. Mimarlığı ve çizimleri bilmeniz lazım. Bizler Mimar Sinan'ın torunuyuz. Mimar Sinan mimarlığa sedef Kakma sanatıyla başlamış. Abdülhamit Han'ın sarayında halen sedef kakma atölyesi var. Sedef kakma sanatıyla başladıktan sonra diğer sanatlarda iç içe olduğu için hepsini icra edebiliyorsunuz" ifadelerini kullandı. - KAYSERİ

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Kültür Ve Turizm Bakanlığı Mimar Sinan Kayseri Mimar Sanat Kültür Yerel Kültür Sanat Güncel Haberler

Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

İstanbul'da perdeleri açarak cinsel içerikli film izleyen çift mahalleyi ayağa kaldırdı

İstanbul'da perdeleri açarak cinsel içerikli film izleyen çift mahalleyi ayağa kaldırdı

4 cinayet, onlarca suç! İlk duruşmada örgüt lideri dahil tüm tutuklular tahliye edildi

4 cinayet, onlarca suç! İlk duruşmada örgüt lideri dahil tüm tutuklular tahliye edildi

Bakmadan Geçme

Moody's kredi notları anlamları! A1, A2 ve B1, B2 ne demek? Kredi notları ne anlama geliyor? 1 Ağustos hangi burç? Ağustos'un 1'inde doğanlar hangi burç oluyor? 1 Ağustos burcu! 20 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 20 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 20 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 20 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Fatih, Zeytinburnu, Şişli elektrik kesintisi! 20 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 20 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Türkiye İspanya maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Türkiye İspanya U19 maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Türkiye İspanya maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Türkiye İspanya U19 maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Az önce deprem nerede oldu? SON DAKİKA! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? 19 Temmuz son depremler AFAD ve Kandilli listesi Efsane Milan kadrosu! Efsane Milan kadrosunda kimler var, hangi yıl, neden efsane oldular? Marmara'da deprem mi oldu? Marmara'da son dakika deprem oldu! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? Son depremler AFAD ve Kandilli listesi
Yazılım kaynaklı sorun nedeniyle ATM'ye giden vatandaşlar eli boş döndü

Yazılım kaynaklı sorun nedeniyle ATM'ye giden vatandaşlar eli boş döndü

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title