Özge Avcu - Kendimi nasıl tanırım? - Haberler.com

Kendimi nasıl tanırım?

Kendimi nasıl tanırım?

Bir okul düşünün konu; ''Siz 'siniz.'' Hayat yolculuğunda '' olan - olmayan '', ''biten - başlayan'' her şey hem kader tekamülüdür hem ise kişinin hedef ve hayallerine ulaşması için verdiği emektir. Kendinize şu soruyu sormanızı istiyorum; ''ben kimim?''. Kendinize verdiğiniz cevaplar iş, meslek ve maddiyat ise dünyasal olgularınızla kendinizi tanıyorsunuz. Verdiğiniz cevaplar kişilik ve duygularınızı anlatan tanımlar ise; evet siz kendinizi tanıyorsunuz. Kendi içine dönmek veya kendini görebilmek, hayatı kaçırmak değildir. Tam tersine hayatı yönetmektir. Hayatı kendi standartlarına göre, kendi kurallarınla ve sınırlarına saygı duyan kişiler ile belirlemektir. Aşktan, sevgililikten ve hatta evlilikten önce, kendi potansiyelinizi ve size ait olan her şeyin sorumluluğunu almanızı tavsiye ediyorum. Sizi siz yapan unsurlarla, doğru ve yanlışlarınızla, kimseyi suçlamadan hatalarınızı da kabul etmenizi istiyorum. Bir kaç adımla size yardımcı olacağım...

1.Adım: Kendi İçini Görmek; burası sizin sadece kendinize odaklanmanızdır. Egonuzu büyütmeden karanlık tarafınızla kendinizi görebilmeniz ve kabul etmenizdir. İsteyerek yada istemeyerek üzdüğünüz kişiler, yaşattığınız duygular yada size yapılan yanlışlarla haksızlıklar hepsini kendinizde fark edip sorgusuzla kabul etmenizdir.

2.Adım: Yüreğini ve Ruhunu Dinle; kendi karanlıklarınızı aydınlatmanızda en büyük fener ve yol gösterici olacak. Bilincinizin anahtarı sizin elinizde fakat yüreğinizin ve ruhunuzun kapı anahtarı ilahinin elinde... Dinleyin ve anlayın...

3.Adım: Harekete Geç; Kişisel gelişim, farkındalık, kendini geliştirmek hazır olmak ve harekete geçmek ile gerçekliğe kavuşur. Siz kendinizi değiştirmek istemediğiniz sürece bunu kimse sizin yerinize yapamayacaktır. Hedeflerinize, ideallerinize ve hayallerinize ulaşmak içinde pes etmeden cesaretle çabalamaktır. Kendiniz için kendini bedensel - zihinsel ve ruhsal gelişiminize izin vermelisiniz.

4.Adım:Akışta Kalmak; Tevekkül olarak da bilinen bu yer; hedeflerine, hayallerine ulaşabilmek için maddi ve manevi sorumluluğunu yerini getirerek dualarınızı, niyetlerinizi ve dileklerinizi dileyip umutsuzluğa kapılmadan ve asla olmaz demeden gerisini ilahi plana bırakmaktır.

Kendinizi tanıdığınız da ve sınırlarınızı belirlediğinizde hayat yolculuğunuz da ve her alanda kimseden yardım beklemeden kontrol sadece sizde olacak. Kendine ve yaşama geç kalma..

Yorumlar
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title