Doç. Dr. Onur Başar Özbozkurt - Günün sonunda - Haberler.com

Haberler
Haberler
Doç. Dr. Onur Başar Özbozkurt

Doç. Dr. Onur Başar Özbozkurt

Akademi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı
08.07.2022 02:33

Günün sonunda

Ne güzel söylemiş Nikola Tesla, "İnsan imkansızı başarabilir sözü yetersizdir. Çünkü insan, imkansızın da ötesine ulaşabilir" diyerek…

Hayatımız boyunca çeşitli zorluklarla karşılaşıyoruz. Karşılaştığımız her zorluk, bizlere yepyeni deneyimler yaşatarak farklı bakış açıları kazandırıyor. Koşullar ne kadar zor olursa olsun, önemli olan öğrenerek, gelişerek ve fırsatları görerek bu zorlukların üstesinden gelebilme noktasındaki gayretlerimiz…

Hiçbir zaman "Başaramıyorum/başaramayacağım/başaramam" gibi cümlelerin arkasına sığınmamak gerekiyor. Bu gibi cümleler çoğu zaman sadece arkasına sığınmak için oluşturduğumuz gerekçeler. Halbuki başarınızın büyüklüğünü, inancınızın büyüklüğü belirler. Nitekim dünyaca ünlü yazar Richard Bach'ın da ifade ettiği üzere, günün sonunda kazananlar, kazanacaklarına inananlardır.

Değerli okurlar,

Suyun doğası ile ilgili bir anekdotu sizlere hatırlatmak isterim. Dağdan akan bir su, önüne çıkan kaya ile mücadele etmeyip kayanın etrafından akmaya devam eder. Kayanın etrafından akamıyorsa, birikip üstünden aşar. O da mı olmadı? İşte o zaman sabırla kayayı damla damla delmeye başlar. Bu nedenle "taşı delen suyun gücü değil, damlaların sürekliliğidir" denilir… Suyun doğası, imkânsız sandığımız her şeyin aslında başarılabileceğini gösterir. Bunu yapabilmek için ise sabır ve kararlılıkla yolumuzda ilerlemeli, her daim başarabileceğimize inanmalıyız. Yani, her zaman su gibi akmaya devam etmeliyiz. Çünkü günün sonunda, kendine inananlar kazanacak.

Yaptığınız her ne olursa olsun, ona tutku ile bağlanarak en iyisini yapabilmek için gayret gösterin. Bugünkü gayretlerinizin geleceğinize ışık tutacağını unutmayın. Şimdi aldığınız veya alacağınız her kararın, gelecekte hayalini kurduğunuz noktaya ulaşmada dönüm noktası olacağını bilerek ilerleyin. Çünkü günün sonunda, kurduğu hayalin peşinden azimle gidenler kazanacak.

Çıktığınız yolda denemekten ve hata yapmaktan hiç korkmayın. Başarının bir sırrı da hatayı nerede yaptığınızı keşfetmektir. Bu nedenle pes etmek yerine hatalardan çıkarılabilecek derslere odaklanın. Eğer pes ederseniz, başarıya ne kadar yakın olduğunuzu hiçbir zaman bilemeyeceksiniz. Çünkü günün sonunda, asla vazgeçmeyenler kazanacak.

Sevgili okurlar,

Unutmayalım ki sabır, kararlılık ve "Onur" lu bir yaşam, hiç kuşkusuz "Başar" ıya giden yolda sizi benzersiz kılacaktır.

Sevgiyle kalın.

title