Özge Avcu - Aşkın içinde yalnızlık var mıdır? - Haberler.com

Haberler
Haberler
Özge Avcu

Özge Avcu

Yazar -Aile İlişki Koçu -Pro.Yaşam Motivasyon Koçu
02.08.2022 02:11

Aşkın içinde yalnızlık var mıdır?

Instagram hesabımdan dün yapmış olduğum''Aşkın içinde yalnızlık var mıdır?'' konulu ankete katılan bütün takipçilerimi öncelikle teşekkür ederim. Herkes duygularını, düşüncelerini ve belki de yaşadıklarını paylaştı. Gelen yorumların üzerinde durmak için on yorum belirledim. 10 yorumu maddeler şeklinde yazacağım, bunlarla ilgili açıklamalarda ve tavsiyelerde bulanacağım. Aşk; karşı cinse hissedilen yoğun, tutkulu, güçlü duygularla, fiziksel ve ruhsal çekimdir. Ve herkese göre tanımı farklılık gösterir. Kimine göre en güçlü ve güzel bir duygu kimine göre acı ve hüzündür. Bazılarına göre bağımlılıktır. Bazılarına göre bağlılıktır. Kimine göre hayatta herkes bir kere âşık olur. Kimine göre ise birkaç kez âşık olur. Aşk'ın kaç kere olacağı ya da olmayacağına dair kimse kesin bir tanıda bulunamaz. Çünkü aşk iyisiyle kötüsüyle deneyimdir. Hayatın size bu deneyimi kaç kere yaşatacağını bilemezsiniz. Aşk duygusu bana göre en güçlü duygulardan bir tanesidir. Sadece duygu vardır ve geri kalan hiçbir şeyle ilgilenmez. Aşkta mantık yoktur. Sadece bir arada olmak ister. Karşılıklı aşk duygusu yaşanırken, karşılıksız aşk ise platonik aşk demektir. Bu ise insan psikolojisine ve ruhsal sağlığına ciddi derecede zarar vermektedir. Karşılıklı aşk duygusu yaşanırken ilişkide yoğun ve güçlü duygular aynıdır. Aşk'ın içinde yalnızlaşmak ise; davranışsal olarak ilişki bütünlüğünde ''biz'' kavramını oluşturamamaktır. Evet, aranızda aşk vardır. Fakat ilişkinin her boyutunda biz kavramı yoktur. Sevgiliyken, sözlü ve nişanlıyken ve hatta evliyken bile… İlişkinin dinamitlerini oluşturan partnerlerin duygusal ve davranışsal olarak karşılıklı sorumluluklarıdır. Bunlardan birinde eksik yaşandığında ikili ilişki biz olmaktan çıkar ve ilişki içinde yalnızlaşmaya başlarsınız. Partnerinizle konuşuyorsunuzdur, ortak sohbetleriniz yoktur. Mizaç anlayışınız farklıdır. Birbirinizi ilgilendiren adımlar atıyorsunuzdur, partneriniz düşüncelerinizi önemsemiyordur. Sizin ilgi alanlarınız farklıyken partnerinizin de farklı olması gayet doğaldır fakat ortak noktada buluşmak sizin elinizdedir. Aşkta yakın olmak ya da uzak olmaktan bahsetmiyorum. Duygusal ve davranışsal olarak bir olmaktan söz ediyorum. Gelelim şimdi, 10 yoruma…

Instagram Anketten Belirlediğim 10 yorum…

1) Bazen…

2) Kesinlikle var.

3) Kavuşan her aşk bitmeye mahkûmdur.

4) Yalnızlık ömür boyu...

5) Sevdiğinin gözünde kendini göremiyorsan yalnızsın…

6) İnsan yalnız kaldığında aşkı öğrenir.

7) En büyük aşkı yalnızlıkta yaşarsın.

8) Aslında olmaması gerekiyor ama oluyor işte…

9) Gerçek aşk yalnız hissettirmez. Acı çekerken dahi bir olduğunu bilir eğer gerçek aşksa…

10) Aşk ile yalnızlık; kâh bir yol arkadaşlığı… Kâh bir düşmandır…

Gelen yorumlarda ve ilk 10 sıralamam yukarıdadır. Bunlarla ilgili genel açıklama ve tavsiyelerde bulanacağım.

Açıklama Ve Tavsiyeler…

Kavuşulduğunda aşkın biteceği söylenir. Ve aşk kavuşamadığında aşk olur denilir. Oysa aşkı sürdürmek çiftlerin elindedir. İlişki hangi boyutta olursa olsun ister sevgililik ister evlilik, heyecanı kaybetmemek için yapılacak birkaç yöntem aşk heyecanını oluşturabilir. Hayat yolculuğunda herkes bir şekilde yalnızdır. Yaşamda aileniz, eşiniz ve çocuklarınız varlardır. Bazen hayatın içinde kendinizi yalnız hissedebiliriz bu zamanlarınıza izin vermelisiniz. Yalnız kaldığınızda aşkı öğrenirsiniz. Tasavvufta yaşanan her aşk adım adım yaratıcı aşkına yol almaktır. Şems ve Mevlana örneği gibi… Şems Mevlana'ya ayna oldu. Mevlana Şems'in aynasında gördüğü kendi güzelliğine âşık oldu. Birlikte hareket edip hayatta yolculuktur. Mutlu oluyorsanız da beraber üzülüyorsanız da beraber… Partnerinizi gerçekten benimsediğinizde mutlu olmanız için ne gerekiyorsa zaten yapıyorsunuz. Yol zorlayıcı olsa da ''biz ve birlik'' bütünlüğünden vazgeçilmemelidir. Bunu başardığınızda ilişkide yalnızlaşmaz ve ilişkinizin çıkarları için kendi dünyanızı koruyabilirsiniz.

Sevgilerimle.

Instagram: ozge.avcuu

YouTube: Özge Avcu

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title