Av. Lerzenur Asan Elik - Anlaşmalı boşanma davası nedir ? Hangi şartlarda açılır? - Haberler.com

Anlaşmalı boşanma davası nedir ? Hangi şartlarda açılır?

Anlaşmalı boşanma davası nedir ?  Hangi şartlarda açılır?

Boşanma davaları mahiyeti gereği taraflar, varsa ortak çocuklar ve hatta tarafların aileleri için son derece yorucu, uzun ve yıpratıcı bir süreçtir. Boşanma süreci çoğu kez pek çok insan için hem ürkütücü ve öngörülemez hem de ömür boyu travmatik bir iz bırakabilecek niteliktedir ve bu sebeple tüm bu olumsuz durumları yaşamamak için haklı nedenleri olmasına rağmen toplumda boşanamayan pek çok kadın olduğu bilinen bir gerçektir. Bahsi geçen bu süreci bazen taraflar, bazen aileler, bazen de şartlar daha da işin içinden çıkılmaz hale getirmektedir. Böyle durumlarda anlaşmalı boşanma davaları hem çok daha pratik, ekonomik ve sonuç odaklı hem de taraflar açısından daha az zorlayıcı olmaktadır ve pek tabii ki zaman yönünden de daha kısa sürmektedir.

Türk Medeni Kanununa göre boşanma davaları anlaşmalı boşanma ve çekişmeli boşanma davası olarak iki şekilde açılmaktadır. Çekişmeli boşanma davası, taraflar arasında boşanma, boşanmada hangi tarafın kusurlu olduğu, maddi ve manevi tazminat, nafaka, velayet gibi konularda çekişmenin yaşandığı bir dava türüdür. Anlaşmalı boşanma davası ise tarafların öncelikle boşanma ve sonrasında boşanmanın tüm sonuçları hakkında özgür iradeleriyle anlaşarak evlilik birliğini sona erdirmesidir. Diğer bir deyişle anlaşmalı boşanma davası, boşanmanın tüm hukuki sonuçlarını düzenleyen ve her iki eş tarafından da imzalanan bir tür sözleşmedir.

Anlaşmalı boşanma davaları, eşlerin mahkemeye birlikte başvurması şeklinde açılabileceği gibi bir eşin diğer eş tarafından açılan davayı kabul etmesi şeklinde de görülebilmektedir.

Türk Medeni Kanunu gereğince anlaşmalı boşanma davası açılabilmesi için bazı şartların bir araya gelmesi gerekmektedir. Aranan ilk şart evlilik birliğinin en az 1 yıl sürmesi şartıdır. Diğer bir deyişle taraflar arasında yapılan resmi nikahtan itibaren en az bir yıllık bir sürenin geçmiş olması gerekmektedir. Çiftler aralarında anlaşsalar dahi bir yıl tamamlanmadan bu davayı açamamaktadır.

Anlaşmalı boşanma davası için eşlerin mahkemeye beraber başvurmuş olması ya da bir eşin açtığı boşanma davasını diğer eşin kabul etmiş olması gerekmektedir ve tarafların boşanma iradelerini hakim huzurunda bizzat açıklamaları şarttır, boşanma avukatının tarafların yerine geçerek hakim karşısında boşanma iradesini açıklaması mümkün değildir. Hakim tarafların iradelerinin herhangi bir nedenle fesada uğradığını tespit ederse de boşanma talebini reddetmektedir.

Boşanma kararı alınabilmesi için hakimin boşanmanın mali sonuçları ve çocukların durumu ile ilgili düzenlemeyi uygun bulması gerekmektedir. Hakim gerekli görmesi halinde bu şartlarda değişikliğe gidebilmektedir. Ancak hakimin yapmış olduğu bu değişikliklerin taraflarca da kabul edilmesi halinde anlaşmalı boşanma gerçekleşmektedir. Aksi halde dava çekişmeli boşanma davasına dönüşmektedir lakin özel olarak belirtmek gerekir ki, bu durum uygulamada sık karşılaşılan bir durum değildir.

Çekişmeli boşanma davalarının taraflar, ortak çocuklar ve aileler için pek çok yıpratıcı etkisi olduğu aşikardır, buna karşılık anlaşmalı boşanma davaları taraflar için her zaman daha pratik, lehe ve amaca uygundur. Bu nedenle boşanma kararının alınması gerçekten kaçınılmaz olmuşsa ve kanunun aradığı tüm şartlar da gerçekleşmişse, hazırlanan ortak protokolün hakları gözetmesi, adaletli olması, içinde haksızlık barındırmaması ve varsa ortak çocukların üstün yararını koruması halinde anlaşma boşanma davası taraflar için seçilmesi gereken sosyal ve hukuki bir yoldur.

Yorumlar
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title