Özge Avcu - Sevginin 5 dili - Haberler.com

Haberler
Haberler
Özge Avcu

Özge Avcu

Yazar -Aile İlişki Koçu -Pro.Yaşam Motivasyon Koçu
02.02.2022 10:29

Sevginin 5 dili

Her bireyin sevgisini gösterme şekli birbirinden farklıdır. Kimileri sadece sözlerle ile sevgisini ifade eder kimileri ise göstermiş olduğu davranışlarla sevgisini gösterir.Sizi sevdiğini söyleyen partneriniz ilgisini belli etmezse sevgisinden şüphe etmeniz muhtemeldir. Lüks bir restoranda götüren partneriniz sizi önemsediğine dair söylemler de bulunmadığında şüpheye düşebilirsiniz. Oysa sevgi dilinde sözler ve davranışlar bir birleriyle denge içindedir. Bu dengeyi oluşturabilmekte sizin ve partnerinizin elindedir. Burada partnerinizi değiştirmekten bahsetmiyorum. Olduğu gibi kabul etmenizden ve eksik yönlerinizi birlikte tamamlayarak ''biz'' noktasına gelebilmenizden söz ediyorum. Şimdi; sevginin 5 dilini öğrenelim.

1- TAKDİR VE ONAY SÖZLERİ

Sevginizi sevecen ve güzel bir üslupla ifade etmeniz oldukça önemlidir. Partneriniz kendisini güvensiz hissettiği anlarda, teşvik edici sözler bekler. Partnerinizde var olan gizli potansiyeli ortaya çıkartmaya yardımcı olun.

Seni takdir ediyorum.

Sorunların üzerinden sakinlikle gelebiliyorsun.

Seninle her sorunun üstesinden gelebileceğimizi biliyorum.

Benim için yaptığın fedakarlıklar için teşekkür ederim.

Harika birinin hayatımda olduğu için kendimi şanslı hissediyorum.

2- KALİTELİ ZAMAN GEÇİRMEK

İş çıkışı bir kahve içmek yada akşam saatlerinizde araya sıkıştırılan aktivite olarak asla görmeyin. Zaman geçirmek partnerinizle birlikte kurmuş olduğunuz dünyanın ana evidir. Burası sadece size aittir. Etrafınız dolu olsa da, siz bir arada olmaktan mutluluk duyan bir partnersiniz unutmayın. Sıradan günlük işleriniz olduğun bile birlikte vakit geçirin. Birlikte yapmaktan keyif aldığınız etkinlikler oluşturun. Beraberken sadece partnerinize odaklandığınız sohbetler edin. Gerçekten dinleyin. Birlikte yürüyüşlere çıkın. Beraber gelecek planları yapın ve hayaller kurun. Seveceğiniz bir hobi edinin.

Seninle birlikte geçirdiğim her an benim için çok değerli.

Birlikte geçirdiğimiz her zaman kendimi güvende ve sevgi dolu hissediyorum.

Varlığın bana huzur veriyor.

3- SÜRPRİZ HEDİYELER

Hediye almak partnerinize verdiğiniz değerin göstergelerinden biridir. Sevgililer gününde, doğum gününde, yıl dönümlerinde değil de plansız olan Sürpriz hediyeden bahsediyorum. Partnerinizin hiç beklemediği bir anda onun sevip beğeneceğini bildiğiniz bir hediye alın. Ofisine gönderin. Ya da akşam yemeğinizde gözlerine bakarak hediyesini sunun. Mesela bu sevgililer gününde tektaş alabilirsiniz.

4- DAVRANIŞLAR

Partnerinizin ya da eşinizin yapmanızdan hoşlandığı şeyleri yapmaktır. Partnerinize yemek yapmak, masa hazırlamak, bulaşıkları yıkamak gibi partnerinize hizmet davranışları birlikte olmanın ve birbirinizle yardımlaşmanın unsurudur.

5- YAKINLIK VE TEMAS

Sarılma, el ele tutuşma, yakın temas gibi durumlar sevgiyi iletmenin en güçlü yollarından biridir. Bir ilişkiyi yaratan da bozan da fiziksel temastır. Sevgiyi ve nefreti fiziksel olarak iletebilirsiniz. Partnerinize yada eşinize aniden sarılmanız karşına geçerek ''Seni Özledim'' demenizden çok daha etkili olacaktır. Sohbet ederken ellerini tutun yada sarılın. Gözlerinin içine bakarak can kulağınızla dinleyin. Dinlemek anlamının, anlamak ise tam olmanın anlamıdır.

Sevginizi her fırsatta gösterin ve en önemlisi hissettirin. Sevgi dolu günleriniz olsun. :)

title