The Supremes'in Kostümleri Sergileniyor

The Supremes'in Kostümleri Sergileniyor

60'lı Yılların Ünlü Zenci Kadın Grubu The Supremes'in Sahne Kostümleri, Londra'daki The Victoria&albert Museum'da Grubun Solisti Mary Wilson Tarafından Sergilenmeye Başlanacak.

The Supremes'in Kostümleri Sergileniyor

60'lı yılların ünlü zenci kadın grubu The Supremes'in sahne kostümleri, Londra'daki The Victoria&Albert Museum'da grubun solisti Mary Wilson tarafından sergilenmeye başlanacak.

Sergilenen kıyafetler The Supremes grubunun üyeleri Mary Wilson, Diana Ross ve Florence Ballard'ın canlı performansları, televizyon ve albüm çekimleri sırasında kullandıkları elbiselerden oluşuyor. Yarın halka açılacak olan sergide, grubun popülaritesinin zirvede olduğu sırada giydikleri ve Hollywood'un en ünlü tasarımcıları tarafından hazırlanan 50'den fazla kostüm yer alıyor. Grubun solisti Mary Wilson, en sevdiği kostümün aralarında İngiltere Kraliçesi Elizabeth, İngiltere Prensi Charles, İngiltere Prensesi Ann ve Margaret'ın da bulunduğu İngiltere'de verdikleri ilk konserlerinde giydiği pembe boncuklarla donatılmış kostümü olduğunu söyledi. Wilson ayrıca, şu an Sri Lanka ve Ortadoğu'daki kara mayınlarının temizlenmesi için çalışan Humpty Dumpty Enstitüsü'nün sözcülüğünü yaptığını ve enstitünün önceki sözcüsünün Prenses Diana olduğunu belirtti. Wilson, kara mayınlarının temizlenmesi konusunu Supreme Koleksiyonu sırasında gündeme getireceğini ifade etti.

The Supremes'in Amerikan Sivil Hakları Hareketi'nin kilometre taşlarından biri olduğunu söyleyen Wilson, "60'lı yıllarda zenciler kamuya ait yerlere giremiyorlardı. Vatandaşlık haklarına sahip değillerdi, idealleri, hedefleri yoktu. Ama biz, bunların değişmesinde onlara yardım ettik" diye konuştu.

Motown Yapımcılık'ın yıldızı olan The Supremes'in gösterdiği büyük başarı, Amerikan Sivil Hakları Hareketi zamanında ırksal anlayışta önemli değişikliklerin olmasına yardımcı oldu.

(GS-MS-OYK-CC-D)

Kaynak: İHA