TYT sonuçları açıklandı mı? TYT AYT sonuçları! YKS açıklandı mı? - Haberler
Haberi Paylaş

TYT sonuçları açıklandı mı? TYT AYT sonuçları! YKS açıklandı mı?

Haberler.com - Haberler | Gündem
TYT sonuçları açıklandı mı? TYT AYT sonuçları! YKS açıklandı mı?

YKS sonuçları açıklandı mı sorusu, milyonlarca adayın gündeminde yer almaya devam ediyor. Haziran ayında gerçekleşen TYT, AYT ve YDT oturumlarına katılım gösterenler, üniversite sınav sonuçları için heyecanlı bir bekleyişe girdi. ÖSYM'den konuyla ilgili açıklama gelirken YKS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak konusu netlik kazandı. Peki, TYT sonuçları açıklandı mı? YKS açıklandı mı?

Tyt sonuçları açıklandı mı? sorusunun yanıtı merak ediliyor. Yükseköğretim Kurumları Sınavı ( Yks ), Türkiye'de ÖSYM tarafından 2017-2018 eğitim öğretim yılı ile uygulanmaya başlanan ve her yıl yapılan ortaöğretimden yükseköğretime geçiş sınavı sistemi hakkında araştırmalar yapılıyor. TYT Ayt sonuçları merak edilirken YKS açıklandı mı? sorusuna yanıt aranıyor.

YKS öncesi benzer adlı Yükseköğretime Geçiş Sınavı ve Lisans Yerleştirme Sınavı şeklinde iki sınav vardı. Adaylar haziran ayındaki LYS'ye (alan sınavları) girebilmek için mart ayındaki YGS'de (baraj sınavı) herhangi bir puan türünde 180 ham puan almak zorundaydı. 150-179 puan arasındakiler önlisans programlarına başvurabilirken 150 puan altı ise tercih yapamazdı. 7 yıllık sistemin değiştirilmesi, Türkiye'nin 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liseye geçiş sınavı olan TEOG'un kaldırılması gerektiğini söylemesi ve TEOG'un kısa süre sonra kaldırılmasından sonra gündeme geldi. YGS ve LYS'yi kaldırarak YKS'yi getiren sistem 12 Ekim 2017'de açıklandı.

YKS kapsamında yapılan TYT AYT sınav sonuçları 4 Ağustos 2021 tarihinde açıklanacak. Sonuçlar https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden veya mobil uygulamasından sorgulanabilecek.

Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecektir. Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden veya mobil uygulamasından öğrenebileceklerdir. İnternet sayfasındaki duyurular adaylara tebliğ hükmündedir.

Evet. TYT puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edebilmek için TYT'de 150 ve üzeri puan almak gerekmektedir. SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türleri ile öğrenci alan lisans programlarını tercih edebilmek için ilgili puan türünde 180 ve üzeri puan almak gerekmektedir.

Haberler.com - Gündem
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım