Times: ABD, petrolü Putin'den uzak tutmak için Suriye'de asker bırakıyor
BBC

Times: ABD, petrolü Putin'den uzak tutmak için Suriye'de asker bırakıyor

22.10.2019 06:34 | Son Güncelleme: 22.10.2019 09:17

İngiliz Times gazetesi bugünkü sayısında yer alan bir haberde, ABD'nin Suriye'de asker bırakma kararını değerlendirdi. Haberde, ABD'nin asker bırakma kararının Esad rejimini ve Rusya'yı petrol sahalarından uzak tutmak olduğu iddia edildi.

İngiliz Times gazetesi bugünkü sayısında, ABD'nin Suriye'de asker bırakma kararını değerlendirdi. Gazeteye göre bu kararın nedeni, Washington'un Rusya'yı, Suriye'deki petrol sahalarından uzak tutmak istemesi. Haberde, "Türkiye artık Sayın Erdoğan'ın ilan ettiği 'güvenli bölge'nin sadece Tel Abyad ve Ras'ul Ayn arasında olacağını kabul etmeli" denildi.

200 ASKER PETROL SAHALARINI KONTROL EDECEK

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, 200 kadar Amerikan askerinin Suriye-Irak sınırı yakınında tutulmasına yönelik planları değerlendirdiğini söylemişti. Times'ta, Orta Doğu muhabiri Richard Spencer imzalı haberde, bu askerlerin, nüfusun çoğunluğunu Kürtlerin oluşturduğu bölgenin dışında görev yapacakları ve petrol sahalarını kontrol edecekleri belirtiliyor.

HABERİN BAŞLIĞI, "WASHİNGTON, PETROLÜ PUTİN'DEN UZAK TUTMAK İÇİN ASKER BIRAKIYOR"

Mark Esper, ABD'nin petrol sahalarının IŞİD'in eline geçmesine istemediğini vurgulamıştı. İngiliz Times gazetesine göre ise söz konusu planın amacı, Esad rejimini ve Rusya'yı petrol sahalarından uzak tutmak.

Times'taki haberden bazı satırlar şöyle:

"ABD'nin özel kuvvetlerini Suriye'nin Ürdün sınırında çöldeki bir alan olan El-Tanf bölgesinde tutacağı, 150 Amerikan askerinin İran'ın Suriye'nin güneydoğusundaki milis faaliyetlerini gözlemleyeceği bildiriliyor. ABD Başkanı Donald Trump da dün İsrail ve Ürdün'ün talebi üzerine, az sayıda Amerikan askerinin Suriye'de kalacağını söyledi."

haberler.com/haber/2019/10/22/times-abd-petrolu-putin-den-uzak-tutmak-icin-2-12552813_o.jpg">

RUSYA BARIŞ PINARI HAREKATININ SONLANDIRILMASINI İSTİYOR

Times'taki haberde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün Soçi'de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le yapacağı görüşmeye de değiniliyor. Gazeteye göre Rusya, Barış Pınarı Harekatı'nın sınırlandırılmasını istiyor. Erdoğan ve Putin'in tartışacakları konunun da bu olacağını söylüyor.

TÜRKİYE 'GÜVENLİ BÖLGE'NİN TEL ABYAD VE RAS'UL AYN ARASINDA OLACAĞINI KABUL ETMELİ

Times, "Türkiye artık, Sayın Erdoğan'ın ilan ettiği 'güvenli bölge'nin sadece Tel Abyad ve Ras'ul Ayn arasındaki 70 mil uzunluğundaki bölgede olacağını kabul etmeli. Erdoğan'in hedeflediği 300 millik alanda değil" diyor. Haberde, Erdoğan'ın başta güvenli bölgenin tamamında 2 milyon Suriyeli mültecinin yaşayabileceğini açıkladığı, danışmanlarını ise şimdi bu hedefe ulaşmanın imkansız olduğunu söyledikleri belirtiliyor.

PUTİN, PKK'NIN GÜÇLENMEMESİ İÇİN GÜVENCE VERECEK

Times'a göre Putin bugünkü görüşmede, Tel Abyad-Ras'ul Ayn arası dışındaki bölgelerin artık rejimin kontrolünde olmasının önemini vurgulayacak ve muhtemelen Türkiye'ye, Kürtlerin sınır bölgesini PKK'yı güçlendirmek için kullanmalarına izin verilmeyeceği yolunda güvence verecek.

Times: ABD, petrolü Putin'den uzak tutmak için Suriye'de asker bırakıyor
Times: ABD, petrolü Putin'den uzak tutmak için Suriye'de asker bırakıyor
Times: ABD, petrolü Putin'den uzak tutmak için Suriye'de asker bırakıyor
BBC

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Times: ABD, petrolü Putin'den uzak tutmak için Suriye'de asker bırakıyor - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 23.10.2020 14:29:16. #1.14#
title