Turkovac Haberleri

Turkovac haber, Turkovac son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Turkovac - Bugün
Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Yerli aşımız TURKOVAC'ı yakın zamanda milletimizle birlikte tüm insanlığın istifadesine sunacağımızı ifade etmek istiyorum."
Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Yerli aşımız TURKOVAC'ı yakın zamanda milletimizle birlikte tüm insanlığın istifadesine sunacağımızı ifade etmek istiyorum.
Turkovac - Dün
"İslam düşmanlığı ve yabancı karşıtlığı sosyal barışı tehdit eden yıkıcı bir akıma dönüşmüştür"
Tedavi imkanları geliştikçe, aşıya erişim arttıkça bu hastalığın zamanla etkisini yitireceğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: "Ancak asıl mesele salgının daha da derinleştirdi diğer sorunlarla mücadele etmektir. Kovid-19 salgını, küresel sistemdeki çarpıklıkları, adaletsizlikleri, eşitsizlikleri açık ve net bir şekilde ortaya koymuştur. Bu süreçte maskeden solunum cihazına ve ilaca kadar, üretime dayalı her konuda dünyada ciddi sıkıntılar yaşandı. Pek çok yerde ve pek çok defa insanlık adına kaygı verici görüntülere şahit olduk. Hastaların ilgisizlikten öldüğü, yaşlı bakım evlerinden hepimizin içini yakan görüntülerin yansıdığı vahim durumlarla karşılaştık. Afrika'dan Asya'ya halen ilk doz aşıya dahi ulaşamayan 100 milyonlarca insan var. Türkiye olarak Peygamber Efendimizin aleyhisselatu vesselam 'İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olanıdır' tavsiyesinden hareketle elimizdeki tüm imkanları insanlık için seferber ettik. Şimdiye kadar elimizdeki imkanları 159 ülke ve 12 uluslararası kuruluşla, hatta yurtdışından temin ettiğimiz aşıların bir kısmını ihtiyaç sahipleri ile paylaştık. Onay süreçleri tamamlanmak üzere olan kendi aşımız TURKOVAC'ı da tüm insanlığın, dostlarımızın, kardeşlerimizin istifadesine sunacağız hiç endişeniz olmasın.
Turkovac - 18.09.2021
17 Eylül 2021 Haberleri
17 Eylül 2021 Manşet Haberleri.
Turkovac - 12.09.2021
Son dakika haber! Türkiye'nin koronavirüsle mücadelesinde son 24 saatte yaşananlar
TURKOVAC'ın Faz 3 çalışmaları Kırgızistan'da da yürütülecek Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye'nin yerli Kovid-19 aşısı TURKOVAC'ın Faz 3 çalışmalarının Kırgızistan'da da yürütülmesi konusunda Cumhurbaşkanı Sadır Caparov ile mutabakata vardıklarını açıkladı.
Turkovac - 11.09.2021
DSÖ'nün bağışıklama uzmanı Prof. Aksakal: "İleride kronik hastalar ve yaşlılara düzenli Kovid-19 aşısı önerebiliriz" (1)
Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) bağışıklama ile ilgili uzmanlarından, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nur Baran Aksakal, kronik hastalar ve yaşlıları içine alan riskli gruplarda, grip aşısında olduğu gibi düzenli Kovid-19 aşısı yaptırılması önerisinin gündemde olduğunu bildirdi. DSÖ Avrupa Bölgesi Bağışıklama Danışma Uzman Grubu'nun 2016'dan beri tek Türk üyesi olarak görev yapan Prof. Dr. Aksakal, Kovid-19'a karşı tam doz aşılanma ve hatırlatma dozlarının neden gerekli olduğuna ilişkin, AA muhabirine açıklamalarda bulundu. Sadece kızamıkçık gibi bazı hastalıklarda tek doz aşılanmanın hastalığa karşı ömür boyu koruma sağladığını, ancak birden fazla geçirilebilmesi nedeniyle difteri, boğmaca, tetanos gibi bilinen birçok hastalıkta tek doz aşının yetersiz kaldığını anlatan Aksakal, bu hastalıklarda tam koruma için genelde 3 doz aşı olunması ve hatırlatma dozlarının da yapılması gerektiğini söyledi. Aksakal, Kovid-19'un da birkaç kez geçirilebildiğine işaret ederek, hastaneye yatış ve yoğun bakım verileri üzerinde yapılan incelemeler sonucunda aşılarla ilgili birden fazla doz kullanma kanaatinin oluştuğunu dile getirdi. Sinovac aşısı olanlara hatırlatma dozu neden yapılıyor? Halihazırda Kovid-19'a karşı geliştirilen inaktif aşı Sinovac'da 3. doz kararı alındığını anımsatan Aksakal, bu dozun önemiyle ilgili şu bilgileri paylaştı: "İnaktif aşıda ilk dozda bağışıklık sistemimize, vücudumuza virüsü öğretiyoruz. İkinci dozda ise yine vücuda hatırlatarak yeniden ve daha güçlü bir antikor cevabı vermesini sağlıyoruz. Çünkü bizim bağışıklığımız, bir etkenle karşılaştığında belli bir düzeye kadar yanıt veriyor, bir kısmını da hafızaya alıyor. Yani 'bir daha bu virüsle karşılaşırsam yanıt vereyim' demiş oluyor. Vücut bu etkenle virüsle ne kadar sıklıkla karşılaşırsa o kadar kuvvetli yanıt verme ihtimali var. Bu nedenle inaktif aşılarda 4 hafta bırakarak ilk iki dozu bir an önce, ardından bir süre sonra 3. dozu tamamlarız. Bunun ardından da belli bir süre sonra, bu 6 ay-1 yıl olabilir, çalışma sonuçlarına göre, yeniden hatırlatma ya da pekiştirme dozunu yaparız." Aksakal, 3. dozun gündeme gelişine ilişkin, "Son dönemde dünyada ve bizde yoğun bakım verileri ve ölümlere baktığımızda bunların içinde iki doz Sinovac olanların da olduğunu görmeye başladık. Bu da bize 3. dozun gerekliliği uyarısını verdi." diye konuştu. Sağlık Bakanlığının da bu yönde karar aldığına, 3. dozda Sinovac ve BioNTech aşılarının birbiriyle yakın düzeyde koruyuculuk sağladığına işaret eden Aksakal, inaktif yerli aşı adayı TURKOVAC'da da 3.
Turkovac - 10.09.2021
9 Eylül 2021 Haberleri
9 Eylül 2021 Manşet Haberleri.
Turkovac - 09.09.2021
Son dakika haberi: Türkiye'nin koronavirüsle mücadelesinde son 24 saatte yaşananlar
100 milyon doz aşının tamamlandığı bugün yerli aşı TURKOVAC'a ilişkin müjde veren Bakan Koca, "Yerli aşımız TURKOVAC, acil kullanım onayına müracaat edebilecek aşamaya geldi.
Turkovac - 09.09.2021
Bakan Koca: TURKOVAC, AKO'ya müracaat edebilecek aşamaya geldi
SAĞLIK Bakanı Fahrettin Koca, yerli aşı çalışmasıyla ilgili yeni bir gelişme yaşandığını belirterek, "Yerli aşımız TURKOVAC acil kullanım onayına (AKO) müracaat edebilecek aşamaya geldi.
Turkovac - 09.09.2021
Bakan Koca: TURKOVAC, AKO'ya müracaat edebilecek aşamaya geldi
SAĞLIK Bakanı Fahrettin Koca, yerli aşı çalışmasıyla ilgili yeni bir gelişme yaşandığını belirterek, "Yerli aşımız TURKOVAC acil kullanım onayına (AKO) müracaat edebilecek aşamaya geldi.
Turkovac - 09.09.2021
Sağlık Bakanı Koca, basın toplantısı düzenledi (4) Açıklaması
Koca, bir soruyu yanıtlarken şunları söyledi: "Öğretmenlerimizden iki doz aşısını yaptıranların oranı yüzde 77'yi buldu, en az bir doz aşısını yaptırmış öğretmenlerimizin oranı da yüzde 90'ı geçti. Kovid geçirenlerin oranı ise yüzde 4,4'lerde. Yani şu an yüzde 95'lere yakın aşılanmış olan ve koruyuculuğu olan kişilerden bahsediyoruz. Koruyuculuk tabii iki dozla sağlanmış oluyor. Önümüzdeki bir-iki hafta içerisinde bu oranın daha yükselip ikinci dozların da tamamlanacağını biliyoruz." TURKOVAC aşısıyla ilgili çalışmalara ilişkin soru üzerine Koca, inaktif aşı olan Sinovac ile birlikte üçüncü doz çalışması yaptıklarını anımsatarak, şunları kaydetti: "Bu üçüncü doz uygulaması zannediyorum yarın bitmiş olacak.
Turkovac - 09.09.2021
Sağlık Bakanı Koca, basın toplantısı düzenledi (2) Açıklaması
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kovid-19'a karşı geliştirilen yerli aşı TURKOVAC'ın acil kullanım onayına müracaat edebilecek aşamaya geldiğini bildirdi.
Turkovac - 09.09.2021
Koca: "Bir tesiste üretimine başladığımız TURKOVAC aşımız bugün ikinci bir tesiste daha seri üretilecek altyapıya ulaştı.
Koca: "Bir tesiste üretimine başladığımız TURKOVAC aşımız bugün ikinci bir tesiste daha seri üretilecek altyapıya ulaştı.
Turkovac - 09.09.2021
Sağlık Bakanı Koca: "(Kovid-19) Yerli aşımız TURKOVAC acil kullanım onayına müracaat edebilecek aşamaya geldi."
Sağlık Bakanı Koca: "(Kovid-19) Yerli aşımız TURKOVAC acil kullanım onayına müracaat edebilecek aşamaya geldi.
Turkovac - 09.09.2021
Son dakika haberleri | Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşları aşı yaptırarak Kovid-19 ile mücadeleye güç katmaya davet etti Açıklaması
Erdoğan, Twitter'dan yaptığı açıklamada, şu değerlendirmelerde bulundu: "Bugün hamdolsun 100 milyon doz aşı sayısına ulaştık. Yerli aşımız TURKOVAC'ın da yaygın kullanımıyla inşallah bu musibeti bir an evvel ülkemizin başından defedeceğiz.
Turkovac - 09.09.2021
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: "Bugün, hamdolsun, 100 milyon doz aşı sayısına ulaştık. Yerli aşımız Turkovac'ın da yaygın kullanımıyla birlikte...
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: "Bugün, hamdolsun, 100 milyon doz aşı sayısına ulaştık. Yerli aşımız Turkovac'ın da yaygın kullanımıyla birlikte inşallah bu musibeti bir an evvel ülkemizin başından defedeceğiz.
Turkovac - 07.09.2021
Son dakika haberi! Bakan Koca: 'Mu' varyantı Türkiye'de 2 kişide görüldü
'YERLİ AŞIDA 1,5-2 AY İÇİNDE SERİ ÜRETİME GEÇMEK İSTİYORUZ' Bakan Koca, yerli aşı Turkovac'taki son durumun sorulması üzerine, "Yerli aşıyı şimdilik söyleyeyim.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Turkovac Haberleri | Turkovac Haber - Haberler - Turkovac haberleri, son dakika turkovac haber ve gelişmeleri burada. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yerli aşımız TURKOVAC'ı yakın zamanda milletimizle birlikte tüm insanlığın istifadesine sunacağımızı ifade e
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 21.9.2021 23:09:47. #1.16#

title