Viyana'da 4. Küresel Isınma Toplantısı Başladı

Viyana'da 4. Küresel Isınma Toplantısı Başladı

Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi Altında Diyalog ve Geçici 4. Grup Toplantısı, Bugün Avusturya'nın Başkenti Viyana'da Başladı.

Viyana'da 4. Küresel Isınma Toplantısı Başladı
27.08.2007 22:11 | Son Güncelleme: 27.08.2007 22:11

Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi altında diyalog ve geçici 4. grup toplantısı, bugün Avusturya'nın başkenti Viyana'da başladı.

158 ülkeden 523 katılımcı, küresel ısınma sorunlarını Viyana'da masaya yatırıyor. Toplantıyı sivil toplum örgütleri ve uluslararası organizasyonlardan da 319 katılımcı izliyor. Türkiye'den de Çevre ve Orman Bakanlığı Hava Yönetim Dairesi Başkanı ve İklim Değişikliği Ulusal Odak Noktası'ndan Dr. Mustafa Şahin başkanlığında Çevre ve Orman Bakanlığı, Sanayi Bakanlığı, Devlet Planlama Teşkilatı, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Tarım Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı'ndan yetkililer olmak üzere toplam 13 kişi

iştirak ediyor.

Türkiye heyeti başkanı Dr. Şahin, "Geçici çalışma grubu, BM Ek1 (OECD) kapsamında Yutu Putu Kurulu'na taraf olan ülkelerin yükümlülüklerine yönelik bir çalışma grubu. Türkiye Yutu Putu Kurulu'na taraf olmadığı için bu konuda gözlemci statüde katılıyor. Bir de uzun vadeli işbirliği diyaloğu söz konusu. İklim Değişikliği Çerçevesi Sözleşmesi altında düzenlendiği için ülkemiz bu toplantıya aktif olarak katılım sağlıyor. Burada öne çıkan konular, sera gazı emisyonlarının azaltılması yönünde ülkelerin neler

yapabileceği üzerine yoğunlaşıyor. Bunların başında, emisyon azaltım potansiyelinin analizi ve emisyon azaltım hedef aralıkları geliyor. Burada elde edilen sonuçlara son şekli, Aralık 2007'de Endonezya'nın Bali kentinde yapılacak olan 13. taraflar konferansında verilecek. Bu toplantıyı yakından izlemek ülkemiz için son derece önemlidir" dedi.

Toplantı, 31 Ağustos 2007 tarihine kadar devam edecek.

(MEA-OYK-OYK-CC-D)

Kaynak: İHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Şu an buradasınız: Viyana'da 4. Küresel Isınma Toplantısı Başladı - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 10.7.2020 04:05:52. #1.15#
title