Turgut Uyar Haberleri

Turgut Uyar haber, Turgut Uyar son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Turgut Uyar - 16.8.2020
Haftanın tarihine bakış
1985- Şair Turgut Uyar 58 yaşında vefat etti.
Turgut Uyar - 17.7.2020
Pijamayla dünyayı geziyor
Kırklareli Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı'nda okuyan Berker Işıldak, otostop çekip kamp kurarak, üzerinde pijamayla dünyayı geziyor. Gelecekteki çocuğu Ada için hayat hikayeleri ve felsefeleri toplamayı amaçlayan, bunları kitap haline getirerek çocuğuna 18 yaş doğum günü hediyesi olarak vermek isteyen Berker, bugüne dek 3 yılda 9 ülke ve 122 şehir gezdi. Hayat üzerine şu ana kadar 5 bine yakın söz toplayan Berker, yaklaşık 11 bin kişiyle tanıştı. Berker Işıldak'ın macerası ise üniversitede Hazal adlı arkadaşının kendisine hediye ettiği Turgut Uyar posteriyle başladı.
Turgut Uyar - 12.5.2020
AK Parti Sözcüsü Çelik, MYK toplantısına ilişkin açıklamalarda bulundu: (2)
Darbe tartışmalarına ilişkin Çelik, şu değerlendirmeyi yaptı: "Darbecilik gündemini, gündeme getirerek, şu anda Suriye'de büyük bir misyon icra eden, Doğu Akdeniz'de hak ve menfaatlerimizi koruyan, Libya'daki durumu yakından izleyen ve son derece yoğun bir şekilde terörle mücadeleye katkı veren Türk Silahlı Kuvvetlerine de atılan bir iftira. Bundan sonra devam ediyorlar, kendi getirdikleri gündemden sonra diyorlar ki darbe tartışmasını gündeme getirip, ondan sonra darbeye karşı niye almıyorsunuz deyip, Savunma Bakanınızı görevden alın diyerekten yeniden bir kaos siyasetine, yıkım siyasetine oynadıklarını gösteriyorlar, ellerini açık ediyorlar. Türkiye'nin bir darbe gündemi yoktur fakat herkesin bildiği belli bir siyasi odağın iflah olmaz bir darbecilik gündemi vardır, bu net." Parti Sözcüsü Çelik, Türkiye'de demokrasinin yerleşik olduğunu ve hükümetin iş başında olduğunu belirterek, şöyle devam etti: "Hükümet işinin başında olduğu gibi bütün kurumlar anayasal çerçeve içerisinde görevlerini icra etmektedirler. Türkiye'nin iyiliği için üretmeye, Türkiye'nin hak ve menfaatlerini korumak için görev yapmaya devam etmektedirler. Bize hem darbecilik tartışması açıp arkasında da darbeye karşı tedbir al diyenlere söyleyeceğimiz tek şey, Türkiye'nin anayasal sistemiyle, rejimiyle ve demokrasinin işleyişle bir sorun yok. Tedbir alınması gereken tek şey, bu iflah olmaz zihniyetin nasıl iflah edileceği, nasıl sağlıklı hale getirileceğidir." "Büyük memnuniyet duyuyoruz" Gençlik ve Spor Bakanlığının gençlere dağıttığı kitaplarla ilgili tartışmalara ilişkin Çelik, şunları söyledi: "'Türkiye'nin büyük mütefekkiri Türkiye'nin büyük şairi Sezai Karakoç'un kitapları niye dağıtılıyor?' diye Gençlik Bakanlığına eleştiri getirmeye çalışıyorlar. Biz bakanlığımızın Türkiye'nin büyük mütefekkiri ve büyük şairi, hem Türkiye'nin hem dünyanın büyük değeri Sezai Karakoç'un eserlerini gençlere ulaştırmasından büyük bir memnuniyet duyuyoruz ve gurur duyuyoruz. Bunu açık ve net bir şekilde söylemek isterim. Herhangi bir kitaptan herhangi bir cümleyi çekerek bir mütefekkiri yargılamaya kalktığınızda dünyada hiçbir mütefekkiri savunamazsınız. Esas olan eserlerine bütünsel bir biçimde bakıp bu kişilerin, bu büyük değerlerin insanlık için, gelecek için geçmişimizle kurdukları bağ, bugünümüzle kurdukları var, geleceğimizle kurdukları bağ bakımından neler söylediklerine bakmaktır. Aynı şekilde Gençlik ve Spor Bakanlığı, Edip Cansever'den Turgut Uyar'a, Tanpınar'ın eserlerine, düşünce hayatımızın zirvesi Cemil Meriç'e kadar büyük bir yelpazede gençleri kitapla buluşturuyor.
Turgut Uyar - 9.3.2020
Gazeteci Demirbaş'a, Homeros "Bir Şiiri İnceleme Ödülü"
Demirbaş'ın, "Turgut Uyar'ın Su Yorumcularına Adlı Şiirinde Korkulu Ustalık" adlı şiir incelemesi Zehra Tekin ile birinciliği paylaştı.
Turgut Uyar - 23.2.2020
(GRAFİKLİ) - İstanbul bu hafta birbirinden renkli etkinliklere sahne olacak
Sergi, fuar ve paneller Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezi; "Şiirle Gelenler" konuşmaları kapsamında "Şairin Portresi: Turgut Uyar" başlığını konuşmak üzere 25 Şubat'ta Ali Ayçil'i, moderatörlüğünü Cemal Şakar'ın üstlendiği "Edebiyat Ne Söyler?" söyleşileri kapsamında ise 28 Şubat'ta Zeynep Gemuhluoğlu'nu ağırlayacak.
Turgut Uyar - 25.11.2019
Mac DeMarco İstanbul'da konser verecek
Festival kapsamında ayrıca DeMarco konseri öncesi şarkıları, albümleri, konserleriyle yerli sahnenin en sevilen isimlerinden ve bir Turgut Uyar şiirinden aldıkları isimle 2008'de kurulan "Büyük Ev Ablukada", "Fırtınayt" adlı projesini saat 20.
Turgut Uyar - 27.8.2019
"Beylikdüzü Sahaf Festivali" 31 Ağustos'ta başlayacak
Her gün 16.00-17.00 saatleri arasında düzenlenecek kitap mezatında ise geniş bir yelpazede pek çok nadide eser, açık arttırma usulüyle kitapseverlerin beğenisine sunulacak. Mezatta satışa sunulacak eserler arasında Orhan Pamuk'un "Cevdet Bey ve Oğulları" adlı eseri, Turgut Uyar'ın "Tütünler Islak" eserinin ilk baskısı ve Oğuz Atay'ın "Tehlikeli Oyunlar" adlı kitabı da yer alıyor.
Turgut Uyar - 21.8.2019
[GRAFİKLİ] "Şiiri hicivle yoğuran şair: Orhan Seyfi Orhon"
"Edebiyat, şiir aşkını Celal Sahir'den aldık" Orhan Seyfi Orhon, Hayat Tarih mecmuasına 1 Aralık 1970'te verdiği bir röportajda şiire başlama hikayesini şu sözlerle aktarmıştı: "Mercan İdadisi'nde talebeydim. Hocamız Celal Sahir (Erozan) idi. Edebiyat, şiir aşkını ondan aldık. O zamanlar mektepte bir duvar gazetesi çıkarırdık. Ben de bu gazeteye şiirler yazıyordum. Celal Sahir'in tesiri olmuştur tabii. Teşviki de şöyle oldu, bir şiir yazmıştım, Celal Sahir beğenmiş. Kazandığım ilk takdir budur." Edebiyat tarihçisi ve yazar Nihad Sami Banarlı, yaptığı bir açıklamada, Orhon'un Türk edebiyatındaki yerini şiiriyle belirlediğine işaret ederek, şu bilgileri vermişti: "Orhan Seyfi, heceye, muvaffakiyetli bir aruz ve bir Türk aruzu seviyesinden geçen şairlerimizdendir. Bu aruz, son asırda, bilhassa Muallim Naci'nin şiirinden başlayarak, Tevfik Fikret, Mehmed Akif, Yahya Kemal, Ahmed Haşim ve Faruk Nafiz serisinde Türkçeleşen aruzdur (Aruz vezni). Ana kaidesi, aruzun uzun heceleri yerine Türkçe'nin uzun ve kapalı hecelerini, aruzun kısa heceleri yerine de Türkçe'nin açık hecelerini koymaktır. Bu vezinde diğer bir muvaffakiyet sırrı da Türkçeleşmiş kelimelerdeki uzun hecelerin, hatta bir sanat seviyesine yükselmiş imalelerin bu aruzda büyük bir zevkle yer almasıdır." Şair Turgut Uyar ise Orhon'un da içinde yer aldığı Beş Hececiler'e ilişkin şunları kaydetmişti: "Orhan Seyfi'nin hececilerin edebiyat açısından tarihsel bir misyon taşıdıkları düşüncesi de yanlıştır bana kalırsa.
Turgut Uyar - 18.8.2019
Haftanın tarihine bakış
1985- Şair Turgut Uyar 58 yaşında öldü.
Turgut Uyar - 13.7.2019
DHA YURT BÜLTENİ - 8
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından hazırlanan 15 Temmuz konulu sinevizyon gösterildi. Programda ilk olarak Vali Ömer Faruk Coşkun, Şair Mehmet Akif Ersoy'un 'Zulmü alkışlayamam' adlı şiirini okudu. Şiir dinletisinde sahneye çıkanlara, Abdurrahman Keskiner Güzel Sanatlar Lisesi korosu da sazlarıyla eşlik etti. Daha sonra ise Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Türk, Şair Cahit Sıtkı Tarancı'nın 'Memleket istiyorum' adlı şiirini, Belediye Başkanı Kadir Kara, Şair Sezai Karakoç'un 'Sürgün ülkeden başkentler başkentine' adlı şiirini, Cumhuriyet Savcısı Tuğçe Rabia Gözen, Şair Arif Nihat Asya'nın 'Şehitler tepesi boş değil' adlı şirini ve Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Tekne ise Şair Turgut Uyar'ın 'Türkiye'm' adlı şiirini seslendirdi.
Turgut Uyar - 13.5.2019
Fazıl Say, Zorlu Psm'de Sahne Aldı
İlk bölümde, "Körfez Dalgaları", "Brahms İzmir'de", "Kordon'da Sessiz Sabah", "Chopin İzmir'de", "Urla Şiiri", "Rahmaninov İzmir'de" ve "İzmir Süiti Opus 79" adlı eserleri sunan sanatçı, ikinci bölümde ise Nazım Hikmet, Ömer Hayyam, Can Yücel, Turgut Uyar ve Edip Cansever'in eserlerine yaptığı besteleri yorumladı.
Turgut Uyar - 7.3.2019
Borusan Contemporary'de Üç Yeni Sergi Açılıyor
Turgut Uyar'dan alınan ilhamla koleksiyondan bir seçkinin sunulacağı "Söylenir ve Yarım Kalır Bütün Aşklar Yeryüzünde" sergisi ise 8 Mart 2020 tarihine kadar görülebilecek.
Turgut Uyar - 21.2.2019
Dr. Şaban Kızıldağ: "Bu Kitap, Umudu ve İnsanı Besliyor"
KİTAPTA ALTINI ÇİZDİĞİMİZ BİRÇOK CÜMLE VAR. ÖRNEĞİN ŞU CÜMLE ÇOK ÖNEMLİ: "BİRBİRİMİZİ SEVMEDİKÇE, BİRBİRİMİZİ BİLMEDİKÇE İNSANLARI KAYBEDECEĞİZ." NEDEN SEVGİ BU KADAR ÖNEMLİ? KİTABINIZDA SEVGİ KONUSUYLA İLGİLİ OLARAK VERMEK İSTEDİĞİNİZ ANA MESAJ NEDİR? Birbirimizi sevdikçe, birbirimizi bildikçe, bize hayatın önünde bir bayrak gibi koşmak sunulacak. Dilleri bağlanmış, duyu sistemi iflas etmiş bir ülkeye yeniden doğrulmayı öğretecek bilinç bizim yüreklerimizde yeşerecek. Evrensel- global nutuklara artık ihtiyacımız olmayacak. "Birazdan Gün Doğacak" diyen Erdem Bayazıt'la beton duvarlara arasında çiçekler açacak; "Günler Geçer" diyen Turgut Uyar'la incirler kayayı delecek.
Turgut Uyar - 8.2.2019
Kıraathane Buluşmalarının Üçüncüsü Düzenlendi
Kavramsal açıdan yalnızlığı tarif etmenin yalnızlığın anlaşılmasında çok katkı sağlamadığını belirten Karacoşkun; Oğuz Atay, Turgut Uyar, İlhami Çiçek, Erdem Beyazıt, Sezai Karakoç gibi yazar ve şairlerin dizeleri ile yalnızlığın duygusal yönüne dikkat çekti.
Turgut Uyar - 22.8.2018
Bakan Ersoy, Şairler Uyar ile Orhon'u Andı
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türk şiirinin unutulmaz isimlerinden Turgut Uyar ile Orhan Seyfi Orhon'u andı.
Turgut Uyar - 24.7.2018
Uyuşturucu ile Terör Bağlantısı Beyaz Perdeye Yansıyacak
Cihangir Artun'un senaryosunu yazdığı, Turgut Uyar'ın yönetmenliğini üstlendiği filmin başrolünde tecrübeli sinema sanatçısı Reyhan İlhan oynayacak.
Turgut Uyar - 4.7.2018
Müzisyen İrem Candar İkinci Albümü 'Gül ile Akide'yi Verdiği Konserle Tanıttı
  "KALPLERE DOKUNMASINI ÜMİT EDİYORUM" Candar, şöyle devam etti: İlk olarak Moda Kayıkhane'de lansmanımızı gerçekleştiriyoruz. Daha sonra Türkiye'de olabildiğince çok konser vermek ve daha sonra da yurt dışında olmak suretiyle bol bol konser  vermek istiyoruz. Turgut Uyar'ın 'Göğe bakma durağı' şiirini bir vesile ile oturup, bestelemiştim zamanında.
Turgut Uyar - 4.7.2018
Dha İstanbul Bülteni - 1
"KALPLERE DOKUNMASINI ÜMİT EDİYORUM" Candar, şöyle devam etti: İlk olarak Moda Kayıkhane'de lansmanımızı gerçekleştiriyoruz. Daha sonra Türkiye'de olabildiğince çok konser vermek ve daha sonra da yurt dışında olmak suretiyle bol bol konser  vermek istiyoruz. Turgut Uyar'ın 'Göğe bakma durağı' şiirini bir vesile ile oturup, bestelemiştim zamanında.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Turgut Uyar Haberleri | Turgut Uyar Kimdir - Haberler - Turgut Uyar haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Turgut Uyar kimdir, hayatı ve biyografisi. Haftanın tarihine bakış.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 29.9.2020 15:16:41. #1.14#
title