Yalçındağ: "Yükselen Gıda Fiyatları Enflasyonu Kötü Etkileyecek"

Yalçındağ: "Yükselen Gıda Fiyatları Enflasyonu Kötü Etkileyecek"

Türk Sanayici ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Gelişen Ekonomilerin Ekonomik İlişkilerini Daha da Derinleştirmenin Önemine Dikkat Çekerek, "Dünya Ekonomisinde Yaşanacak Olası Bir Krizden En Az Hasarla Çıkmak Daha Dinamik Bir Yapıya Sahip Gelişen Ekonomilerin Kendi Aralarındaki İşbirliğini Arttırmaları ile Mümkündür" Dedi.

Yalçındağ:

Türk Sanayici ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, gelişen ekonomilerin ekonomik ilişkilerini daha da derinleştirmenin önemine dikkat çekerek, "Dünya ekonomisinde yaşanacak olası bir krizden en az hasarla çıkmak daha dinamik bir yapıya sahip gelişen ekonomilerin kendi aralarındaki işbirliğini arttırmaları ile mümkündür" dedi.

TÜSİAD International'ın, Türkiye ile Çin arasındaki ekonomik ve ticari ilişkileri geliştirmek için Çin'in Shaanxi bölgesi heyetiyle düzenlenen protokol imza töreninde konuşan TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, toplantının Türkiye ile Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki ekonomik ilişkilerin gelişmesine katkıda bulunacağını kaydetti. Yalçındağ, katılımcılara, TÜSİAD hakkında bilgi vererek, TÜSİAD'ın, Avrupa ve Amerika dışında ilk temsilciliğini geçtiğimiz Kasım ayında Çin'in başkenti Pekin'de açtığını dile getirdi. Çin'deki en önemli Avrupa özel sektör kuruluşu olan EU Chamber of Commerce in China (EUCCC) ile yapılan bir anlaşma çerçevesinde, TÜSİAD'ın bu kurum bünyesinde açıldığını anlatan Yalçındağ, TÜSİAD'ın Çin'e yönelik faaliyetlerini Çin'deki temsilcilikle birlikte TÜSİAD International'ın yürüttüğünü bildirdi.

-"KÜRESEL LİKİDİTENİN ARTMASI, GELİŞMEKTEKİ ÜLKELERİN EKONOMİK BÜYÜMELERİNE DESTEK SAĞLADI"-

Yalçındağ, Çin'in önemli bölgelerinden biri olan Shaanxi'den gelen heyetin ticaret ve yatırım ilişkilerini geliştirmek için Türkiye'yi seçmesinin tesadüf olmadığını belirterek, "Türkiye, son yıllardaki performansıyla bütün dünyanın ilgisini çeken ve küresel yatırımcıların yakından takip ettiği bir ülke haline gelmiştir. Hiç şüphesiz ekonomik küreselleşmenin bu gelişmede önemli bir payı vardır. Türkiye ve Çin'in de içinde bulunduğu çok sayıda yükselen piyasa, dünya ekonomisinin artık geride bırakmakta olduğumuz bu son kuvvetli yükseliş döneminden önemli ölçüde yararlandı" diye konuştu. Türkiye'nin, 1980'lerin başında dış ticaretinin Gayri Safi Milli Hasıla (GSMH)'ya oranının yüzde 15 civarında olduğunu anımsatan Yalçındağ, küreselleşme sayesinde bugün bu oranın yüzde 50'nin üzerine çıktığına işaret etti. Yalçındağ, beş yıl kadar önce yılda 1 milyar dolar doğrudan yabancı yatırımın ancak çekildiğini vurgulayarak, Türkiye'nin, son üç yılda toplam 52 milyar dolar yabancı yatırım çekmeyi başardığının altını çizdi.

Gelişmekte olan ülkelerde ihracatın Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH)'ya oranının 1990'larda yüzde 25 seviyesinde olduğunu bildiren Yalçındağ, rakamın, 2005 yılında yüzde 38 seviyesine yükseldiğini kaydetti. Yalçındağ, 2002-2006 döneminde gelişmekte olan ülkelere giren sermaye miktarının da 1.8 trilyon dolara ulaştığını söyleyerek, küresel likiditenin artmasının, Türkiye ve Çin gibi gelişmekte olan ülkelerin ekonomik büyümelerine önemli bir destek sağladığını ifade etti. Dış ticaret ve finansal akımlar sayesinde ülkelerin karşılıklı artan etkileşiminin, dünya ekonomisinde büyüme devam ettiği sürece, gelişen ülkeler için olumlu olduğuna değinen Yalçındağ, dünya ekonomisinin yavaşlamaya başladığı bir dönemde önemli bir huzursuzluk kaynağı haline dönüştüğünü dile getirdi.

-"GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELER, ESKİDEN OLDUĞU GİBİ SADECE GELİŞMİŞ ÜLKELERE İHRACAT YAPMIYOR,"-

Yalçındağ, geçmiş küresel ekonomi döngülerinde, ABD ekonomisinin yavaşlamasının, petrol ve diğer hammadde fiyatlarını da aşağı çektiğini ve dünya ekonomisini yavaşlattığını anımsatarak, şöyle konuştu: "Ancak son yıllarda gelişmekte olan ülkeler arasındaki ekonomik ilişkilerin geçmişle kıyaslanmayacak ölçüde yoğunlaşmış olması, bu son ekonomik döngüyü bundan öncekilerden ayırıyor. Gelişmekte olan ülkeler, eskiden olduğu gibi sadece gelişmiş ülkelere ihracat yapmıyor, artık gelişmekte olan ülkelerin ihracatının yaklaşık yarısı diğer gelişmekte olan ülkelere gidiyor. Türkiye ve Çin arasındaki ekonomik ilişkilerin gelişmesini de bu çerçevede değerlendirmek gerekir."

2007'de gelişmekte olan ülkelerdeki yurtiçi talebin reel büyüme hızının, gelişmiş ülkelerden dört kat daha hızlı olduğuna işaret eden Yalçındağ, bugün, gelişen ekonomilerin, büyümeye, istihdama ve yeni yatırımlara sağladıkları katkılarla dünya ekonomisinin lokomotifi durumunda olduklarının altını çizdi. Yalçındağ, tüm bunlara rağmen, küreselleşmenin ulaştığı boyutla, dünya GSYİH'nın yüzde 25'ini oluşturan ABD ekonomisindeki bir yavaşlamanın mutlaka diğer ülkeleri az da olsa etkilemesinin kaçınılmaz olduğunu belirterek, son açıklanan verilerin beklenenden de kötü gelmiş olmasıyla, dünya ekonomisi ve gelişen ekonomiler açısından bir dizi risk olasılığının olduğunu kaydetti. Bu koşullar altında gelişen ekonomilerin ekonomik ilişkilerini daha da derinleştirmenin önemine dikkat çeken Yalçındağ, "Dünya ekonomisinde yaşanacak olası bir krizden en az hasarla çıkmak daha dinamik bir yapıya sahip gelişen ekonomilerin kendi aralarındaki işbirliğini arttırmaları ile mümkündür" dedi.

-"GIDA FİYATLARI ENFLASYONU KÖTÜ ETKİLEYECEK"-

Yalçındağ, Çin'in, Asya'nın doğu kıyısının yükselen devi, Türkiye'nin ise, batı kıyısının bölgesel gücü Türkiye'nin, ikili ekonomik ilişkilerini geliştirmeleriyle beraber, tüm Asya kıtasını içine alan büyük bir potansiyeli ortaya çıkarılabileceğini vurguladı. İpek Yolu'nu örnek gösteren Yalçındağ, "Çin ile Anadolu'yu birbirine bağlayan İpek Yolu, iletişim ve ticaretin gelişmesine bulunduğu katkının ötesinde Doğu ve Batı medeniyetleri arasındaki bağı da sağlamıştı. Bugün, günümüzün şartlarında bu bağı tekrar kurmamız mümkündür" diye konuştu.


Yalçındağ, gazetecilerin gıda fiyatlarına yönelik sorularına karşılık ise, "Gıda fiyatları yükseliyor bildiğiniz gibi. Maalesef Türkiye'de de başka nedenleri de var, bahsediliyor zaten. Onun için bu enflasyonu kötü etkileyecek gibi görünüyor" diye konuştu. (ANKA)


(DG/NB/ZG)