Zehra Bora - 2021 yılının trend diyetleri - Haberler.com

2021 yılının trend diyetleri

2021 yılının trend diyetleri

Her yeni yılda olduğu gibi, bu yılda hepimiz yeni kararlar aldık.

Bu hedeflerden birisi de muhakkak yeni fit ve formda bir bedene kavuşmak olabilir.

Neden olmasın?

Ben de sizler için Amerika ve Avrupa'da yapılan birçok çalışma ve ankete göre 2021 yılında trend olacak diyetleri sıraladım...

1. Bağışıklık Sistemini Destekleyen Diyet : Dünya Sağlık Örgütü, COVID salgını sırasında, "güçlü bir bağışıklık sistemini sürdürmek için dengeli bir diyetin önemini" vurgulayan ve her gün 5 porsiyon meyve ve sebze tüketme önerisini içeren diyet kılavuzlarını açıkladı.

2. Akdeniz Diyeti : Akdeniz bölgesine özgü sebze ve meyvelerin, deniz ürünlerinin, tahıl ve tohumlarının en önemlisi zeytinyağının yer aldığı bir diyet sistemidir. Uzun vadede sağlıkla sürdürülebilecek bir diyet sistemidir.

3. DASH Diyeti : "Hipertansiyonu Durdurmak için Diyet Yaklaşımı" olan DASH diyeti kalp hastalıklarını ve hipertansiyonu engellemek ve kan basıncını dengelemek adına yapılan bir diyet sistemidir.

4. MIND Diyeti : Alzheimer ve demans gibi hastalıkların önüne geçmek için uygulanmakta olan, beyin sağlığı için Akdeniz diyeti ve DASH diyetinin birleşmiş olduğu diyet sistemidir.

5. Paleo Esintili Tam Gıdalar Diyeti : Atalarımızın da uyguladığı, doğadan toplanan sebze ve meyvelerle beslenme aynı zamanda avladıkları hayvanların etlerini sadece ateşte pişirmeleri ilkesine dayanan bir diyet sistemidir. Bu diyet sisteminde buğday, mısır ve işlenmiş paketlenmiş şekerli gıdalar yer almamaktadır.

6. Aralıklı Oruç : Modern yaşamın "sürekli atıştırma" döngüsünü kırıp, insanların belli süreler aç olduğu bir sisteme dayalı olarak kilo vermelerine yardımcı olan bir diyet sistemidir. En yaygın tekniği 8 saat içerisinde yemek yiyip günün geri kalan 16 saati ise yemek yemeyerek devam eden bir süreci kapsamaktadır.

7. Flexitarian Diyeti : "Bitki Destekli" eğilimi sağlayan ve tüketicilerin neredeyse%90 ya da daha fazla bitki bazlı besinlerle beslendiği, bitkilerin de hayvanlardan daha düşük karbon ayak izine sahip olduğunu göz önünde bulunduran bir diyet sistemidir.

8. Ketojenik Diyet : Günlük alınan yağ oranını yüzdesel anlamda %70 lere çekerek, enerji açığını yağlardan sağlayıp vücudun ketozise girmesine ve bu sayede yağdan özellikle kilo verilmesini sağlayan, sporcular tarafından çok tercih edilen bir diyet sistemidir.

9. Düşük FODMAP Diyeti : Toplumun yaklaşık%15'ini etkileyen İrritabl Bağırsak Sendromu için uygulanan ve fermente karbonhidratların tamamen yasaklandığı bu sayede IBS ile ilaçsız olarak mücadele etmenin en iyi yolu olduğu kanıtlanmış bir diyet sistemidir.

10. Hacimsel Diyet : Daha az kalori tüketirken daha fazla besin tüketilen, içerik olarak nişasta içeriği yüksek olan karbonhidratlar, yağ oranı yüksek etler ve kavrulmuş tahumlar yerine su içeriği yüksek sebze ve meyvelerin tercih edildiği bir diyet sistemidir.

2021'in top 10 diyet sistemleri bunlar. Sizin favoriniz hangisi ?

Yorumlar (4)
SİBEL: 6.aralıklı oruç
ESİN BATUR: Hacimsel diyet veya akdeniz diyeti bana göre zehra bora en iyisini bilir tabiki
SEVGİ ERÖZCAN: Aralıklı oruç bir kaç yıldır araştırdığım ve aklıma yatan bir beslenme sistemi. Bedenin dinlenebilmesi için ve hatta kendini onarmadı içim ona süre tanıyormuş gibi geliyor. Kısacası hayatıma katmak ve bunu başarmak istiyorum.
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title